maannostua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

maannostua

  1. (intransitive) This term needs a translation to English. Please help out and add a translation, then remove the text {{rfdef}}.

Conjugation[edit]

Inflection of maannostua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maannostun en maannostu 1st sing. olen maannostunut en ole maannostunut
2nd sing. maannostut et maannostu 2nd sing. olet maannostunut et ole maannostunut
3rd sing. maannostuu ei maannostu 3rd sing. on maannostunut ei ole maannostunut
1st plur. maannostumme emme maannostu 1st plur. olemme maannostuneet emme ole maannostuneet
2nd plur. maannostutte ette maannostu 2nd plur. olette maannostuneet ette ole maannostuneet
3rd plur. maannostuvat eivät maannostu 3rd plur. ovat maannostuneet eivät ole maannostuneet
passive maannostutaan ei maannostuta passive on maannostuttu ei ole maannostuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maannostuin en maannostunut 1st sing. olin maannostunut en ollut maannostunut
2nd sing. maannostuit et maannostunut 2nd sing. olit maannostunut et ollut maannostunut
3rd sing. maannostui ei maannostunut 3rd sing. oli maannostunut ei ollut maannostunut
1st plur. maannostuimme emme maannostuneet 1st plur. olimme maannostuneet emme olleet maannostuneet
2nd plur. maannostuitte ette maannostuneet 2nd plur. olitte maannostuneet ette olleet maannostuneet
3rd plur. maannostuivat eivät maannostuneet 3rd plur. olivat maannostuneet eivät olleet maannostuneet
passive maannostuttiin ei maannostuttu passive oli maannostuttu ei ollut maannostuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maannostuisin en maannostuisi 1st sing. olisin maannostunut en olisi maannostunut
2nd sing. maannostuisit et maannostuisi 2nd sing. olisit maannostunut et olisi maannostunut
3rd sing. maannostuisi ei maannostuisi 3rd sing. olisi maannostunut ei olisi maannostunut
1st plur. maannostuisimme emme maannostuisi 1st plur. olisimme maannostuneet emme olisi maannostuneet
2nd plur. maannostuisitte ette maannostuisi 2nd plur. olisitte maannostuneet ette olisi maannostuneet
3rd plur. maannostuisivat eivät maannostuisi 3rd plur. olisivat maannostuneet eivät olisi maannostuneet
passive maannostuttaisiin ei maannostuttaisi passive olisi maannostuttu ei olisi maannostuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. maannostu älä maannostu 2nd sing. ole maannostunut älä ole maannostunut
3rd sing. maannostukoon älköön maannostuko 3rd sing. olkoon maannostunut älköön olko maannostunut
1st plur. maannostukaamme älkäämme maannostuko 1st plur. olkaamme maannostuneet älkäämme olko maannostuneet
2nd plur. maannostukaa älkää maannostuko 2nd plur. olkaa maannostuneet älkää olko maannostuneet
3rd plur. maannostukoot älkööt maannostuko 3rd plur. olkoot maannostuneet älkööt olko maannostuneet
passive maannostuttakoon älköön maannostuttako passive olkoon maannostuttu älköön olko maannostuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. maannostunen en maannostune 1st sing. lienen maannostunut en liene maannostunut
2nd sing. maannostunet et maannostune 2nd sing. lienet maannostunut et liene maannostunut
3rd sing. maannostunee ei maannostune 3rd sing. lienee maannostunut ei liene maannostunut
1st plur. maannostunemme emme maannostune 1st plur. lienemme maannostuneet emme liene maannostuneet
2nd plur. maannostunette ette maannostune 2nd plur. lienette maannostuneet ette liene maannostuneet
3rd plur. maannostunevat eivät maannostune 3rd plur. lienevät maannostuneet eivät liene maannostuneet
passive maannostuttaneen ei maannostuttane passive lienee maannostuttu ei liene maannostuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st maannostua present maannostuva maannostuttava
long 1st2 maannostuakseen past maannostunut maannostuttu
2nd inessive1 maannostuessa maannostuttaessa agent1, 3 maannostuma
instructive maannostuen negative maannostumaton
3rd inessive maannostumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative maannostumasta
illative maannostumaan
adessive maannostumalla
abessive maannostumatta
instructive maannostuman maannostuttaman
4th nominative maannostuminen
partitive maannostumista
5th2 maannostumaisillaan

Related terms[edit]