lokeroitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology 1[edit]

lokeroida +‎ -tua

Verb[edit]

lokeroitua

  1. This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.
Conjugation[edit]
Inflection of lokeroitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lokeroidun en lokeroidu 1st sing. olen lokeroitunut en ole lokeroitunut
2nd sing. lokeroidut et lokeroidu 2nd sing. olet lokeroitunut et ole lokeroitunut
3rd sing. lokeroituu ei lokeroidu 3rd sing. on lokeroitunut ei ole lokeroitunut
1st plur. lokeroidumme emme lokeroidu 1st plur. olemme lokeroituneet emme ole lokeroituneet
2nd plur. lokeroidutte ette lokeroidu 2nd plur. olette lokeroituneet ette ole lokeroituneet
3rd plur. lokeroituvat eivät lokeroidu 3rd plur. ovat lokeroituneet eivät ole lokeroituneet
passive lokeroidutaan ei lokeroiduta passive on lokeroiduttu ei ole lokeroiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lokeroiduin en lokeroitunut 1st sing. olin lokeroitunut en ollut lokeroitunut
2nd sing. lokeroiduit et lokeroitunut 2nd sing. olit lokeroitunut et ollut lokeroitunut
3rd sing. lokeroitui ei lokeroitunut 3rd sing. oli lokeroitunut ei ollut lokeroitunut
1st plur. lokeroiduimme emme lokeroituneet 1st plur. olimme lokeroituneet emme olleet lokeroituneet
2nd plur. lokeroiduitte ette lokeroituneet 2nd plur. olitte lokeroituneet ette olleet lokeroituneet
3rd plur. lokeroituivat eivät lokeroituneet 3rd plur. olivat lokeroituneet eivät olleet lokeroituneet
passive lokeroiduttiin ei lokeroiduttu passive oli lokeroiduttu ei ollut lokeroiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lokeroituisin en lokeroituisi 1st sing. olisin lokeroitunut en olisi lokeroitunut
2nd sing. lokeroituisit et lokeroituisi 2nd sing. olisit lokeroitunut et olisi lokeroitunut
3rd sing. lokeroituisi ei lokeroituisi 3rd sing. olisi lokeroitunut ei olisi lokeroitunut
1st plur. lokeroituisimme emme lokeroituisi 1st plur. olisimme lokeroituneet emme olisi lokeroituneet
2nd plur. lokeroituisitte ette lokeroituisi 2nd plur. olisitte lokeroituneet ette olisi lokeroituneet
3rd plur. lokeroituisivat eivät lokeroituisi 3rd plur. olisivat lokeroituneet eivät olisi lokeroituneet
passive lokeroiduttaisiin ei lokeroiduttaisi passive olisi lokeroiduttu ei olisi lokeroiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. lokeroidu älä lokeroidu 2nd sing. ole lokeroitunut älä ole lokeroitunut
3rd sing. lokeroitukoon älköön lokeroituko 3rd sing. olkoon lokeroitunut älköön olko lokeroitunut
1st plur. lokeroitukaamme älkäämme lokeroituko 1st plur. olkaamme lokeroituneet älkäämme olko lokeroituneet
2nd plur. lokeroitukaa älkää lokeroituko 2nd plur. olkaa lokeroituneet älkää olko lokeroituneet
3rd plur. lokeroitukoot älkööt lokeroituko 3rd plur. olkoot lokeroituneet älkööt olko lokeroituneet
passive lokeroiduttakoon älköön lokeroiduttako passive olkoon lokeroiduttu älköön olko lokeroiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. lokeroitunen en lokeroitune 1st sing. lienen lokeroitunut en liene lokeroitunut
2nd sing. lokeroitunet et lokeroitune 2nd sing. lienet lokeroitunut et liene lokeroitunut
3rd sing. lokeroitunee ei lokeroitune 3rd sing. lienee lokeroitunut ei liene lokeroitunut
1st plur. lokeroitunemme emme lokeroitune 1st plur. lienemme lokeroituneet emme liene lokeroituneet
2nd plur. lokeroitunette ette lokeroitune 2nd plur. lienette lokeroituneet ette liene lokeroituneet
3rd plur. lokeroitunevat eivät lokeroitune 3rd plur. lienevät lokeroituneet eivät liene lokeroituneet
passive lokeroiduttaneen ei lokeroiduttane passive lienee lokeroiduttu ei liene lokeroiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st lokeroitua present lokeroituva lokeroiduttava
long 1st2 lokeroituakseen past lokeroitunut lokeroiduttu
2nd inessive1 lokeroituessa lokeroiduttaessa agent1, 3 lokeroituma
instructive lokeroituen negative lokeroitumaton
3rd inessive lokeroitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative lokeroitumasta
illative lokeroitumaan
adessive lokeroitumalla
abessive lokeroitumatta
instructive lokeroituman lokeroiduttaman
4th nominative lokeroituminen
partitive lokeroitumista
5th2 lokeroitumaisillaan

Etymology 2[edit]

Verb[edit]

lokeroitua

  1. Past passive participle of lokeroida in partitive singular.