noita

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search
See also: nõita

Finnish[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈnoi̯tɑ/, [ˈno̞i̯t̪ɑ̝]
  • Rhymes: -oitɑ
  • Syllabification(key): noi‧ta

Etymology 1[edit]

From Proto-Finnic *noita (shaman), from Proto-Finno-Ugric *nojta.[1] Cognates include Estonian nõid and Northern Sami noaidi (shaman).

Noun[edit]

noita

  1. witch, someone with (perceived) supernatural powers
Usage notes[edit]

Originally a neutral or even a positive word, the word acquired a generally negative connotation as a result of introduction of Christianity (due to its pagan connotations). The word is not necessarily negative, however.

Declension[edit]
Inflection of noita (Kotus type 10*F/koira, t-d gradation)
nominative noita noidat
genitive noidan noitien
partitive noitaa noitia
illative noitaan noitiin
singular plural
nominative noita noidat
accusative nom. noita noidat
gen. noidan
genitive noidan noitien
noitainrare
partitive noitaa noitia
inessive noidassa noidissa
elative noidasta noidista
illative noitaan noitiin
adessive noidalla noidilla
ablative noidalta noidilta
allative noidalle noidille
essive noitana noitina
translative noidaksi noidiksi
abessive noidatta noiditta
instructive noidin
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of noita (Kotus type 10*F/koira, t-d gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative noitani noitani
accusative nom. noitani noitani
gen. noitani
genitive noitani noitieni
noitainirare
partitive noitaani noitiani
inessive noidassani noidissani
elative noidastani noidistani
illative noitaani noitiini
adessive noidallani noidillani
ablative noidaltani noidiltani
allative noidalleni noidilleni
essive noitanani noitinani
translative noidakseni noidikseni
abessive noidattani noidittani
instructive
comitative noitineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative noitasi noitasi
accusative nom. noitasi noitasi
gen. noitasi
genitive noitasi noitiesi
noitaisirare
partitive noitaasi noitiasi
inessive noidassasi noidissasi
elative noidastasi noidistasi
illative noitaasi noitiisi
adessive noidallasi noidillasi
ablative noidaltasi noidiltasi
allative noidallesi noidillesi
essive noitanasi noitinasi
translative noidaksesi noidiksesi
abessive noidattasi noidittasi
instructive
comitative noitinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative noitamme noitamme
accusative nom. noitamme noitamme
gen. noitamme
genitive noitamme noitiemme
noitaimmerare
partitive noitaamme noitiamme
inessive noidassamme noidissamme
elative noidastamme noidistamme
illative noitaamme noitiimme
adessive noidallamme noidillamme
ablative noidaltamme noidiltamme
allative noidallemme noidillemme
essive noitanamme noitinamme
translative noidaksemme noidiksemme
abessive noidattamme noidittamme
instructive
comitative noitinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative noitanne noitanne
accusative nom. noitanne noitanne
gen. noitanne
genitive noitanne noitienne
noitainnerare
partitive noitaanne noitianne
inessive noidassanne noidissanne
elative noidastanne noidistanne
illative noitaanne noitiinne
adessive noidallanne noidillanne
ablative noidaltanne noidiltanne
allative noidallenne noidillenne
essive noitananne noitinanne
translative noidaksenne noidiksenne
abessive noidattanne noidittanne
instructive
comitative noitinenne
third-person possessor
singular plural
nominative noitansa noitansa
accusative nom. noitansa noitansa
gen. noitansa
genitive noitansa noitiensa
noitainsarare
partitive noitaansa noitiaan
noitiansa
inessive noidassaan
noidassansa
noidissaan
noidissansa
elative noidastaan
noidastansa
noidistaan
noidistansa
illative noitaansa noitiinsa
adessive noidallaan
noidallansa
noidillaan
noidillansa
ablative noidaltaan
noidaltansa
noidiltaan
noidiltansa
allative noidalleen
noidallensa
noidilleen
noidillensa
essive noitanaan
noitanansa
noitinaan
noitinansa
translative noidakseen
noidaksensa
noidikseen
noidiksensa
abessive noidattaan
noidattansa
noidittaan
noidittansa
instructive
comitative noitineen
noitinensa

or (archaic)

Inflection of noita (Kotus type 10*/koira, t- gradation)
nominative noita noiat
genitive noian noitien
partitive noitaa noitia
illative noitaan noitiin
singular plural
nominative noita noiat
accusative nom. noita noiat
gen. noian
genitive noian noitien
noitainrare
partitive noitaa noitia
inessive noiassa noi’issa
elative noiasta noi’ista
illative noitaan noitiin
adessive noialla noi’illa
ablative noialta noi’ilta
allative noialle noi’ille
essive noitana noitina
translative noiaksi noi’iksi
abessive noiatta noi’itta
instructive noi’in
comitative See the possessive forms below.
Possessive forms of noita (Kotus type 10*/koira, t- gradation)
first-person singular possessor
singular plural
nominative noitani noitani
accusative nom. noitani noitani
gen. noitani
genitive noitani noitieni
noitainirare
partitive noitaani noitiani
inessive noiassani noi’issani
elative noiastani noi’istani
illative noitaani noitiini
adessive noiallani noi’illani
ablative noialtani noi’iltani
allative noialleni noi’illeni
essive noitanani noitinani
translative noiakseni noi’ikseni
abessive noiattani noi’ittani
instructive
comitative noitineni
second-person singular possessor
singular plural
nominative noitasi noitasi
accusative nom. noitasi noitasi
gen. noitasi
genitive noitasi noitiesi
noitaisirare
partitive noitaasi noitiasi
inessive noiassasi noi’issasi
elative noiastasi noi’istasi
illative noitaasi noitiisi
adessive noiallasi noi’illasi
ablative noialtasi noi’iltasi
allative noiallesi noi’illesi
essive noitanasi noitinasi
translative noiaksesi noi’iksesi
abessive noiattasi noi’ittasi
instructive
comitative noitinesi
first-person plural possessor
singular plural
nominative noitamme noitamme
accusative nom. noitamme noitamme
gen. noitamme
genitive noitamme noitiemme
noitaimmerare
partitive noitaamme noitiamme
inessive noiassamme noi’issamme
elative noiastamme noi’istamme
illative noitaamme noitiimme
adessive noiallamme noi’illamme
ablative noialtamme noi’iltamme
allative noiallemme noi’illemme
essive noitanamme noitinamme
translative noiaksemme noi’iksemme
abessive noiattamme noi’ittamme
instructive
comitative noitinemme
second-person plural possessor
singular plural
nominative noitanne noitanne
accusative nom. noitanne noitanne
gen. noitanne
genitive noitanne noitienne
noitainnerare
partitive noitaanne noitianne
inessive noiassanne noi’issanne
elative noiastanne noi’istanne
illative noitaanne noitiinne
adessive noiallanne noi’illanne
ablative noialtanne noi’iltanne
allative noiallenne noi’illenne
essive noitananne noitinanne
translative noiaksenne noi’iksenne
abessive noiattanne noi’ittanne
instructive
comitative noitinenne
third-person possessor
singular plural
nominative noitansa noitansa
accusative nom. noitansa noitansa
gen. noitansa
genitive noitansa noitiensa
noitainsarare
partitive noitaansa noitiaan
noitiansa
inessive noiassaan
noiassansa
noi’issaan
noi’issansa
elative noiastaan
noiastansa
noi’istaan
noi’istansa
illative noitaansa noitiinsa
adessive noiallaan
noiallansa
noi’illaan
noi’illansa
ablative noialtaan
noialtansa
noi’iltaan
noi’iltansa
allative noialleen
noiallensa
noi’illeen
noi’illensa
essive noitanaan
noitanansa
noitinaan
noitinansa
translative noiakseen
noiaksensa
noi’ikseen
noi’iksensa
abessive noiattaan
noiattansa
noi’ittaan
noi’ittansa
instructive
comitative noitineen
noitinensa
Derived terms[edit]

References[edit]

  1. ^ Junttila, Santeri; Kallio, Petri; Holopainen, Sampsa; Kuokkala, Juha; Pystynen, Juho, editors (2020–), “noita”, in Suomen vanhimman sanaston etymologinen verkkosanakirja[1] (in Finnish), retrieved 2024-01-01

Further reading[edit]

Etymology 2[edit]

Pronoun[edit]

noita

  1. (demonstrative) partitive plural of nuo

References[edit]

  • Häkkinen, Kaisa (2004) Nykysuomen etymologinen sanakirja [Modern Finnish Etymological Dictionary] (in Finnish), Juva: WSOY, →ISBN

Anagrams[edit]

Ingrian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Finnic *noita. Cognates include Finnish noita and Estonian nõid.

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

noita

  1. shaman, wizard, witch (person skilled in magic)

Usage notes[edit]

  • Noijat could be both good (shamans or wizards, who helped the community) or bad (witches or sorcerers, who used their magic for evil). Villagepeople would traditionally often come to good noijat with gifts in order to be healed rather than resorting to medicine.

Declension[edit]

Declension of noita (type 3/koira, it-ij gradation)
singular plural
nominative noita noijat
genitive noijan noitiin
partitive noitaa noitia
illative noitaa noitii
inessive noijaas noijiis
elative noijast noijist
allative noijalle noijille
adessive noijaal noijiil
ablative noijalt noijilt
translative noijaks noijiks
essive noitanna, noitaan noitinna, noitiin
exessive1) noitant noitint
1) obsolete
*) the accusative corresponds with either the genitive (sg) or nominative (pl)
**) the comitative is formed by adding the suffix -ka? or -kä? to the genitive.

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Ruben E. Nirvi (1971) Inkeroismurteiden Sanakirja, Helsinki: Suomalais-Ugrilainen Seura, page 344

Karelian[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈnoi̯tɑ/
  • Hyphenation: noi‧ta

Etymology 1[edit]

Regional variants of noita
North Karelian
(Viena)
noita
South Karelian
(Tver)

From Proto-Finnic *noita. Cognates include Finnish noita and Veps noid.

Noun[edit]

noita (genitive noijan, partitive noitua)

  1. (North Karelian) witch, shaman
Declension[edit]
Viena Karelian declension of noita (type 5/koira, it-ij gradation)
singular plural
nominative noita noijat
genitive noijan noitien
partitive noitua noitie
illative noitah noitih
inessive noijašša noijissa
elative noijašta noijista
adessive noijalla noijilla
ablative noijalta noijilta
translative noijakši noijiksi
essive noitana noitina
comitative noijineh
abessive noijatta noijitta
Possessive forms of noita
1st person noitani
2nd person noitaš
3rd person noitah
*) Possessive forms are very rare for adjectives and only used in substantivised clauses.

Etymology 2[edit]

Regional variants of noita
North Karelian
(Viena)
noita
South Karelian
(Tver)

See the etymology of the corresponding lemma form.

Determiner[edit]

noita

  1. (North Karelian) partitive plural of nuo

Pronoun[edit]

noita

  1. (North Karelian) partitive plural of nuo

References[edit]

  • P. Zaykov; L. Rugoyeva (1999), “noita”, in Карельско-Русский словарь (Северно-Карельские диалекты) [Karelian-Russian dictionary (North Karelian dialects)], Petrozavodsk, →ISBN