Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search


(index si)


A passive verb, derived from the verb sisältää.



  1. (intransitive + illative) to be included in


Inflection of sisältyä (Kotus type 52/sanoa, lt-ll gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sisällyn en sisälly 1st sing. olen sisältynyt en ole sisältynyt
2nd sing. sisällyt et sisälly 2nd sing. olet sisältynyt et ole sisältynyt
3rd sing. sisältyy ei sisälly 3rd sing. on sisältynyt ei ole sisältynyt
1st plur. sisällymme emme sisälly 1st plur. olemme sisältyneet emme ole sisältyneet
2nd plur. sisällytte ette sisälly 2nd plur. olette sisältyneet ette ole sisältyneet
3rd plur. sisältyvät eivät sisälly 3rd plur. ovat sisältyneet eivät ole sisältyneet
passive sisällytään ei sisällytä passive on sisällytty ei ole sisällytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sisällyin en sisältynyt 1st sing. olin sisältynyt en ollut sisältynyt
2nd sing. sisällyit et sisältynyt 2nd sing. olit sisältynyt et ollut sisältynyt
3rd sing. sisältyi ei sisältynyt 3rd sing. oli sisältynyt ei ollut sisältynyt
1st plur. sisällyimme emme sisältyneet 1st plur. olimme sisältyneet emme olleet sisältyneet
2nd plur. sisällyitte ette sisältyneet 2nd plur. olitte sisältyneet ette olleet sisältyneet
3rd plur. sisältyivät eivät sisältyneet 3rd plur. olivat sisältyneet eivät olleet sisältyneet
passive sisällyttiin ei sisällytty passive oli sisällytty ei ollut sisällytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sisältyisin en sisältyisi 1st sing. olisin sisältynyt en olisi sisältynyt
2nd sing. sisältyisit et sisältyisi 2nd sing. olisit sisältynyt et olisi sisältynyt
3rd sing. sisältyisi ei sisältyisi 3rd sing. olisi sisältynyt ei olisi sisältynyt
1st plur. sisältyisimme emme sisältyisi 1st plur. olisimme sisältyneet emme olisi sisältyneet
2nd plur. sisältyisitte ette sisältyisi 2nd plur. olisitte sisältyneet ette olisi sisältyneet
3rd plur. sisältyisivät eivät sisältyisi 3rd plur. olisivat sisältyneet eivät olisi sisältyneet
passive sisällyttäisiin ei sisällyttäisi passive olisi sisällytty ei olisi sisällytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. sisälly älä sisälly 2nd sing. ole sisältynyt älä ole sisältynyt
3rd sing. sisältyköön älköön sisältykö 3rd sing. olkoon sisältynyt älköön olko sisältynyt
1st plur. sisältykäämme älkäämme sisältykö 1st plur. olkaamme sisältyneet älkäämme olko sisältyneet
2nd plur. sisältykää älkää sisältykö 2nd plur. olkaa sisältyneet älkää olko sisältyneet
3rd plur. sisältykööt älkööt sisältykö 3rd plur. olkoot sisältyneet älkööt olko sisältyneet
passive sisällyttäköön älköön sisällyttäkö passive olkoon sisällytty älköön olko sisällytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sisältynen en sisältyne 1st sing. lienen sisältynyt en liene sisältynyt
2nd sing. sisältynet et sisältyne 2nd sing. lienet sisältynyt et liene sisältynyt
3rd sing. sisältynee ei sisältyne 3rd sing. lienee sisältynyt ei liene sisältynyt
1st plur. sisältynemme emme sisältyne 1st plur. lienemme sisältyneet emme liene sisältyneet
2nd plur. sisältynette ette sisältyne 2nd plur. lienette sisältyneet ette liene sisältyneet
3rd plur. sisältynevät eivät sisältyne 3rd plur. lienevät sisältyneet eivät liene sisältyneet
passive sisällyttäneen ei sisällyttäne passive lienee sisällytty ei liene sisällytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st sisältyä present sisältyvä sisällyttävä
long 1st2 sisältyäkseen past sisältynyt sisällytty
2nd inessive1 sisältyessä sisällyttäessä agent1, 3 sisältymä
instructive sisältyen negative sisältymätön
3rd inessive sisältymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative sisältymästä
illative sisältymään
adessive sisältymällä
abessive sisältymättä
instructive sisältymän sisällyttämän
4th nominative sisältyminen
partitive sisältymistä
5th2 sisältymäisillään