oikeistolaistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

oikeistolaistua

  1. (intransitive) To move right (politically).

Conjugation[edit]

Inflection of oikeistolaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. oikeistolaistun en oikeistolaistu 1st sing. olen oikeistolaistunut en ole oikeistolaistunut
2nd sing. oikeistolaistut et oikeistolaistu 2nd sing. olet oikeistolaistunut et ole oikeistolaistunut
3rd sing. oikeistolaistuu ei oikeistolaistu 3rd sing. on oikeistolaistunut ei ole oikeistolaistunut
1st plur. oikeistolaistumme emme oikeistolaistu 1st plur. olemme oikeistolaistuneet emme ole oikeistolaistuneet
2nd plur. oikeistolaistutte ette oikeistolaistu 2nd plur. olette oikeistolaistuneet ette ole oikeistolaistuneet
3rd plur. oikeistolaistuvat eivät oikeistolaistu 3rd plur. ovat oikeistolaistuneet eivät ole oikeistolaistuneet
passive oikeistolaistutaan ei oikeistolaistuta passive on oikeistolaistuttu ei ole oikeistolaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. oikeistolaistuin en oikeistolaistunut 1st sing. olin oikeistolaistunut en ollut oikeistolaistunut
2nd sing. oikeistolaistuit et oikeistolaistunut 2nd sing. olit oikeistolaistunut et ollut oikeistolaistunut
3rd sing. oikeistolaistui ei oikeistolaistunut 3rd sing. oli oikeistolaistunut ei ollut oikeistolaistunut
1st plur. oikeistolaistuimme emme oikeistolaistuneet 1st plur. olimme oikeistolaistuneet emme olleet oikeistolaistuneet
2nd plur. oikeistolaistuitte ette oikeistolaistuneet 2nd plur. olitte oikeistolaistuneet ette olleet oikeistolaistuneet
3rd plur. oikeistolaistuivat eivät oikeistolaistuneet 3rd plur. olivat oikeistolaistuneet eivät olleet oikeistolaistuneet
passive oikeistolaistuttiin ei oikeistolaistuttu passive oli oikeistolaistuttu ei ollut oikeistolaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. oikeistolaistuisin en oikeistolaistuisi 1st sing. olisin oikeistolaistunut en olisi oikeistolaistunut
2nd sing. oikeistolaistuisit et oikeistolaistuisi 2nd sing. olisit oikeistolaistunut et olisi oikeistolaistunut
3rd sing. oikeistolaistuisi ei oikeistolaistuisi 3rd sing. olisi oikeistolaistunut ei olisi oikeistolaistunut
1st plur. oikeistolaistuisimme emme oikeistolaistuisi 1st plur. olisimme oikeistolaistuneet emme olisi oikeistolaistuneet
2nd plur. oikeistolaistuisitte ette oikeistolaistuisi 2nd plur. olisitte oikeistolaistuneet ette olisi oikeistolaistuneet
3rd plur. oikeistolaistuisivat eivät oikeistolaistuisi 3rd plur. olisivat oikeistolaistuneet eivät olisi oikeistolaistuneet
passive oikeistolaistuttaisiin ei oikeistolaistuttaisi passive olisi oikeistolaistuttu ei olisi oikeistolaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. oikeistolaistu älä oikeistolaistu 2nd sing. ole oikeistolaistunut älä ole oikeistolaistunut
3rd sing. oikeistolaistukoon älköön oikeistolaistuko 3rd sing. olkoon oikeistolaistunut älköön olko oikeistolaistunut
1st plur. oikeistolaistukaamme älkäämme oikeistolaistuko 1st plur. olkaamme oikeistolaistuneet älkäämme olko oikeistolaistuneet
2nd plur. oikeistolaistukaa älkää oikeistolaistuko 2nd plur. olkaa oikeistolaistuneet älkää olko oikeistolaistuneet
3rd plur. oikeistolaistukoot älkööt oikeistolaistuko 3rd plur. olkoot oikeistolaistuneet älkööt olko oikeistolaistuneet
passive oikeistolaistuttakoon älköön oikeistolaistuttako passive olkoon oikeistolaistuttu älköön olko oikeistolaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. oikeistolaistunen en oikeistolaistune 1st sing. lienen oikeistolaistunut en liene oikeistolaistunut
2nd sing. oikeistolaistunet et oikeistolaistune 2nd sing. lienet oikeistolaistunut et liene oikeistolaistunut
3rd sing. oikeistolaistunee ei oikeistolaistune 3rd sing. lienee oikeistolaistunut ei liene oikeistolaistunut
1st plur. oikeistolaistunemme emme oikeistolaistune 1st plur. lienemme oikeistolaistuneet emme liene oikeistolaistuneet
2nd plur. oikeistolaistunette ette oikeistolaistune 2nd plur. lienette oikeistolaistuneet ette liene oikeistolaistuneet
3rd plur. oikeistolaistunevat eivät oikeistolaistune 3rd plur. lienevät oikeistolaistuneet eivät liene oikeistolaistuneet
passive oikeistolaistuttaneen ei oikeistolaistuttane passive lienee oikeistolaistuttu ei liene oikeistolaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st oikeistolaistua present oikeistolaistuva oikeistolaistuttava
long 1st2 oikeistolaistuakseen past oikeistolaistunut oikeistolaistuttu
2nd inessive1 oikeistolaistuessa oikeistolaistuttaessa agent1, 3 oikeistolaistuma
instructive oikeistolaistuen negative oikeistolaistumaton
3rd inessive oikeistolaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative oikeistolaistumasta
illative oikeistolaistumaan
adessive oikeistolaistumalla
abessive oikeistolaistumatta
instructive oikeistolaistuman oikeistolaistuttaman
4th nominative oikeistolaistuminen
partitive oikeistolaistumista
5th2 oikeistolaistumaisillaan