nelinkertaistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb nelinkertaistaa < nelinkertainen (quadruple).

Verb[edit]

nelinkertaistua

  1. (intransitive) to quadruple

Conjugation[edit]

Inflection of nelinkertaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nelinkertaistun en nelinkertaistu 1st sing. olen nelinkertaistunut en ole nelinkertaistunut
2nd sing. nelinkertaistut et nelinkertaistu 2nd sing. olet nelinkertaistunut et ole nelinkertaistunut
3rd sing. nelinkertaistuu ei nelinkertaistu 3rd sing. on nelinkertaistunut ei ole nelinkertaistunut
1st plur. nelinkertaistumme emme nelinkertaistu 1st plur. olemme nelinkertaistuneet emme ole nelinkertaistuneet
2nd plur. nelinkertaistutte ette nelinkertaistu 2nd plur. olette nelinkertaistuneet ette ole nelinkertaistuneet
3rd plur. nelinkertaistuvat eivät nelinkertaistu 3rd plur. ovat nelinkertaistuneet eivät ole nelinkertaistuneet
passive nelinkertaistutaan ei nelinkertaistuta passive on nelinkertaistuttu ei ole nelinkertaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nelinkertaistuin en nelinkertaistunut 1st sing. olin nelinkertaistunut en ollut nelinkertaistunut
2nd sing. nelinkertaistuit et nelinkertaistunut 2nd sing. olit nelinkertaistunut et ollut nelinkertaistunut
3rd sing. nelinkertaistui ei nelinkertaistunut 3rd sing. oli nelinkertaistunut ei ollut nelinkertaistunut
1st plur. nelinkertaistuimme emme nelinkertaistuneet 1st plur. olimme nelinkertaistuneet emme olleet nelinkertaistuneet
2nd plur. nelinkertaistuitte ette nelinkertaistuneet 2nd plur. olitte nelinkertaistuneet ette olleet nelinkertaistuneet
3rd plur. nelinkertaistuivat eivät nelinkertaistuneet 3rd plur. olivat nelinkertaistuneet eivät olleet nelinkertaistuneet
passive nelinkertaistuttiin ei nelinkertaistuttu passive oli nelinkertaistuttu ei ollut nelinkertaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nelinkertaistuisin en nelinkertaistuisi 1st sing. olisin nelinkertaistunut en olisi nelinkertaistunut
2nd sing. nelinkertaistuisit et nelinkertaistuisi 2nd sing. olisit nelinkertaistunut et olisi nelinkertaistunut
3rd sing. nelinkertaistuisi ei nelinkertaistuisi 3rd sing. olisi nelinkertaistunut ei olisi nelinkertaistunut
1st plur. nelinkertaistuisimme emme nelinkertaistuisi 1st plur. olisimme nelinkertaistuneet emme olisi nelinkertaistuneet
2nd plur. nelinkertaistuisitte ette nelinkertaistuisi 2nd plur. olisitte nelinkertaistuneet ette olisi nelinkertaistuneet
3rd plur. nelinkertaistuisivat eivät nelinkertaistuisi 3rd plur. olisivat nelinkertaistuneet eivät olisi nelinkertaistuneet
passive nelinkertaistuttaisiin ei nelinkertaistuttaisi passive olisi nelinkertaistuttu ei olisi nelinkertaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. nelinkertaistu älä nelinkertaistu 2nd sing. ole nelinkertaistunut älä ole nelinkertaistunut
3rd sing. nelinkertaistukoon älköön nelinkertaistuko 3rd sing. olkoon nelinkertaistunut älköön olko nelinkertaistunut
1st plur. nelinkertaistukaamme älkäämme nelinkertaistuko 1st plur. olkaamme nelinkertaistuneet älkäämme olko nelinkertaistuneet
2nd plur. nelinkertaistukaa älkää nelinkertaistuko 2nd plur. olkaa nelinkertaistuneet älkää olko nelinkertaistuneet
3rd plur. nelinkertaistukoot älkööt nelinkertaistuko 3rd plur. olkoot nelinkertaistuneet älkööt olko nelinkertaistuneet
passive nelinkertaistuttakoon älköön nelinkertaistuttako passive olkoon nelinkertaistuttu älköön olko nelinkertaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nelinkertaistunen en nelinkertaistune 1st sing. lienen nelinkertaistunut en liene nelinkertaistunut
2nd sing. nelinkertaistunet et nelinkertaistune 2nd sing. lienet nelinkertaistunut et liene nelinkertaistunut
3rd sing. nelinkertaistunee ei nelinkertaistune 3rd sing. lienee nelinkertaistunut ei liene nelinkertaistunut
1st plur. nelinkertaistunemme emme nelinkertaistune 1st plur. lienemme nelinkertaistuneet emme liene nelinkertaistuneet
2nd plur. nelinkertaistunette ette nelinkertaistune 2nd plur. lienette nelinkertaistuneet ette liene nelinkertaistuneet
3rd plur. nelinkertaistunevat eivät nelinkertaistune 3rd plur. lienevät nelinkertaistuneet eivät liene nelinkertaistuneet
passive nelinkertaistuttaneen ei nelinkertaistuttane passive lienee nelinkertaistuttu ei liene nelinkertaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st nelinkertaistua present nelinkertaistuva nelinkertaistuttava
long 1st2 nelinkertaistuakseen past nelinkertaistunut nelinkertaistuttu
2nd inessive1 nelinkertaistuessa nelinkertaistuttaessa agent1, 3 nelinkertaistuma
instructive nelinkertaistuen negative nelinkertaistumaton
3rd inessive nelinkertaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative nelinkertaistumasta
illative nelinkertaistumaan
adessive nelinkertaistumalla
abessive nelinkertaistumatta
instructive nelinkertaistuman nelinkertaistuttaman
4th nominative nelinkertaistuminen
partitive nelinkertaistumista
5th2 nelinkertaistumaisillaan

Related terms[edit]