sekvensoida

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

sekvensoida

  1. (transitive) To sequence.

Conjugation[edit]

Inflection of sekvensoida (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sekvensoin en sekvensoi 1st sing. olen sekvensoinut en ole sekvensoinut
2nd sing. sekvensoit et sekvensoi 2nd sing. olet sekvensoinut et ole sekvensoinut
3rd sing. sekvensoi ei sekvensoi 3rd sing. on sekvensoinut ei ole sekvensoinut
1st plur. sekvensoimme emme sekvensoi 1st plur. olemme sekvensoineet emme ole sekvensoineet
2nd plur. sekvensoitte ette sekvensoi 2nd plur. olette sekvensoineet ette ole sekvensoineet
3rd plur. sekvensoivat eivät sekvensoi 3rd plur. ovat sekvensoineet eivät ole sekvensoineet
passive sekvensoidaan ei sekvensoida passive on sekvensoitu ei ole sekvensoitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sekvensoin en sekvensoinut 1st sing. olin sekvensoinut en ollut sekvensoinut
2nd sing. sekvensoit et sekvensoinut 2nd sing. olit sekvensoinut et ollut sekvensoinut
3rd sing. sekvensoi ei sekvensoinut 3rd sing. oli sekvensoinut ei ollut sekvensoinut
1st plur. sekvensoimme emme sekvensoineet 1st plur. olimme sekvensoineet emme olleet sekvensoineet
2nd plur. sekvensoitte ette sekvensoineet 2nd plur. olitte sekvensoineet ette olleet sekvensoineet
3rd plur. sekvensoivat eivät sekvensoineet 3rd plur. olivat sekvensoineet eivät olleet sekvensoineet
passive sekvensoitiin ei sekvensoitu passive oli sekvensoitu ei ollut sekvensoitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sekvensoisin en sekvensoisi 1st sing. olisin sekvensoinut en olisi sekvensoinut
2nd sing. sekvensoisit et sekvensoisi 2nd sing. olisit sekvensoinut et olisi sekvensoinut
3rd sing. sekvensoisi ei sekvensoisi 3rd sing. olisi sekvensoinut ei olisi sekvensoinut
1st plur. sekvensoisimme emme sekvensoisi 1st plur. olisimme sekvensoineet emme olisi sekvensoineet
2nd plur. sekvensoisitte ette sekvensoisi 2nd plur. olisitte sekvensoineet ette olisi sekvensoineet
3rd plur. sekvensoisivat eivät sekvensoisi 3rd plur. olisivat sekvensoineet eivät olisi sekvensoineet
passive sekvensoitaisiin ei sekvensoitaisi passive olisi sekvensoitu ei olisi sekvensoitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. sekvensoi älä sekvensoi 2nd sing. ole sekvensoinut älä ole sekvensoinut
3rd sing. sekvensoikoon älköön sekvensoiko 3rd sing. olkoon sekvensoinut älköön olko sekvensoinut
1st plur. sekvensoikaamme älkäämme sekvensoiko 1st plur. olkaamme sekvensoineet älkäämme olko sekvensoineet
2nd plur. sekvensoikaa älkää sekvensoiko 2nd plur. olkaa sekvensoineet älkää olko sekvensoineet
3rd plur. sekvensoikoot älkööt sekvensoiko 3rd plur. olkoot sekvensoineet älkööt olko sekvensoineet
passive sekvensoitakoon älköön sekvensoitako passive olkoon sekvensoitu älköön olko sekvensoitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sekvensoinen en sekvensoine 1st sing. lienen sekvensoinut en liene sekvensoinut
2nd sing. sekvensoinet et sekvensoine 2nd sing. lienet sekvensoinut et liene sekvensoinut
3rd sing. sekvensoinee ei sekvensoine 3rd sing. lienee sekvensoinut ei liene sekvensoinut
1st plur. sekvensoinemme emme sekvensoine 1st plur. lienemme sekvensoineet emme liene sekvensoineet
2nd plur. sekvensoinette ette sekvensoine 2nd plur. lienette sekvensoineet ette liene sekvensoineet
3rd plur. sekvensoinevat eivät sekvensoine 3rd plur. lienevät sekvensoineet eivät liene sekvensoineet
passive sekvensoitaneen ei sekvensoitane passive lienee sekvensoitu ei liene sekvensoitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st sekvensoida present sekvensoiva sekvensoitava
long 1st2 sekvensoidakseen past sekvensoinut sekvensoitu
2nd inessive1 sekvensoidessa sekvensoitaessa agent1, 3 sekvensoima
instructive sekvensoiden negative sekvensoimaton
3rd inessive sekvensoimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative sekvensoimasta
illative sekvensoimaan
adessive sekvensoimalla
abessive sekvensoimatta
instructive sekvensoiman sekvensoitaman
4th nominative sekvensoiminen
partitive sekvensoimista
5th2 sekvensoimaisillaan