Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



leimu- +‎ -ta



  1. (intransitive) To blaze, flare.


Inflection of leimuta (Kotus type 74/katketa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. leimuan en leimua 1st sing. olen leimunnut en ole leimunnut
2nd sing. leimuat et leimua 2nd sing. olet leimunnut et ole leimunnut
3rd sing. leimuaa ei leimua 3rd sing. on leimunnut ei ole leimunnut
1st plur. leimuamme emme leimua 1st plur. olemme leimunneet emme ole leimunneet
2nd plur. leimuatte ette leimua 2nd plur. olette leimunneet ette ole leimunneet
3rd plur. leimuavat eivät leimua 3rd plur. ovat leimunneet eivät ole leimunneet
passive leimutaan ei leimuta passive on leimuttu ei ole leimuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. leimusin en leimunnut 1st sing. olin leimunnut en ollut leimunnut
2nd sing. leimusit et leimunnut 2nd sing. olit leimunnut et ollut leimunnut
3rd sing. leimusi ei leimunnut 3rd sing. oli leimunnut ei ollut leimunnut
1st plur. leimusimme emme leimunneet 1st plur. olimme leimunneet emme olleet leimunneet
2nd plur. leimusitte ette leimunneet 2nd plur. olitte leimunneet ette olleet leimunneet
3rd plur. leimusivat eivät leimunneet 3rd plur. olivat leimunneet eivät olleet leimunneet
passive leimuttiin ei leimuttu passive oli leimuttu ei ollut leimuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. leimuaisin
en leimuaisi
en leimuisi
1st sing. olisin leimunnut en olisi leimunnut
2nd sing. leimuaisit
et leimuaisi
et leimuisi
2nd sing. olisit leimunnut et olisi leimunnut
3rd sing. leimuaisi
ei leimuaisi
ei leimuisi
3rd sing. olisi leimunnut ei olisi leimunnut
1st plur. leimuaisimme
emme leimuaisi
emme leimuisi
1st plur. olisimme leimunneet emme olisi leimunneet
2nd plur. leimuaisitte
ette leimuaisi
ette leimuisi
2nd plur. olisitte leimunneet ette olisi leimunneet
3rd plur. leimuaisivat
eivät leimuaisi
eivät leimuisi
3rd plur. olisivat leimunneet eivät olisi leimunneet
passive leimuttaisiin ei leimuttaisi passive olisi leimuttu ei olisi leimuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. leimua älä leimua 2nd sing. ole leimunnut älä ole leimunnut
3rd sing. leimutkoon älköön leimutko 3rd sing. olkoon leimunnut älköön olko leimunnut
1st plur. leimutkaamme älkäämme leimutko 1st plur. olkaamme leimunneet älkäämme olko leimunneet
2nd plur. leimutkaa älkää leimutko 2nd plur. olkaa leimunneet älkää olko leimunneet
3rd plur. leimutkoot älkööt leimutko 3rd plur. olkoot leimunneet älkööt olko leimunneet
passive leimuttakoon älköön leimuttako passive olkoon leimuttu älköön olko leimuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. leimunnen en leimunne 1st sing. lienen leimunnut en liene leimunnut
2nd sing. leimunnet et leimunne 2nd sing. lienet leimunnut et liene leimunnut
3rd sing. leimunnee ei leimunne 3rd sing. lienee leimunnut ei liene leimunnut
1st plur. leimunnemme emme leimunne 1st plur. lienemme leimunneet emme liene leimunneet
2nd plur. leimunnette ette leimunne 2nd plur. lienette leimunneet ette liene leimunneet
3rd plur. leimunnevat eivät leimunne 3rd plur. lienevät leimunneet eivät liene leimunneet
passive leimuttaneen ei leimuttane passive lienee leimuttu ei liene leimuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st leimuta present leimuava leimuttava
long 1st2 leimutakseen past leimunnut leimuttu
2nd inessive1 leimutessa leimuttaessa agent1, 3 leimuama
instructive leimuten negative leimuamaton
3rd inessive leimuamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative leimuamasta
illative leimuamaan
adessive leimuamalla
abessive leimuamatta
instructive leimuaman leimuttaman
4th nominative leimuaminen
partitive leimuamista
5th2 leimuamaisillaan