Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (intransitive) To disguise oneself (to change the appearance of oneself so as to hide identity).


Inflection of naamioitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naamioidun en naamioidu 1st sing. olen naamioitunut en ole naamioitunut
2nd sing. naamioidut et naamioidu 2nd sing. olet naamioitunut et ole naamioitunut
3rd sing. naamioituu ei naamioidu 3rd sing. on naamioitunut ei ole naamioitunut
1st plur. naamioidumme emme naamioidu 1st plur. olemme naamioituneet emme ole naamioituneet
2nd plur. naamioidutte ette naamioidu 2nd plur. olette naamioituneet ette ole naamioituneet
3rd plur. naamioituvat eivät naamioidu 3rd plur. ovat naamioituneet eivät ole naamioituneet
passive naamioidutaan ei naamioiduta passive on naamioiduttu ei ole naamioiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naamioiduin en naamioitunut 1st sing. olin naamioitunut en ollut naamioitunut
2nd sing. naamioiduit et naamioitunut 2nd sing. olit naamioitunut et ollut naamioitunut
3rd sing. naamioitui ei naamioitunut 3rd sing. oli naamioitunut ei ollut naamioitunut
1st plur. naamioiduimme emme naamioituneet 1st plur. olimme naamioituneet emme olleet naamioituneet
2nd plur. naamioiduitte ette naamioituneet 2nd plur. olitte naamioituneet ette olleet naamioituneet
3rd plur. naamioituivat eivät naamioituneet 3rd plur. olivat naamioituneet eivät olleet naamioituneet
passive naamioiduttiin ei naamioiduttu passive oli naamioiduttu ei ollut naamioiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naamioituisin en naamioituisi 1st sing. olisin naamioitunut en olisi naamioitunut
2nd sing. naamioituisit et naamioituisi 2nd sing. olisit naamioitunut et olisi naamioitunut
3rd sing. naamioituisi ei naamioituisi 3rd sing. olisi naamioitunut ei olisi naamioitunut
1st plur. naamioituisimme emme naamioituisi 1st plur. olisimme naamioituneet emme olisi naamioituneet
2nd plur. naamioituisitte ette naamioituisi 2nd plur. olisitte naamioituneet ette olisi naamioituneet
3rd plur. naamioituisivat eivät naamioituisi 3rd plur. olisivat naamioituneet eivät olisi naamioituneet
passive naamioiduttaisiin ei naamioiduttaisi passive olisi naamioiduttu ei olisi naamioiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. naamioidu älä naamioidu 2nd sing. ole naamioitunut älä ole naamioitunut
3rd sing. naamioitukoon älköön naamioituko 3rd sing. olkoon naamioitunut älköön olko naamioitunut
1st plur. naamioitukaamme älkäämme naamioituko 1st plur. olkaamme naamioituneet älkäämme olko naamioituneet
2nd plur. naamioitukaa älkää naamioituko 2nd plur. olkaa naamioituneet älkää olko naamioituneet
3rd plur. naamioitukoot älkööt naamioituko 3rd plur. olkoot naamioituneet älkööt olko naamioituneet
passive naamioiduttakoon älköön naamioiduttako passive olkoon naamioiduttu älköön olko naamioiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. naamioitunen en naamioitune 1st sing. lienen naamioitunut en liene naamioitunut
2nd sing. naamioitunet et naamioitune 2nd sing. lienet naamioitunut et liene naamioitunut
3rd sing. naamioitunee ei naamioitune 3rd sing. lienee naamioitunut ei liene naamioitunut
1st plur. naamioitunemme emme naamioitune 1st plur. lienemme naamioituneet emme liene naamioituneet
2nd plur. naamioitunette ette naamioitune 2nd plur. lienette naamioituneet ette liene naamioituneet
3rd plur. naamioitunevat eivät naamioitune 3rd plur. lienevät naamioituneet eivät liene naamioituneet
passive naamioiduttaneen ei naamioiduttane passive lienee naamioiduttu ei liene naamioiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st naamioitua present naamioituva naamioiduttava
long 1st2 naamioituakseen past naamioitunut naamioiduttu
2nd inessive1 naamioituessa naamioiduttaessa agent1, 3 naamioituma
instructive naamioituen negative naamioitumaton
3rd inessive naamioitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative naamioitumasta
illative naamioitumaan
adessive naamioitumalla
abessive naamioitumatta
instructive naamioituman naamioiduttaman
4th nominative naamioituminen
partitive naamioitumista
5th2 naamioitumaisillaan

Related terms[edit]