malignisoitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

< Latin malignus + Finnish suffixes +‎ -inen +‎ -oida +‎ -ua < malus (bad) + genus (sort, kind)

Verb[edit]

malignisoitua (intransitive)

  1. (oncology, jargon) Alternative form of malignistua.

Conjugation[edit]

Inflection of malignisoitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. malignisoidun en malignisoidu 1st sing. olen malignisoitunut en ole malignisoitunut
2nd sing. malignisoidut et malignisoidu 2nd sing. olet malignisoitunut et ole malignisoitunut
3rd sing. malignisoituu ei malignisoidu 3rd sing. on malignisoitunut ei ole malignisoitunut
1st plur. malignisoidumme emme malignisoidu 1st plur. olemme malignisoituneet emme ole malignisoituneet
2nd plur. malignisoidutte ette malignisoidu 2nd plur. olette malignisoituneet ette ole malignisoituneet
3rd plur. malignisoituvat eivät malignisoidu 3rd plur. ovat malignisoituneet eivät ole malignisoituneet
passive malignisoidutaan ei malignisoiduta passive on malignisoiduttu ei ole malignisoiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. malignisoiduin en malignisoitunut 1st sing. olin malignisoitunut en ollut malignisoitunut
2nd sing. malignisoiduit et malignisoitunut 2nd sing. olit malignisoitunut et ollut malignisoitunut
3rd sing. malignisoitui ei malignisoitunut 3rd sing. oli malignisoitunut ei ollut malignisoitunut
1st plur. malignisoiduimme emme malignisoituneet 1st plur. olimme malignisoituneet emme olleet malignisoituneet
2nd plur. malignisoiduitte ette malignisoituneet 2nd plur. olitte malignisoituneet ette olleet malignisoituneet
3rd plur. malignisoituivat eivät malignisoituneet 3rd plur. olivat malignisoituneet eivät olleet malignisoituneet
passive malignisoiduttiin ei malignisoiduttu passive oli malignisoiduttu ei ollut malignisoiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. malignisoituisin en malignisoituisi 1st sing. olisin malignisoitunut en olisi malignisoitunut
2nd sing. malignisoituisit et malignisoituisi 2nd sing. olisit malignisoitunut et olisi malignisoitunut
3rd sing. malignisoituisi ei malignisoituisi 3rd sing. olisi malignisoitunut ei olisi malignisoitunut
1st plur. malignisoituisimme emme malignisoituisi 1st plur. olisimme malignisoituneet emme olisi malignisoituneet
2nd plur. malignisoituisitte ette malignisoituisi 2nd plur. olisitte malignisoituneet ette olisi malignisoituneet
3rd plur. malignisoituisivat eivät malignisoituisi 3rd plur. olisivat malignisoituneet eivät olisi malignisoituneet
passive malignisoiduttaisiin ei malignisoiduttaisi passive olisi malignisoiduttu ei olisi malignisoiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. malignisoidu älä malignisoidu 2nd sing. ole malignisoitunut älä ole malignisoitunut
3rd sing. malignisoitukoon älköön malignisoituko 3rd sing. olkoon malignisoitunut älköön olko malignisoitunut
1st plur. malignisoitukaamme älkäämme malignisoituko 1st plur. olkaamme malignisoituneet älkäämme olko malignisoituneet
2nd plur. malignisoitukaa älkää malignisoituko 2nd plur. olkaa malignisoituneet älkää olko malignisoituneet
3rd plur. malignisoitukoot älkööt malignisoituko 3rd plur. olkoot malignisoituneet älkööt olko malignisoituneet
passive malignisoiduttakoon älköön malignisoiduttako passive olkoon malignisoiduttu älköön olko malignisoiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. malignisoitunen en malignisoitune 1st sing. lienen malignisoitunut en liene malignisoitunut
2nd sing. malignisoitunet et malignisoitune 2nd sing. lienet malignisoitunut et liene malignisoitunut
3rd sing. malignisoitunee ei malignisoitune 3rd sing. lienee malignisoitunut ei liene malignisoitunut
1st plur. malignisoitunemme emme malignisoitune 1st plur. lienemme malignisoituneet emme liene malignisoituneet
2nd plur. malignisoitunette ette malignisoitune 2nd plur. lienette malignisoituneet ette liene malignisoituneet
3rd plur. malignisoitunevat eivät malignisoitune 3rd plur. lienevät malignisoituneet eivät liene malignisoituneet
passive malignisoiduttaneen ei malignisoiduttane passive lienee malignisoiduttu ei liene malignisoiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st malignisoitua present malignisoituva malignisoiduttava
long 1st2 malignisoituakseen past malignisoitunut malignisoiduttu
2nd inessive1 malignisoituessa malignisoiduttaessa agent1, 3 malignisoituma
instructive malignisoituen negative malignisoitumaton
3rd inessive malignisoitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative malignisoitumasta
illative malignisoitumaan
adessive malignisoitumalla
abessive malignisoitumatta
instructive malignisoituman malignisoiduttaman
4th nominative malignisoituminen
partitive malignisoitumista
5th2 malignisoitumaisillaan

Synonyms[edit]