rekisteröidä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index re)

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ˈre̞kiste̞rø̞idæˣ]
  • Hyphenation: re‧kis‧te‧röi‧dä

Verb[edit]

rekisteröidä

  1. (transitive) To register, enter in a register.

Conjugation[edit]

Inflection of rekisteröidä (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rekisteröin en rekisteröi 1st sing. olen rekisteröinyt en ole rekisteröinyt
2nd sing. rekisteröit et rekisteröi 2nd sing. olet rekisteröinyt et ole rekisteröinyt
3rd sing. rekisteröi ei rekisteröi 3rd sing. on rekisteröinyt ei ole rekisteröinyt
1st plur. rekisteröimme emme rekisteröi 1st plur. olemme rekisteröineet emme ole rekisteröineet
2nd plur. rekisteröitte ette rekisteröi 2nd plur. olette rekisteröineet ette ole rekisteröineet
3rd plur. rekisteröivät eivät rekisteröi 3rd plur. ovat rekisteröineet eivät ole rekisteröineet
passive rekisteröidään ei rekisteröidä passive on rekisteröity ei ole rekisteröity
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rekisteröin en rekisteröinyt 1st sing. olin rekisteröinyt en ollut rekisteröinyt
2nd sing. rekisteröit et rekisteröinyt 2nd sing. olit rekisteröinyt et ollut rekisteröinyt
3rd sing. rekisteröi ei rekisteröinyt 3rd sing. oli rekisteröinyt ei ollut rekisteröinyt
1st plur. rekisteröimme emme rekisteröineet 1st plur. olimme rekisteröineet emme olleet rekisteröineet
2nd plur. rekisteröitte ette rekisteröineet 2nd plur. olitte rekisteröineet ette olleet rekisteröineet
3rd plur. rekisteröivät eivät rekisteröineet 3rd plur. olivat rekisteröineet eivät olleet rekisteröineet
passive rekisteröitiin ei rekisteröity passive oli rekisteröity ei ollut rekisteröity
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rekisteröisin en rekisteröisi 1st sing. olisin rekisteröinyt en olisi rekisteröinyt
2nd sing. rekisteröisit et rekisteröisi 2nd sing. olisit rekisteröinyt et olisi rekisteröinyt
3rd sing. rekisteröisi ei rekisteröisi 3rd sing. olisi rekisteröinyt ei olisi rekisteröinyt
1st plur. rekisteröisimme emme rekisteröisi 1st plur. olisimme rekisteröineet emme olisi rekisteröineet
2nd plur. rekisteröisitte ette rekisteröisi 2nd plur. olisitte rekisteröineet ette olisi rekisteröineet
3rd plur. rekisteröisivät eivät rekisteröisi 3rd plur. olisivat rekisteröineet eivät olisi rekisteröineet
passive rekisteröitäisiin ei rekisteröitäisi passive olisi rekisteröity ei olisi rekisteröity
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. rekisteröi älä rekisteröi 2nd sing. ole rekisteröinyt älä ole rekisteröinyt
3rd sing. rekisteröiköön älköön rekisteröikö 3rd sing. olkoon rekisteröinyt älköön olko rekisteröinyt
1st plur. rekisteröikäämme älkäämme rekisteröikö 1st plur. olkaamme rekisteröineet älkäämme olko rekisteröineet
2nd plur. rekisteröikää älkää rekisteröikö 2nd plur. olkaa rekisteröineet älkää olko rekisteröineet
3rd plur. rekisteröikööt älkööt rekisteröikö 3rd plur. olkoot rekisteröineet älkööt olko rekisteröineet
passive rekisteröitäköön älköön rekisteröitäkö passive olkoon rekisteröity älköön olko rekisteröity
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. rekisteröinen en rekisteröine 1st sing. lienen rekisteröinyt en liene rekisteröinyt
2nd sing. rekisteröinet et rekisteröine 2nd sing. lienet rekisteröinyt et liene rekisteröinyt
3rd sing. rekisteröinee ei rekisteröine 3rd sing. lienee rekisteröinyt ei liene rekisteröinyt
1st plur. rekisteröinemme emme rekisteröine 1st plur. lienemme rekisteröineet emme liene rekisteröineet
2nd plur. rekisteröinette ette rekisteröine 2nd plur. lienette rekisteröineet ette liene rekisteröineet
3rd plur. rekisteröinevät eivät rekisteröine 3rd plur. lienevät rekisteröineet eivät liene rekisteröineet
passive rekisteröitäneen ei rekisteröitäne passive lienee rekisteröity ei liene rekisteröity
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st rekisteröidä present rekisteröivä rekisteröitävä
long 1st2 rekisteröidäkseen past rekisteröinyt rekisteröity
2nd inessive1 rekisteröidessä rekisteröitäessä agent1, 3 rekisteröimä
instructive rekisteröiden negative rekisteröimätön
3rd inessive rekisteröimässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative rekisteröimästä
illative rekisteröimään
adessive rekisteröimällä
abessive rekisteröimättä
instructive rekisteröimän rekisteröitämän
4th nominative rekisteröiminen
partitive rekisteröimistä
5th2 rekisteröimäisillään

Derived terms[edit]

Related terms[edit]