lähteä matkaan

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

lähteä ‎(to leave) + matkaan ‎(to a journey)

Verb[edit]

lähteä matkaan

  1. to set forth, set out (to begin a journey or expedition)
    Huomenna lähdemme matkaan kohti Amerikkaa.
    Tomorrow we set out for America.

Conjugation[edit]

Inflection of lähteä matkaan (Kotus type 60/lähteä, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähden matkaan en lähde matkaan 1st sing. olen lähtenyt matkaan en ole lähtenyt matkaan
2nd sing. lähdet matkaan et lähde matkaan 2nd sing. olet lähtenyt matkaan et ole lähtenyt matkaan
3rd sing. lähtee matkaan ei lähde matkaan 3rd sing. on lähtenyt matkaan ei ole lähtenyt matkaan
1st plur. lähdemme matkaan emme lähde matkaan 1st plur. olemme lähteneet matkaan emme ole lähteneet matkaan
2nd plur. lähdette matkaan ette lähde matkaan 2nd plur. olette lähteneet matkaan ette ole lähteneet matkaan
3rd plur. lähtevät matkaan eivät lähde matkaan 3rd plur. ovat lähteneet matkaan eivät ole lähteneet matkaan
passive lähdetään matkaan ei lähdetä matkaan passive on lähdetty matkaan ei ole lähdetty matkaan
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähdin matkaan
läksin matkaan
en lähtenyt matkaan 1st sing. olin lähtenyt matkaan en ollut lähtenyt matkaan
2nd sing. lähdit matkaan
läksit matkaan
et lähtenyt matkaan 2nd sing. olit lähtenyt matkaan et ollut lähtenyt matkaan
3rd sing. lähti matkaan
läksi matkaan
ei lähtenyt matkaan 3rd sing. oli lähtenyt matkaan ei ollut lähtenyt matkaan
1st plur. lähdimme matkaan
läksimme matkaan
emme lähteneet matkaan 1st plur. olimme lähteneet matkaan emme olleet lähteneet matkaan
2nd plur. lähditte matkaan
läksitte matkaan
ette lähteneet matkaan 2nd plur. olitte lähteneet matkaan ette olleet lähteneet matkaan
3rd plur. lähtivät matkaan
läksivät matkaan
eivät lähteneet matkaan 3rd plur. olivat lähteneet matkaan eivät olleet lähteneet matkaan
passive lähdettiin matkaan ei lähdetty matkaan passive oli lähdetty matkaan ei ollut lähdetty matkaan
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähtisin matkaan en lähtisi matkaan 1st sing. olisin lähtenyt matkaan en olisi lähtenyt matkaan
2nd sing. lähtisit matkaan et lähtisi matkaan 2nd sing. olisit lähtenyt matkaan et olisi lähtenyt matkaan
3rd sing. lähtisi matkaan ei lähtisi matkaan 3rd sing. olisi lähtenyt matkaan ei olisi lähtenyt matkaan
1st plur. lähtisimme matkaan emme lähtisi matkaan 1st plur. olisimme lähteneet matkaan emme olisi lähteneet matkaan
2nd plur. lähtisitte matkaan ette lähtisi matkaan 2nd plur. olisitte lähteneet matkaan ette olisi lähteneet matkaan
3rd plur. lähtisivät matkaan eivät lähtisi matkaan 3rd plur. olisivat lähteneet matkaan eivät olisi lähteneet matkaan
passive lähdettäisiin matkaan ei lähdettäisi matkaan passive olisi lähdetty matkaan ei olisi lähdetty matkaan
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lähde matkaan älä lähde matkaan 2nd sing. ole lähtenyt matkaan älä ole lähtenyt matkaan
3rd sing. lähteköön matkaan älköön lähtekö matkaan 3rd sing. olkoon lähtenyt matkaan älköön olko lähtenyt matkaan
1st plur. lähtekäämme matkaan älkäämme lähtekö matkaan 1st plur. olkaamme lähteneet matkaan älkäämme olko lähteneet matkaan
2nd plur. lähtekää matkaan älkää lähtekö matkaan 2nd plur. olkaa lähteneet matkaan älkää olko lähteneet matkaan
3rd plur. lähtekööt matkaan älkööt lähtekö matkaan 3rd plur. olkoot lähteneet matkaan älkööt olko lähteneet matkaan
passive lähdettäköön matkaan älköön lähdettäkö matkaan passive olkoon lähdetty matkaan älköön olko lähdetty matkaan
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lähtenen matkaan en lähtene matkaan 1st sing. lienen lähtenyt matkaan en liene lähtenyt matkaan
2nd sing. lähtenet matkaan et lähtene matkaan 2nd sing. lienet lähtenyt matkaan et liene lähtenyt matkaan
3rd sing. lähtenee matkaan ei lähtene matkaan 3rd sing. lienee lähtenyt matkaan ei liene lähtenyt matkaan
1st plur. lähtenemme matkaan emme lähtene matkaan 1st plur. lienemme lähteneet matkaan emme liene lähteneet matkaan
2nd plur. lähtenette matkaan ette lähtene matkaan 2nd plur. lienette lähteneet matkaan ette liene lähteneet matkaan
3rd plur. lähtenevät matkaan eivät lähtene matkaan 3rd plur. lienevät lähteneet matkaan eivät liene lähteneet matkaan
passive lähdettäneen matkaan ei lähdettäne matkaan passive lienee lähdetty matkaan ei liene lähdetty matkaan
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lähteä matkaan present lähtevä matkaan lähdettävä matkaan
long 1st2 lähteäkseen matkaan past lähtenyt matkaan lähdetty matkaan
2nd inessive1 lähtiessä matkaan lähdettäessä matkaan agent1, 3 lähtemä matkaan
instructive lähtien matkaan negative lähtemätön matkaan
3rd inessive lähtemässä matkaan 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative lähtemästä matkaan
illative lähtemään matkaan
adessive lähtemällä matkaan
abessive lähtemättä matkaan
instructive lähtemän matkaan lähdettämän matkaan
4th nominative lähteminen matkaan
partitive lähtemistä matkaan
5th2 lähtemäisillään matkaan