suolistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

suoli +‎ -staa

Verb[edit]

suolistaa

  1. To disembowel, gut, eviscerate.

Conjugation[edit]

Inflection of suolistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suolistan en suolista 1st sing. olen suolistanut en ole suolistanut
2nd sing. suolistat et suolista 2nd sing. olet suolistanut et ole suolistanut
3rd sing. suolistaa ei suolista 3rd sing. on suolistanut ei ole suolistanut
1st plur. suolistamme emme suolista 1st plur. olemme suolistaneet emme ole suolistaneet
2nd plur. suolistatte ette suolista 2nd plur. olette suolistaneet ette ole suolistaneet
3rd plur. suolistavat eivät suolista 3rd plur. ovat suolistaneet eivät ole suolistaneet
passive suolistetaan ei suolisteta passive on suolistettu ei ole suolistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suolistin en suolistanut 1st sing. olin suolistanut en ollut suolistanut
2nd sing. suolistit et suolistanut 2nd sing. olit suolistanut et ollut suolistanut
3rd sing. suolisti ei suolistanut 3rd sing. oli suolistanut ei ollut suolistanut
1st plur. suolistimme emme suolistaneet 1st plur. olimme suolistaneet emme olleet suolistaneet
2nd plur. suolistitte ette suolistaneet 2nd plur. olitte suolistaneet ette olleet suolistaneet
3rd plur. suolistivat eivät suolistaneet 3rd plur. olivat suolistaneet eivät olleet suolistaneet
passive suolistettiin ei suolistettu passive oli suolistettu ei ollut suolistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suolistaisin en suolistaisi 1st sing. olisin suolistanut en olisi suolistanut
2nd sing. suolistaisit et suolistaisi 2nd sing. olisit suolistanut et olisi suolistanut
3rd sing. suolistaisi ei suolistaisi 3rd sing. olisi suolistanut ei olisi suolistanut
1st plur. suolistaisimme emme suolistaisi 1st plur. olisimme suolistaneet emme olisi suolistaneet
2nd plur. suolistaisitte ette suolistaisi 2nd plur. olisitte suolistaneet ette olisi suolistaneet
3rd plur. suolistaisivat eivät suolistaisi 3rd plur. olisivat suolistaneet eivät olisi suolistaneet
passive suolistettaisiin ei suolistettaisi passive olisi suolistettu ei olisi suolistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. suolista älä suolista 2nd sing. ole suolistanut älä ole suolistanut
3rd sing. suolistakoon älköön suolistako 3rd sing. olkoon suolistanut älköön olko suolistanut
1st plur. suolistakaamme älkäämme suolistako 1st plur. olkaamme suolistaneet älkäämme olko suolistaneet
2nd plur. suolistakaa älkää suolistako 2nd plur. olkaa suolistaneet älkää olko suolistaneet
3rd plur. suolistakoot älkööt suolistako 3rd plur. olkoot suolistaneet älkööt olko suolistaneet
passive suolistettakoon älköön suolistettako passive olkoon suolistettu älköön olko suolistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suolistanen en suolistane 1st sing. lienen suolistanut en liene suolistanut
2nd sing. suolistanet et suolistane 2nd sing. lienet suolistanut et liene suolistanut
3rd sing. suolistanee ei suolistane 3rd sing. lienee suolistanut ei liene suolistanut
1st plur. suolistanemme emme suolistane 1st plur. lienemme suolistaneet emme liene suolistaneet
2nd plur. suolistanette ette suolistane 2nd plur. lienette suolistaneet ette liene suolistaneet
3rd plur. suolistanevat eivät suolistane 3rd plur. lienevät suolistaneet eivät liene suolistaneet
passive suolistettaneen ei suolistettane passive lienee suolistettu ei liene suolistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st suolistaa present suolistava suolistettava
long 1st2 suolistaakseen past suolistanut suolistettu
2nd inessive1 suolistaessa suolistettaessa agent1, 3 suolistama
instructive suolistaen negative suolistamaton
3rd inessive suolistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative suolistamasta
illative suolistamaan
adessive suolistamalla
abessive suolistamatta
instructive suolistaman suolistettaman
4th nominative suolistaminen
partitive suolistamista
5th2 suolistamaisillaan

Synonyms[edit]

Related terms[edit]