laadullistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

laadullistaa

  1. (transitive) to qualify

Conjugation[edit]

Inflection of laadullistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laadullistan en laadullista 1st sing. olen laadullistanut en ole laadullistanut
2nd sing. laadullistat et laadullista 2nd sing. olet laadullistanut et ole laadullistanut
3rd sing. laadullistaa ei laadullista 3rd sing. on laadullistanut ei ole laadullistanut
1st plur. laadullistamme emme laadullista 1st plur. olemme laadullistaneet emme ole laadullistaneet
2nd plur. laadullistatte ette laadullista 2nd plur. olette laadullistaneet ette ole laadullistaneet
3rd plur. laadullistavat eivät laadullista 3rd plur. ovat laadullistaneet eivät ole laadullistaneet
passive laadullistetaan ei laadullisteta passive on laadullistettu ei ole laadullistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laadullistin en laadullistanut 1st sing. olin laadullistanut en ollut laadullistanut
2nd sing. laadullistit et laadullistanut 2nd sing. olit laadullistanut et ollut laadullistanut
3rd sing. laadullisti ei laadullistanut 3rd sing. oli laadullistanut ei ollut laadullistanut
1st plur. laadullistimme emme laadullistaneet 1st plur. olimme laadullistaneet emme olleet laadullistaneet
2nd plur. laadullistitte ette laadullistaneet 2nd plur. olitte laadullistaneet ette olleet laadullistaneet
3rd plur. laadullistivat eivät laadullistaneet 3rd plur. olivat laadullistaneet eivät olleet laadullistaneet
passive laadullistettiin ei laadullistettu passive oli laadullistettu ei ollut laadullistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laadullistaisin en laadullistaisi 1st sing. olisin laadullistanut en olisi laadullistanut
2nd sing. laadullistaisit et laadullistaisi 2nd sing. olisit laadullistanut et olisi laadullistanut
3rd sing. laadullistaisi ei laadullistaisi 3rd sing. olisi laadullistanut ei olisi laadullistanut
1st plur. laadullistaisimme emme laadullistaisi 1st plur. olisimme laadullistaneet emme olisi laadullistaneet
2nd plur. laadullistaisitte ette laadullistaisi 2nd plur. olisitte laadullistaneet ette olisi laadullistaneet
3rd plur. laadullistaisivat eivät laadullistaisi 3rd plur. olisivat laadullistaneet eivät olisi laadullistaneet
passive laadullistettaisiin ei laadullistettaisi passive olisi laadullistettu ei olisi laadullistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. laadullista älä laadullista 2nd sing. ole laadullistanut älä ole laadullistanut
3rd sing. laadullistakoon älköön laadullistako 3rd sing. olkoon laadullistanut älköön olko laadullistanut
1st plur. laadullistakaamme älkäämme laadullistako 1st plur. olkaamme laadullistaneet älkäämme olko laadullistaneet
2nd plur. laadullistakaa älkää laadullistako 2nd plur. olkaa laadullistaneet älkää olko laadullistaneet
3rd plur. laadullistakoot älkööt laadullistako 3rd plur. olkoot laadullistaneet älkööt olko laadullistaneet
passive laadullistettakoon älköön laadullistettako passive olkoon laadullistettu älköön olko laadullistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. laadullistanen en laadullistane 1st sing. lienen laadullistanut en liene laadullistanut
2nd sing. laadullistanet et laadullistane 2nd sing. lienet laadullistanut et liene laadullistanut
3rd sing. laadullistanee ei laadullistane 3rd sing. lienee laadullistanut ei liene laadullistanut
1st plur. laadullistanemme emme laadullistane 1st plur. lienemme laadullistaneet emme liene laadullistaneet
2nd plur. laadullistanette ette laadullistane 2nd plur. lienette laadullistaneet ette liene laadullistaneet
3rd plur. laadullistanevat eivät laadullistane 3rd plur. lienevät laadullistaneet eivät liene laadullistaneet
passive laadullistettaneen ei laadullistettane passive lienee laadullistettu ei liene laadullistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st laadullistaa present laadullistava laadullistettava
long 1st2 laadullistaakseen past laadullistanut laadullistettu
2nd inessive1 laadullistaessa laadullistettaessa agent1, 3 laadullistama
instructive laadullistaen negative laadullistamaton
3rd inessive laadullistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative laadullistamasta
illative laadullistamaan
adessive laadullistamalla
abessive laadullistamatta
instructive laadullistaman laadullistettaman
4th nominative laadullistaminen
partitive laadullistamista
5th2 laadullistamaisillaan

Synonyms[edit]