nopeutua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

nopeutua

  1. (intransitive) To quicken, to become faster.

Conjugation[edit]

Inflection of nopeutua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nopeudun en nopeudu 1st sing. olen nopeutunut en ole nopeutunut
2nd sing. nopeudut et nopeudu 2nd sing. olet nopeutunut et ole nopeutunut
3rd sing. nopeutuu ei nopeudu 3rd sing. on nopeutunut ei ole nopeutunut
1st plur. nopeudumme emme nopeudu 1st plur. olemme nopeutuneet emme ole nopeutuneet
2nd plur. nopeudutte ette nopeudu 2nd plur. olette nopeutuneet ette ole nopeutuneet
3rd plur. nopeutuvat eivät nopeudu 3rd plur. ovat nopeutuneet eivät ole nopeutuneet
passive nopeudutaan ei nopeuduta passive on nopeuduttu ei ole nopeuduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nopeuduin en nopeutunut 1st sing. olin nopeutunut en ollut nopeutunut
2nd sing. nopeuduit et nopeutunut 2nd sing. olit nopeutunut et ollut nopeutunut
3rd sing. nopeutui ei nopeutunut 3rd sing. oli nopeutunut ei ollut nopeutunut
1st plur. nopeuduimme emme nopeutuneet 1st plur. olimme nopeutuneet emme olleet nopeutuneet
2nd plur. nopeuduitte ette nopeutuneet 2nd plur. olitte nopeutuneet ette olleet nopeutuneet
3rd plur. nopeutuivat eivät nopeutuneet 3rd plur. olivat nopeutuneet eivät olleet nopeutuneet
passive nopeuduttiin ei nopeuduttu passive oli nopeuduttu ei ollut nopeuduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nopeutuisin en nopeutuisi 1st sing. olisin nopeutunut en olisi nopeutunut
2nd sing. nopeutuisit et nopeutuisi 2nd sing. olisit nopeutunut et olisi nopeutunut
3rd sing. nopeutuisi ei nopeutuisi 3rd sing. olisi nopeutunut ei olisi nopeutunut
1st plur. nopeutuisimme emme nopeutuisi 1st plur. olisimme nopeutuneet emme olisi nopeutuneet
2nd plur. nopeutuisitte ette nopeutuisi 2nd plur. olisitte nopeutuneet ette olisi nopeutuneet
3rd plur. nopeutuisivat eivät nopeutuisi 3rd plur. olisivat nopeutuneet eivät olisi nopeutuneet
passive nopeuduttaisiin ei nopeuduttaisi passive olisi nopeuduttu ei olisi nopeuduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. nopeudu älä nopeudu 2nd sing. ole nopeutunut älä ole nopeutunut
3rd sing. nopeutukoon älköön nopeutuko 3rd sing. olkoon nopeutunut älköön olko nopeutunut
1st plur. nopeutukaamme älkäämme nopeutuko 1st plur. olkaamme nopeutuneet älkäämme olko nopeutuneet
2nd plur. nopeutukaa älkää nopeutuko 2nd plur. olkaa nopeutuneet älkää olko nopeutuneet
3rd plur. nopeutukoot älkööt nopeutuko 3rd plur. olkoot nopeutuneet älkööt olko nopeutuneet
passive nopeuduttakoon älköön nopeuduttako passive olkoon nopeuduttu älköön olko nopeuduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nopeutunen en nopeutune 1st sing. lienen nopeutunut en liene nopeutunut
2nd sing. nopeutunet et nopeutune 2nd sing. lienet nopeutunut et liene nopeutunut
3rd sing. nopeutunee ei nopeutune 3rd sing. lienee nopeutunut ei liene nopeutunut
1st plur. nopeutunemme emme nopeutune 1st plur. lienemme nopeutuneet emme liene nopeutuneet
2nd plur. nopeutunette ette nopeutune 2nd plur. lienette nopeutuneet ette liene nopeutuneet
3rd plur. nopeutunevat eivät nopeutune 3rd plur. lienevät nopeutuneet eivät liene nopeutuneet
passive nopeuduttaneen ei nopeuduttane passive lienee nopeuduttu ei liene nopeuduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st nopeutua present nopeutuva nopeuduttava
long 1st2 nopeutuakseen past nopeutunut nopeuduttu
2nd inessive1 nopeutuessa nopeuduttaessa agent1, 3 nopeutuma
instructive nopeutuen negative nopeutumaton
3rd inessive nopeutumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative nopeutumasta
illative nopeutumaan
adessive nopeutumalla
abessive nopeutumatta
instructive nopeutuman nopeuduttaman
4th nominative nopeutuminen
partitive nopeutumista
5th2 nopeutumaisillaan

Related terms[edit]