nelinkertaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From nelinkertais- ‎(quadruple) +‎ -taa.

Verb[edit]

nelinkertaistaa

  1. (transitive) To quadruple.

Conjugation[edit]

Inflection of nelinkertaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nelinkertaistan en nelinkertaista 1st sing. olen nelinkertaistanut en ole nelinkertaistanut
2nd sing. nelinkertaistat et nelinkertaista 2nd sing. olet nelinkertaistanut et ole nelinkertaistanut
3rd sing. nelinkertaistaa ei nelinkertaista 3rd sing. on nelinkertaistanut ei ole nelinkertaistanut
1st plur. nelinkertaistamme emme nelinkertaista 1st plur. olemme nelinkertaistaneet emme ole nelinkertaistaneet
2nd plur. nelinkertaistatte ette nelinkertaista 2nd plur. olette nelinkertaistaneet ette ole nelinkertaistaneet
3rd plur. nelinkertaistavat eivät nelinkertaista 3rd plur. ovat nelinkertaistaneet eivät ole nelinkertaistaneet
passive nelinkertaistetaan ei nelinkertaisteta passive on nelinkertaistettu ei ole nelinkertaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nelinkertaistin en nelinkertaistanut 1st sing. olin nelinkertaistanut en ollut nelinkertaistanut
2nd sing. nelinkertaistit et nelinkertaistanut 2nd sing. olit nelinkertaistanut et ollut nelinkertaistanut
3rd sing. nelinkertaisti ei nelinkertaistanut 3rd sing. oli nelinkertaistanut ei ollut nelinkertaistanut
1st plur. nelinkertaistimme emme nelinkertaistaneet 1st plur. olimme nelinkertaistaneet emme olleet nelinkertaistaneet
2nd plur. nelinkertaistitte ette nelinkertaistaneet 2nd plur. olitte nelinkertaistaneet ette olleet nelinkertaistaneet
3rd plur. nelinkertaistivat eivät nelinkertaistaneet 3rd plur. olivat nelinkertaistaneet eivät olleet nelinkertaistaneet
passive nelinkertaistettiin ei nelinkertaistettu passive oli nelinkertaistettu ei ollut nelinkertaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nelinkertaistaisin en nelinkertaistaisi 1st sing. olisin nelinkertaistanut en olisi nelinkertaistanut
2nd sing. nelinkertaistaisit et nelinkertaistaisi 2nd sing. olisit nelinkertaistanut et olisi nelinkertaistanut
3rd sing. nelinkertaistaisi ei nelinkertaistaisi 3rd sing. olisi nelinkertaistanut ei olisi nelinkertaistanut
1st plur. nelinkertaistaisimme emme nelinkertaistaisi 1st plur. olisimme nelinkertaistaneet emme olisi nelinkertaistaneet
2nd plur. nelinkertaistaisitte ette nelinkertaistaisi 2nd plur. olisitte nelinkertaistaneet ette olisi nelinkertaistaneet
3rd plur. nelinkertaistaisivat eivät nelinkertaistaisi 3rd plur. olisivat nelinkertaistaneet eivät olisi nelinkertaistaneet
passive nelinkertaistettaisiin ei nelinkertaistettaisi passive olisi nelinkertaistettu ei olisi nelinkertaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. nelinkertaista älä nelinkertaista 2nd sing. ole nelinkertaistanut älä ole nelinkertaistanut
3rd sing. nelinkertaistakoon älköön nelinkertaistako 3rd sing. olkoon nelinkertaistanut älköön olko nelinkertaistanut
1st plur. nelinkertaistakaamme älkäämme nelinkertaistako 1st plur. olkaamme nelinkertaistaneet älkäämme olko nelinkertaistaneet
2nd plur. nelinkertaistakaa älkää nelinkertaistako 2nd plur. olkaa nelinkertaistaneet älkää olko nelinkertaistaneet
3rd plur. nelinkertaistakoot älkööt nelinkertaistako 3rd plur. olkoot nelinkertaistaneet älkööt olko nelinkertaistaneet
passive nelinkertaistettakoon älköön nelinkertaistettako passive olkoon nelinkertaistettu älköön olko nelinkertaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nelinkertaistanen en nelinkertaistane 1st sing. lienen nelinkertaistanut en liene nelinkertaistanut
2nd sing. nelinkertaistanet et nelinkertaistane 2nd sing. lienet nelinkertaistanut et liene nelinkertaistanut
3rd sing. nelinkertaistanee ei nelinkertaistane 3rd sing. lienee nelinkertaistanut ei liene nelinkertaistanut
1st plur. nelinkertaistanemme emme nelinkertaistane 1st plur. lienemme nelinkertaistaneet emme liene nelinkertaistaneet
2nd plur. nelinkertaistanette ette nelinkertaistane 2nd plur. lienette nelinkertaistaneet ette liene nelinkertaistaneet
3rd plur. nelinkertaistanevat eivät nelinkertaistane 3rd plur. lienevät nelinkertaistaneet eivät liene nelinkertaistaneet
passive nelinkertaistettaneen ei nelinkertaistettane passive lienee nelinkertaistettu ei liene nelinkertaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st nelinkertaistaa present nelinkertaistava nelinkertaistettava
long 1st2 nelinkertaistaakseen past nelinkertaistanut nelinkertaistettu
2nd inessive1 nelinkertaistaessa nelinkertaistettaessa agent1, 3 nelinkertaistama
instructive nelinkertaistaen negative nelinkertaistamaton
3rd inessive nelinkertaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative nelinkertaistamasta
illative nelinkertaistamaan
adessive nelinkertaistamalla
abessive nelinkertaistamatta
instructive nelinkertaistaman nelinkertaistettaman
4th nominative nelinkertaistaminen
partitive nelinkertaistamista
5th2 nelinkertaistamaisillaan

Related terms[edit]