kuulostaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

kuulostaa

  1. (intransitive) to sound

Conjugation[edit]

Inflection of kuulostaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuulostan en kuulostaˣ 1st sing. olen kuulostanut en oleˣ kuulostanut
2nd sing. kuulostat et kuulostaˣ 2nd sing. olet kuulostanut et oleˣ kuulostanut
3rd sing. kuulostaa ei kuulostaˣ 3rd sing. on kuulostanut ei oleˣ kuulostanut
1st plur. kuulostamme emme kuulostaˣ 1st plur. olemme kuulostaneet emme oleˣ kuulostaneet
2nd plur. kuulostatte ette kuulostaˣ 2nd plur. olette kuulostaneet ette oleˣ kuulostaneet
3rd plur. kuulostavat eivät kuulostaˣ 3rd plur. ovat kuulostaneet eivät oleˣ kuulostaneet
passive kuulostetaan ei kuulostetaˣ passive on kuulostettu ei oleˣ kuulostettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuulostin en kuulostanut 1st sing. olin kuulostanut en ollut kuulostanut
2nd sing. kuulostit et kuulostanut 2nd sing. olit kuulostanut et ollut kuulostanut
3rd sing. kuulosti ei kuulostanut 3rd sing. oli kuulostanut ei ollut kuulostanut
1st plur. kuulostimme emme kuulostaneet 1st plur. olimme kuulostaneet emme olleet kuulostaneet
2nd plur. kuulostitte ette kuulostaneet 2nd plur. olitte kuulostaneet ette olleet kuulostaneet
3rd plur. kuulostivat eivät kuulostaneet 3rd plur. olivat kuulostaneet eivät olleet kuulostaneet
passive kuulostettiin ei kuulostettu passive oli kuulostettu ei ollut kuulostettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuulostaisin en kuulostaisi 1st sing. olisin kuulostanut en olisi kuulostanut
2nd sing. kuulostaisit et kuulostaisi 2nd sing. olisit kuulostanut et olisi kuulostanut
3rd sing. kuulostaisi ei kuulostaisi 3rd sing. olisi kuulostanut ei olisi kuulostanut
1st plur. kuulostaisimme emme kuulostaisi 1st plur. olisimme kuulostaneet emme olisi kuulostaneet
2nd plur. kuulostaisitte ette kuulostaisi 2nd plur. olisitte kuulostaneet ette olisi kuulostaneet
3rd plur. kuulostaisivat eivät kuulostaisi 3rd plur. olisivat kuulostaneet eivät olisi kuulostaneet
passive kuulostettaisiin ei kuulostettaisi passive olisi kuulostettu ei olisi kuulostettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. kuulostaˣ älä kuulostaˣ 2nd sing. oleˣ kuulostanut älä oleˣ kuulostanut
3rd sing. kuulostakoon älköön kuulostakoˣ 3rd sing. olkoon kuulostanut älköön olkoˣ kuulostanut
1st plur. kuulostakaamme älkäämme kuulostakoˣ 1st plur. olkaamme kuulostaneet älkäämme olkoˣ kuulostaneet
2nd plur. kuulostakaa älkää kuulostakoˣ 2nd plur. olkaa kuulostaneet älkää olkoˣ kuulostaneet
3rd plur. kuulostakoot älkööt kuulostakoˣ 3rd plur. olkoot kuulostaneet älkööt olkoˣ kuulostaneet
passive kuulostettakoon älköön kuulostettakoˣ passive olkoon kuulostettu älköön olkoˣ kuulostettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. kuulostanen en kuulostaneˣ 1st sing. lienen kuulostanut en lieneˣ kuulostanut
2nd sing. kuulostanet et kuulostaneˣ 2nd sing. lienet kuulostanut et lieneˣ kuulostanut
3rd sing. kuulostanee ei kuulostaneˣ 3rd sing. lienee kuulostanut ei lieneˣ kuulostanut
1st plur. kuulostanemme emme kuulostaneˣ 1st plur. lienemme kuulostaneet emme lieneˣ kuulostaneet
2nd plur. kuulostanette ette kuulostaneˣ 2nd plur. lienette kuulostaneet ette lieneˣ kuulostaneet
3rd plur. kuulostanevat eivät kuulostaneˣ 3rd plur. lienevät kuulostaneet eivät lieneˣ kuulostaneet
passive kuulostettaneen ei kuulostettaneˣ passive lienee kuulostettu ei lieneˣ kuulostettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st kuulostaaˣ present kuulostava kuulostettava
long 1st2 kuulostaakseen past kuulostanut kuulostettu
2nd inessive1 kuulostaessa kuulostettaessa agent1, 3 kuulostama
instructive kuulostaen negative kuulostamaton
3rd inessive kuulostamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative kuulostamasta
illative kuulostamaan
adessive kuulostamalla
abessive kuulostamatta
instructive kuulostaman kuulostettaman
4th nominative kuulostaminen
partitive kuulostamista
5th2 kuulostamaisillaan