nytkähdellä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From nytkähtää +‎ -ella.

Verb[edit]

nytkähdellä

  1. (intransitive) to jerk (repeatedly)

Conjugation[edit]

Inflection of nytkähdellä (Kotus type 67/tulla, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nytkähtelen en nytkähtele 1st sing. olen nytkähdellyt en ole nytkähdellyt
2nd sing. nytkähtelet et nytkähtele 2nd sing. olet nytkähdellyt et ole nytkähdellyt
3rd sing. nytkähtelee ei nytkähtele 3rd sing. on nytkähdellyt ei ole nytkähdellyt
1st plur. nytkähtelemme emme nytkähtele 1st plur. olemme nytkähdelleet emme ole nytkähdelleet
2nd plur. nytkähtelette ette nytkähtele 2nd plur. olette nytkähdelleet ette ole nytkähdelleet
3rd plur. nytkähtelevät eivät nytkähtele 3rd plur. ovat nytkähdelleet eivät ole nytkähdelleet
passive nytkähdellään ei nytkähdellä passive on nytkähdelty ei ole nytkähdelty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nytkähtelin en nytkähdellyt 1st sing. olin nytkähdellyt en ollut nytkähdellyt
2nd sing. nytkähtelit et nytkähdellyt 2nd sing. olit nytkähdellyt et ollut nytkähdellyt
3rd sing. nytkähteli ei nytkähdellyt 3rd sing. oli nytkähdellyt ei ollut nytkähdellyt
1st plur. nytkähtelimme emme nytkähdelleet 1st plur. olimme nytkähdelleet emme olleet nytkähdelleet
2nd plur. nytkähtelitte ette nytkähdelleet 2nd plur. olitte nytkähdelleet ette olleet nytkähdelleet
3rd plur. nytkähtelivät eivät nytkähdelleet 3rd plur. olivat nytkähdelleet eivät olleet nytkähdelleet
passive nytkähdeltiin ei nytkähdelty passive oli nytkähdelty ei ollut nytkähdelty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nytkähtelisin en nytkähtelisi 1st sing. olisin nytkähdellyt en olisi nytkähdellyt
2nd sing. nytkähtelisit et nytkähtelisi 2nd sing. olisit nytkähdellyt et olisi nytkähdellyt
3rd sing. nytkähtelisi ei nytkähtelisi 3rd sing. olisi nytkähdellyt ei olisi nytkähdellyt
1st plur. nytkähtelisimme emme nytkähtelisi 1st plur. olisimme nytkähdelleet emme olisi nytkähdelleet
2nd plur. nytkähtelisitte ette nytkähtelisi 2nd plur. olisitte nytkähdelleet ette olisi nytkähdelleet
3rd plur. nytkähtelisivät eivät nytkähtelisi 3rd plur. olisivat nytkähdelleet eivät olisi nytkähdelleet
passive nytkähdeltäisiin ei nytkähdeltäisi passive olisi nytkähdelty ei olisi nytkähdelty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. nytkähtele älä nytkähtele 2nd sing. ole nytkähdellyt älä ole nytkähdellyt
3rd sing. nytkähdelköön älköön nytkähdelkö 3rd sing. olkoon nytkähdellyt älköön olko nytkähdellyt
1st plur. nytkähdelkäämme älkäämme nytkähdelkö 1st plur. olkaamme nytkähdelleet älkäämme olko nytkähdelleet
2nd plur. nytkähdelkää älkää nytkähdelkö 2nd plur. olkaa nytkähdelleet älkää olko nytkähdelleet
3rd plur. nytkähdelkööt älkööt nytkähdelkö 3rd plur. olkoot nytkähdelleet älkööt olko nytkähdelleet
passive nytkähdeltäköön älköön nytkähdeltäkö passive olkoon nytkähdelty älköön olko nytkähdelty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nytkähdellen en nytkähdelle 1st sing. lienen nytkähdellyt en liene nytkähdellyt
2nd sing. nytkähdellet et nytkähdelle 2nd sing. lienet nytkähdellyt et liene nytkähdellyt
3rd sing. nytkähdellee ei nytkähdelle 3rd sing. lienee nytkähdellyt ei liene nytkähdellyt
1st plur. nytkähdellemme emme nytkähdelle 1st plur. lienemme nytkähdelleet emme liene nytkähdelleet
2nd plur. nytkähdellette ette nytkähdelle 2nd plur. lienette nytkähdelleet ette liene nytkähdelleet
3rd plur. nytkähdellevät eivät nytkähdelle 3rd plur. lienevät nytkähdelleet eivät liene nytkähdelleet
passive nytkähdeltäneen ei nytkähdeltäne passive lienee nytkähdelty ei liene nytkähdelty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st nytkähdellä present nytkähtelevä nytkähdeltävä
long 1st2 nytkähdelläkseen past nytkähdellyt nytkähdelty
2nd inessive1 nytkähdellessä nytkähdeltäessä agent1, 3 nytkähtelemä
instructive nytkähdellen negative nytkähtelemätön
3rd inessive nytkähtelemässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative nytkähtelemästä
illative nytkähtelemään
adessive nytkähtelemällä
abessive nytkähtelemättä
instructive nytkähtelemän nytkähdeltämän
4th nominative nytkähteleminen
partitive nytkähtelemistä
5th2 nytkähtelemäisillään