kuseksia

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Frequentative form of kusta (to piss).

Verb[edit]

kuseksia

  1. (intransitive, vulgar) to urinate, repeatedly, in an undesirable place
    En pidä siitä, että kissanne kuseksii kukkapenkkiini.
    I don't like it, when your cat urinates in my flowerbed.

Conjugation[edit]

Inflection of kuseksia (Kotus type 61/sallia, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuseksin en kuseksi 1st sing. olen kuseksinut en ole kuseksinut
2nd sing. kuseksit et kuseksi 2nd sing. olet kuseksinut et ole kuseksinut
3rd sing. kuseksii ei kuseksi 3rd sing. on kuseksinut ei ole kuseksinut
1st plur. kuseksimme emme kuseksi 1st plur. olemme kuseksineet emme ole kuseksineet
2nd plur. kuseksitte ette kuseksi 2nd plur. olette kuseksineet ette ole kuseksineet
3rd plur. kuseksivat eivät kuseksi 3rd plur. ovat kuseksineet eivät ole kuseksineet
passive kuseksitaan ei kuseksita passive on kuseksittu ei ole kuseksittu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuseksin en kuseksinut 1st sing. olin kuseksinut en ollut kuseksinut
2nd sing. kuseksit et kuseksinut 2nd sing. olit kuseksinut et ollut kuseksinut
3rd sing. kuseksi ei kuseksinut 3rd sing. oli kuseksinut ei ollut kuseksinut
1st plur. kuseksimme emme kuseksineet 1st plur. olimme kuseksineet emme olleet kuseksineet
2nd plur. kuseksitte ette kuseksineet 2nd plur. olitte kuseksineet ette olleet kuseksineet
3rd plur. kuseksivat eivät kuseksineet 3rd plur. olivat kuseksineet eivät olleet kuseksineet
passive kuseksittiin ei kuseksittu passive oli kuseksittu ei ollut kuseksittu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuseksisin en kuseksisi 1st sing. olisin kuseksinut en olisi kuseksinut
2nd sing. kuseksisit et kuseksisi 2nd sing. olisit kuseksinut et olisi kuseksinut
3rd sing. kuseksisi ei kuseksisi 3rd sing. olisi kuseksinut ei olisi kuseksinut
1st plur. kuseksisimme emme kuseksisi 1st plur. olisimme kuseksineet emme olisi kuseksineet
2nd plur. kuseksisitte ette kuseksisi 2nd plur. olisitte kuseksineet ette olisi kuseksineet
3rd plur. kuseksisivat eivät kuseksisi 3rd plur. olisivat kuseksineet eivät olisi kuseksineet
passive kuseksittaisiin ei kuseksittaisi passive olisi kuseksittu ei olisi kuseksittu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kuseksi älä kuseksi 2nd sing. ole kuseksinut älä ole kuseksinut
3rd sing. kuseksikoon älköön kuseksiko 3rd sing. olkoon kuseksinut älköön olko kuseksinut
1st plur. kuseksikaamme älkäämme kuseksiko 1st plur. olkaamme kuseksineet älkäämme olko kuseksineet
2nd plur. kuseksikaa älkää kuseksiko 2nd plur. olkaa kuseksineet älkää olko kuseksineet
3rd plur. kuseksikoot älkööt kuseksiko 3rd plur. olkoot kuseksineet älkööt olko kuseksineet
passive kuseksittakoon älköön kuseksittako passive olkoon kuseksittu älköön olko kuseksittu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuseksinen en kuseksine 1st sing. lienen kuseksinut en liene kuseksinut
2nd sing. kuseksinet et kuseksine 2nd sing. lienet kuseksinut et liene kuseksinut
3rd sing. kuseksinee ei kuseksine 3rd sing. lienee kuseksinut ei liene kuseksinut
1st plur. kuseksinemme emme kuseksine 1st plur. lienemme kuseksineet emme liene kuseksineet
2nd plur. kuseksinette ette kuseksine 2nd plur. lienette kuseksineet ette liene kuseksineet
3rd plur. kuseksinevat eivät kuseksine 3rd plur. lienevät kuseksineet eivät liene kuseksineet
passive kuseksittaneen ei kuseksittane passive lienee kuseksittu ei liene kuseksittu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kuseksia present kuseksiva kuseksittava
long 1st2 kuseksiakseen past kuseksinut kuseksittu
2nd inessive1 kuseksiessa kuseksittaessa agent1, 3 kuseksima
instructive kuseksien negative kuseksimaton
3rd inessive kuseksimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kuseksimasta
illative kuseksimaan
adessive kuseksimalla
abessive kuseksimatta
instructive kuseksiman kuseksittaman
4th nominative kuseksiminen
partitive kuseksimista
5th2 kuseksimaisillaan

Synonyms[edit]