ostattaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Curative aspect of ostaa(to buy).

Verb[edit]

ostattaa

  1. (transitive) To make someone buy.

Conjugation[edit]

Inflection of ostattaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ostatan en ostata 1st sing. olen ostattanut en ole ostattanut
2nd sing. ostatat et ostata 2nd sing. olet ostattanut et ole ostattanut
3rd sing. ostattaa ei ostata 3rd sing. on ostattanut ei ole ostattanut
1st plur. ostatamme emme ostata 1st plur. olemme ostattaneet emme ole ostattaneet
2nd plur. ostatatte ette ostata 2nd plur. olette ostattaneet ette ole ostattaneet
3rd plur. ostattavat eivät ostata 3rd plur. ovat ostattaneet eivät ole ostattaneet
passive ostatetaan ei ostateta passive on ostatettu ei ole ostatettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ostatin en ostattanut 1st sing. olin ostattanut en ollut ostattanut
2nd sing. ostatit et ostattanut 2nd sing. olit ostattanut et ollut ostattanut
3rd sing. ostatti ei ostattanut 3rd sing. oli ostattanut ei ollut ostattanut
1st plur. ostatimme emme ostattaneet 1st plur. olimme ostattaneet emme olleet ostattaneet
2nd plur. ostatitte ette ostattaneet 2nd plur. olitte ostattaneet ette olleet ostattaneet
3rd plur. ostattivat eivät ostattaneet 3rd plur. olivat ostattaneet eivät olleet ostattaneet
passive ostatettiin ei ostatettu passive oli ostatettu ei ollut ostatettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ostattaisin en ostattaisi 1st sing. olisin ostattanut en olisi ostattanut
2nd sing. ostattaisit et ostattaisi 2nd sing. olisit ostattanut et olisi ostattanut
3rd sing. ostattaisi ei ostattaisi 3rd sing. olisi ostattanut ei olisi ostattanut
1st plur. ostattaisimme emme ostattaisi 1st plur. olisimme ostattaneet emme olisi ostattaneet
2nd plur. ostattaisitte ette ostattaisi 2nd plur. olisitte ostattaneet ette olisi ostattaneet
3rd plur. ostattaisivat eivät ostattaisi 3rd plur. olisivat ostattaneet eivät olisi ostattaneet
passive ostatettaisiin ei ostatettaisi passive olisi ostatettu ei olisi ostatettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ostata älä ostata 2nd sing. ole ostattanut älä ole ostattanut
3rd sing. ostattakoon älköön ostattako 3rd sing. olkoon ostattanut älköön olko ostattanut
1st plur. ostattakaamme älkäämme ostattako 1st plur. olkaamme ostattaneet älkäämme olko ostattaneet
2nd plur. ostattakaa älkää ostattako 2nd plur. olkaa ostattaneet älkää olko ostattaneet
3rd plur. ostattakoot älkööt ostattako 3rd plur. olkoot ostattaneet älkööt olko ostattaneet
passive ostatettakoon älköön ostatettako passive olkoon ostatettu älköön olko ostatettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ostattanen en ostattane 1st sing. lienen ostattanut en liene ostattanut
2nd sing. ostattanet et ostattane 2nd sing. lienet ostattanut et liene ostattanut
3rd sing. ostattanee ei ostattane 3rd sing. lienee ostattanut ei liene ostattanut
1st plur. ostattanemme emme ostattane 1st plur. lienemme ostattaneet emme liene ostattaneet
2nd plur. ostattanette ette ostattane 2nd plur. lienette ostattaneet ette liene ostattaneet
3rd plur. ostattanevat eivät ostattane 3rd plur. lienevät ostattaneet eivät liene ostattaneet
passive ostatettaneen ei ostatettane passive lienee ostatettu ei liene ostatettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ostattaa present ostattava ostatettava
long 1st2 ostattaakseen past ostattanut ostatettu
2nd inessive1 ostattaessa ostatettaessa agent1, 3 ostattama
instructive ostattaen negative ostattamaton
3rd inessive ostattamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ostattamasta
illative ostattamaan
adessive ostattamalla
abessive ostattamatta
instructive ostattaman ostatettaman
4th nominative ostattaminen
partitive ostattamista
5th2 ostattamaisillaan