nytkäyttää

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

nytkäyttää

  1. (transitive) to jerk

Conjugation[edit]

Inflection of nytkäyttää (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nytkäytän en nytkäytäˣ 1st sing. olen nytkäyttänyt en oleˣ nytkäyttänyt
2nd sing. nytkäytät et nytkäytäˣ 2nd sing. olet nytkäyttänyt et oleˣ nytkäyttänyt
3rd sing. nytkäyttää ei nytkäytäˣ 3rd sing. on nytkäyttänyt ei oleˣ nytkäyttänyt
1st plur. nytkäytämme emme nytkäytäˣ 1st plur. olemme nytkäyttäneet emme oleˣ nytkäyttäneet
2nd plur. nytkäytätte ette nytkäytäˣ 2nd plur. olette nytkäyttäneet ette oleˣ nytkäyttäneet
3rd plur. nytkäyttävät eivät nytkäytäˣ 3rd plur. ovat nytkäyttäneet eivät oleˣ nytkäyttäneet
passive nytkäytetään ei nytkäytetäˣ passive on nytkäytetty ei oleˣ nytkäytetty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nytkäytin en nytkäyttänyt 1st sing. olin nytkäyttänyt en ollut nytkäyttänyt
2nd sing. nytkäytit et nytkäyttänyt 2nd sing. olit nytkäyttänyt et ollut nytkäyttänyt
3rd sing. nytkäytti ei nytkäyttänyt 3rd sing. oli nytkäyttänyt ei ollut nytkäyttänyt
1st plur. nytkäytimme emme nytkäyttäneet 1st plur. olimme nytkäyttäneet emme olleet nytkäyttäneet
2nd plur. nytkäytitte ette nytkäyttäneet 2nd plur. olitte nytkäyttäneet ette olleet nytkäyttäneet
3rd plur. nytkäyttivät eivät nytkäyttäneet 3rd plur. olivat nytkäyttäneet eivät olleet nytkäyttäneet
passive nytkäytettiin ei nytkäytetty passive oli nytkäytetty ei ollut nytkäytetty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nytkäyttäisin en nytkäyttäisi 1st sing. olisin nytkäyttänyt en olisi nytkäyttänyt
2nd sing. nytkäyttäisit et nytkäyttäisi 2nd sing. olisit nytkäyttänyt et olisi nytkäyttänyt
3rd sing. nytkäyttäisi ei nytkäyttäisi 3rd sing. olisi nytkäyttänyt ei olisi nytkäyttänyt
1st plur. nytkäyttäisimme emme nytkäyttäisi 1st plur. olisimme nytkäyttäneet emme olisi nytkäyttäneet
2nd plur. nytkäyttäisitte ette nytkäyttäisi 2nd plur. olisitte nytkäyttäneet ette olisi nytkäyttäneet
3rd plur. nytkäyttäisivät eivät nytkäyttäisi 3rd plur. olisivat nytkäyttäneet eivät olisi nytkäyttäneet
passive nytkäytettäisiin ei nytkäytettäisi passive olisi nytkäytetty ei olisi nytkäytetty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. nytkäytäˣ älä nytkäytäˣ 2nd sing. oleˣ nytkäyttänyt älä oleˣ nytkäyttänyt
3rd sing. nytkäyttäköön älköön nytkäyttäköˣ 3rd sing. olkoon nytkäyttänyt älköön olkoˣ nytkäyttänyt
1st plur. nytkäyttäkäämme älkäämme nytkäyttäköˣ 1st plur. olkaamme nytkäyttäneet älkäämme olkoˣ nytkäyttäneet
2nd plur. nytkäyttäkää älkää nytkäyttäköˣ 2nd plur. olkaa nytkäyttäneet älkää olkoˣ nytkäyttäneet
3rd plur. nytkäyttäkööt älkööt nytkäyttäköˣ 3rd plur. olkoot nytkäyttäneet älkööt olkoˣ nytkäyttäneet
passive nytkäytettäköön älköön nytkäytettäköˣ passive olkoon nytkäytetty älköön olkoˣ nytkäytetty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. nytkäyttänen en nytkäyttäneˣ 1st sing. lienen nytkäyttänyt en lieneˣ nytkäyttänyt
2nd sing. nytkäyttänet et nytkäyttäneˣ 2nd sing. lienet nytkäyttänyt et lieneˣ nytkäyttänyt
3rd sing. nytkäyttänee ei nytkäyttäneˣ 3rd sing. lienee nytkäyttänyt ei lieneˣ nytkäyttänyt
1st plur. nytkäyttänemme emme nytkäyttäneˣ 1st plur. lienemme nytkäyttäneet emme lieneˣ nytkäyttäneet
2nd plur. nytkäyttänette ette nytkäyttäneˣ 2nd plur. lienette nytkäyttäneet ette lieneˣ nytkäyttäneet
3rd plur. nytkäyttänevät eivät nytkäyttäneˣ 3rd plur. lienevät nytkäyttäneet eivät lieneˣ nytkäyttäneet
passive nytkäytettäneen ei nytkäytettäneˣ passive lienee nytkäytetty ei lieneˣ nytkäytetty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st nytkäyttääˣ present nytkäyttävä nytkäytettävä
long 1st2 nytkäyttääkseen past nytkäyttänyt nytkäytetty
2nd inessive1 nytkäyttäessä nytkäytettäessä agent1, 3 nytkäyttämä
instructive nytkäyttäen negative nytkäyttämätön
3rd inessive nytkäyttämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative nytkäyttämästä
illative nytkäyttämään
adessive nytkäyttämällä
abessive nytkäyttämättä
instructive nytkäyttämän nytkäytettämän
4th nominative nytkäyttäminen
partitive nytkäyttämistä
5th2 nytkäyttämäisillään