nykyaikaistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb nykyaikaistaa (to modernize) < nykyaikainen (modern).

Verb[edit]

nykyaikaistua

  1. (intransitive) To become modern.

Conjugation[edit]

Inflection of nykyaikaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nykyaikaistun en nykyaikaistu 1st sing. olen nykyaikaistunut en ole nykyaikaistunut
2nd sing. nykyaikaistut et nykyaikaistu 2nd sing. olet nykyaikaistunut et ole nykyaikaistunut
3rd sing. nykyaikaistuu ei nykyaikaistu 3rd sing. on nykyaikaistunut ei ole nykyaikaistunut
1st plur. nykyaikaistumme emme nykyaikaistu 1st plur. olemme nykyaikaistuneet emme ole nykyaikaistuneet
2nd plur. nykyaikaistutte ette nykyaikaistu 2nd plur. olette nykyaikaistuneet ette ole nykyaikaistuneet
3rd plur. nykyaikaistuvat eivät nykyaikaistu 3rd plur. ovat nykyaikaistuneet eivät ole nykyaikaistuneet
passive nykyaikaistutaan ei nykyaikaistuta passive on nykyaikaistuttu ei ole nykyaikaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nykyaikaistuin en nykyaikaistunut 1st sing. olin nykyaikaistunut en ollut nykyaikaistunut
2nd sing. nykyaikaistuit et nykyaikaistunut 2nd sing. olit nykyaikaistunut et ollut nykyaikaistunut
3rd sing. nykyaikaistui ei nykyaikaistunut 3rd sing. oli nykyaikaistunut ei ollut nykyaikaistunut
1st plur. nykyaikaistuimme emme nykyaikaistuneet 1st plur. olimme nykyaikaistuneet emme olleet nykyaikaistuneet
2nd plur. nykyaikaistuitte ette nykyaikaistuneet 2nd plur. olitte nykyaikaistuneet ette olleet nykyaikaistuneet
3rd plur. nykyaikaistuivat eivät nykyaikaistuneet 3rd plur. olivat nykyaikaistuneet eivät olleet nykyaikaistuneet
passive nykyaikaistuttiin ei nykyaikaistuttu passive oli nykyaikaistuttu ei ollut nykyaikaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nykyaikaistuisin en nykyaikaistuisi 1st sing. olisin nykyaikaistunut en olisi nykyaikaistunut
2nd sing. nykyaikaistuisit et nykyaikaistuisi 2nd sing. olisit nykyaikaistunut et olisi nykyaikaistunut
3rd sing. nykyaikaistuisi ei nykyaikaistuisi 3rd sing. olisi nykyaikaistunut ei olisi nykyaikaistunut
1st plur. nykyaikaistuisimme emme nykyaikaistuisi 1st plur. olisimme nykyaikaistuneet emme olisi nykyaikaistuneet
2nd plur. nykyaikaistuisitte ette nykyaikaistuisi 2nd plur. olisitte nykyaikaistuneet ette olisi nykyaikaistuneet
3rd plur. nykyaikaistuisivat eivät nykyaikaistuisi 3rd plur. olisivat nykyaikaistuneet eivät olisi nykyaikaistuneet
passive nykyaikaistuttaisiin ei nykyaikaistuttaisi passive olisi nykyaikaistuttu ei olisi nykyaikaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. nykyaikaistu älä nykyaikaistu 2nd sing. ole nykyaikaistunut älä ole nykyaikaistunut
3rd sing. nykyaikaistukoon älköön nykyaikaistuko 3rd sing. olkoon nykyaikaistunut älköön olko nykyaikaistunut
1st plur. nykyaikaistukaamme älkäämme nykyaikaistuko 1st plur. olkaamme nykyaikaistuneet älkäämme olko nykyaikaistuneet
2nd plur. nykyaikaistukaa älkää nykyaikaistuko 2nd plur. olkaa nykyaikaistuneet älkää olko nykyaikaistuneet
3rd plur. nykyaikaistukoot älkööt nykyaikaistuko 3rd plur. olkoot nykyaikaistuneet älkööt olko nykyaikaistuneet
passive nykyaikaistuttakoon älköön nykyaikaistuttako passive olkoon nykyaikaistuttu älköön olko nykyaikaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nykyaikaistunen en nykyaikaistune 1st sing. lienen nykyaikaistunut en liene nykyaikaistunut
2nd sing. nykyaikaistunet et nykyaikaistune 2nd sing. lienet nykyaikaistunut et liene nykyaikaistunut
3rd sing. nykyaikaistunee ei nykyaikaistune 3rd sing. lienee nykyaikaistunut ei liene nykyaikaistunut
1st plur. nykyaikaistunemme emme nykyaikaistune 1st plur. lienemme nykyaikaistuneet emme liene nykyaikaistuneet
2nd plur. nykyaikaistunette ette nykyaikaistune 2nd plur. lienette nykyaikaistuneet ette liene nykyaikaistuneet
3rd plur. nykyaikaistunevat eivät nykyaikaistune 3rd plur. lienevät nykyaikaistuneet eivät liene nykyaikaistuneet
passive nykyaikaistuttaneen ei nykyaikaistuttane passive lienee nykyaikaistuttu ei liene nykyaikaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st nykyaikaistua present nykyaikaistuva nykyaikaistuttava
long 1st2 nykyaikaistuakseen past nykyaikaistunut nykyaikaistuttu
2nd inessive1 nykyaikaistuessa nykyaikaistuttaessa agent1, 3 nykyaikaistuma
instructive nykyaikaistuen negative nykyaikaistumaton
3rd inessive nykyaikaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative nykyaikaistumasta
illative nykyaikaistumaan
adessive nykyaikaistumalla
abessive nykyaikaistumatta
instructive nykyaikaistuman nykyaikaistuttaman
4th nominative nykyaikaistuminen
partitive nykyaikaistumista
5th2 nykyaikaistumaisillaan

Synonyms[edit]