matematisoitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology 1[edit]

From matematisoida +‎ -tua.

Verb[edit]

matematisoitua

  1. to be mathematized
    Verrattuna keskiaikaan nykyihmisen maailmankuva on varsin matematisoitunut.
    In comparison with the Middle Ages the worldview of the modern man is quite mathematized.
Conjugation[edit]
Inflection of matematisoitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. matematisoidun en matematisoidu 1st sing. olen matematisoitunut en ole matematisoitunut
2nd sing. matematisoidut et matematisoidu 2nd sing. olet matematisoitunut et ole matematisoitunut
3rd sing. matematisoituu ei matematisoidu 3rd sing. on matematisoitunut ei ole matematisoitunut
1st plur. matematisoidumme emme matematisoidu 1st plur. olemme matematisoituneet emme ole matematisoituneet
2nd plur. matematisoidutte ette matematisoidu 2nd plur. olette matematisoituneet ette ole matematisoituneet
3rd plur. matematisoituvat eivät matematisoidu 3rd plur. ovat matematisoituneet eivät ole matematisoituneet
passive matematisoidutaan ei matematisoiduta passive on matematisoiduttu ei ole matematisoiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. matematisoiduin en matematisoitunut 1st sing. olin matematisoitunut en ollut matematisoitunut
2nd sing. matematisoiduit et matematisoitunut 2nd sing. olit matematisoitunut et ollut matematisoitunut
3rd sing. matematisoitui ei matematisoitunut 3rd sing. oli matematisoitunut ei ollut matematisoitunut
1st plur. matematisoiduimme emme matematisoituneet 1st plur. olimme matematisoituneet emme olleet matematisoituneet
2nd plur. matematisoiduitte ette matematisoituneet 2nd plur. olitte matematisoituneet ette olleet matematisoituneet
3rd plur. matematisoituivat eivät matematisoituneet 3rd plur. olivat matematisoituneet eivät olleet matematisoituneet
passive matematisoiduttiin ei matematisoiduttu passive oli matematisoiduttu ei ollut matematisoiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. matematisoituisin en matematisoituisi 1st sing. olisin matematisoitunut en olisi matematisoitunut
2nd sing. matematisoituisit et matematisoituisi 2nd sing. olisit matematisoitunut et olisi matematisoitunut
3rd sing. matematisoituisi ei matematisoituisi 3rd sing. olisi matematisoitunut ei olisi matematisoitunut
1st plur. matematisoituisimme emme matematisoituisi 1st plur. olisimme matematisoituneet emme olisi matematisoituneet
2nd plur. matematisoituisitte ette matematisoituisi 2nd plur. olisitte matematisoituneet ette olisi matematisoituneet
3rd plur. matematisoituisivat eivät matematisoituisi 3rd plur. olisivat matematisoituneet eivät olisi matematisoituneet
passive matematisoiduttaisiin ei matematisoiduttaisi passive olisi matematisoiduttu ei olisi matematisoiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. matematisoidu älä matematisoidu 2nd sing. ole matematisoitunut älä ole matematisoitunut
3rd sing. matematisoitukoon älköön matematisoituko 3rd sing. olkoon matematisoitunut älköön olko matematisoitunut
1st plur. matematisoitukaamme älkäämme matematisoituko 1st plur. olkaamme matematisoituneet älkäämme olko matematisoituneet
2nd plur. matematisoitukaa älkää matematisoituko 2nd plur. olkaa matematisoituneet älkää olko matematisoituneet
3rd plur. matematisoitukoot älkööt matematisoituko 3rd plur. olkoot matematisoituneet älkööt olko matematisoituneet
passive matematisoiduttakoon älköön matematisoiduttako passive olkoon matematisoiduttu älköön olko matematisoiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. matematisoitunen en matematisoitune 1st sing. lienen matematisoitunut en liene matematisoitunut
2nd sing. matematisoitunet et matematisoitune 2nd sing. lienet matematisoitunut et liene matematisoitunut
3rd sing. matematisoitunee ei matematisoitune 3rd sing. lienee matematisoitunut ei liene matematisoitunut
1st plur. matematisoitunemme emme matematisoitune 1st plur. lienemme matematisoituneet emme liene matematisoituneet
2nd plur. matematisoitunette ette matematisoitune 2nd plur. lienette matematisoituneet ette liene matematisoituneet
3rd plur. matematisoitunevat eivät matematisoitune 3rd plur. lienevät matematisoituneet eivät liene matematisoituneet
passive matematisoiduttaneen ei matematisoiduttane passive lienee matematisoiduttu ei liene matematisoiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st matematisoitua present matematisoituva matematisoiduttava
long 1st2 matematisoituakseen past matematisoitunut matematisoiduttu
2nd inessive1 matematisoituessa matematisoiduttaessa agent1, 3 matematisoituma
instructive matematisoituen negative matematisoitumaton
3rd inessive matematisoitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative matematisoitumasta
illative matematisoitumaan
adessive matematisoitumalla
abessive matematisoitumatta
instructive matematisoituman matematisoiduttaman
4th nominative matematisoituminen
partitive matematisoitumista
5th2 matematisoitumaisillaan

Etymology 2[edit]

Verb[edit]

matematisoitua

  1. Past passive participle of matematisoida in partitive singular.