sukuloida

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

sukuloida

  1. (colloquial) To visit relatives.

Conjugation[edit]

Inflection of sukuloida (Kotus type 68/tupakoida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sukuloin
sukuloitsen
en sukuloi
en sukuloitse
1st sing. olen sukuloinut en ole sukuloinut
2nd sing. sukuloit
sukuloitset
et sukuloi
et sukuloitse
2nd sing. olet sukuloinut et ole sukuloinut
3rd sing. sukuloi
sukuloitsee
ei sukuloi
ei sukuloitse
3rd sing. on sukuloinut ei ole sukuloinut
1st plur. sukuloimme
sukuloitsemme
emme sukuloi
emme sukuloitse
1st plur. olemme sukuloineet emme ole sukuloineet
2nd plur. sukuloitte
sukuloitsette
ette sukuloi
ette sukuloitse
2nd plur. olette sukuloineet ette ole sukuloineet
3rd plur. sukuloivat
sukuloitsevat
eivät sukuloi
eivät sukuloitse
3rd plur. ovat sukuloineet eivät ole sukuloineet
passive sukuloidaan ei sukuloida passive on sukuloitu ei ole sukuloitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sukuloin
sukuloitsin
en sukuloinut 1st sing. olin sukuloinut en ollut sukuloinut
2nd sing. sukuloit
sukuloitsit
et sukuloinut 2nd sing. olit sukuloinut et ollut sukuloinut
3rd sing. sukuloi
sukuloitsi
ei sukuloinut 3rd sing. oli sukuloinut ei ollut sukuloinut
1st plur. sukuloimme
sukuloitsimme
emme sukuloineet 1st plur. olimme sukuloineet emme olleet sukuloineet
2nd plur. sukuloitte
sukuloitsitte
ette sukuloineet 2nd plur. olitte sukuloineet ette olleet sukuloineet
3rd plur. sukuloivat
sukuloitsivat
eivät sukuloineet 3rd plur. olivat sukuloineet eivät olleet sukuloineet
passive sukuloitiin ei sukuloitu passive oli sukuloitu ei ollut sukuloitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sukuloisin
sukuloitsisin
en sukuloisi
en sukuloitsisi
1st sing. olisin sukuloinut en olisi sukuloinut
2nd sing. sukuloisit
sukuloitsisit
et sukuloisi
et sukuloitsisi
2nd sing. olisit sukuloinut et olisi sukuloinut
3rd sing. sukuloisi
sukuloitsisi
ei sukuloisi
ei sukuloitsisi
3rd sing. olisi sukuloinut ei olisi sukuloinut
1st plur. sukuloisimme
sukuloitsisimme
emme sukuloisi
emme sukuloitsisi
1st plur. olisimme sukuloineet emme olisi sukuloineet
2nd plur. sukuloisitte
sukuloitsisitte
ette sukuloisi
ette sukuloitsisi
2nd plur. olisitte sukuloineet ette olisi sukuloineet
3rd plur. sukuloisivat
sukuloitsisivat
eivät sukuloisi
eivät sukuloitsisi
3rd plur. olisivat sukuloineet eivät olisi sukuloineet
passive sukuloitaisiin ei sukuloitaisi passive olisi sukuloitu ei olisi sukuloitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. sukuloi
sukuloitse
älä sukuloi
älä sukuloitse
2nd sing. ole sukuloinut älä ole sukuloinut
3rd sing. sukuloikoon älköön sukuloiko 3rd sing. olkoon sukuloinut älköön olko sukuloinut
1st plur. sukuloikaamme älkäämme sukuloiko 1st plur. olkaamme sukuloineet älkäämme olko sukuloineet
2nd plur. sukuloikaa älkää sukuloiko 2nd plur. olkaa sukuloineet älkää olko sukuloineet
3rd plur. sukuloikoot älkööt sukuloiko 3rd plur. olkoot sukuloineet älkööt olko sukuloineet
passive sukuloitakoon älköön sukuloitako passive olkoon sukuloitu älköön olko sukuloitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. sukuloinen en sukuloine 1st sing. lienen sukuloinut en liene sukuloinut
2nd sing. sukuloinet et sukuloine 2nd sing. lienet sukuloinut et liene sukuloinut
3rd sing. sukuloinee ei sukuloine 3rd sing. lienee sukuloinut ei liene sukuloinut
1st plur. sukuloinemme emme sukuloine 1st plur. lienemme sukuloineet emme liene sukuloineet
2nd plur. sukuloinette ette sukuloine 2nd plur. lienette sukuloineet ette liene sukuloineet
3rd plur. sukuloinevat eivät sukuloine 3rd plur. lienevät sukuloineet eivät liene sukuloineet
passive sukuloitaneen ei sukuloitane passive lienee sukuloitu ei liene sukuloitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st sukuloida present sukuloiva
sukuloitseva
sukuloitava
long 1st2 sukuloidakseen past sukuloinut sukuloitu
2nd inessive1 sukuloidessa sukuloitaessa agent1, 3 sukuloima
sukuloitsema
instructive sukuloiden negative sukuloimaton
sukuloitsematon
3rd inessive sukuloimassa
sukuloitsemassa
1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative sukuloimasta
sukuloitsemasta
illative sukuloimaan
sukuloitsemaan
adessive sukuloimalla
sukuloitsemalla
abessive sukuloimatta
sukuloitsematta
instructive sukuloiman
sukuloitseman
sukuloitaman
4th nominative sukuloiminen
sukuloitseminen
partitive sukuloimista
sukuloitsemista
5th2 sukuloimaisillaan
sukuloitsemaisillaan