Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



suora ‎(straight) +‎ -istaa



  1. (transitive) to straighten


Inflection of suoristaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suoristan en suorista 1st sing. olen suoristanut en ole suoristanut
2nd sing. suoristat et suorista 2nd sing. olet suoristanut et ole suoristanut
3rd sing. suoristaa ei suorista 3rd sing. on suoristanut ei ole suoristanut
1st plur. suoristamme emme suorista 1st plur. olemme suoristaneet emme ole suoristaneet
2nd plur. suoristatte ette suorista 2nd plur. olette suoristaneet ette ole suoristaneet
3rd plur. suoristavat eivät suorista 3rd plur. ovat suoristaneet eivät ole suoristaneet
passive suoristetaan ei suoristeta passive on suoristettu ei ole suoristettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suoristin en suoristanut 1st sing. olin suoristanut en ollut suoristanut
2nd sing. suoristit et suoristanut 2nd sing. olit suoristanut et ollut suoristanut
3rd sing. suoristi ei suoristanut 3rd sing. oli suoristanut ei ollut suoristanut
1st plur. suoristimme emme suoristaneet 1st plur. olimme suoristaneet emme olleet suoristaneet
2nd plur. suoristitte ette suoristaneet 2nd plur. olitte suoristaneet ette olleet suoristaneet
3rd plur. suoristivat eivät suoristaneet 3rd plur. olivat suoristaneet eivät olleet suoristaneet
passive suoristettiin ei suoristettu passive oli suoristettu ei ollut suoristettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suoristaisin en suoristaisi 1st sing. olisin suoristanut en olisi suoristanut
2nd sing. suoristaisit et suoristaisi 2nd sing. olisit suoristanut et olisi suoristanut
3rd sing. suoristaisi ei suoristaisi 3rd sing. olisi suoristanut ei olisi suoristanut
1st plur. suoristaisimme emme suoristaisi 1st plur. olisimme suoristaneet emme olisi suoristaneet
2nd plur. suoristaisitte ette suoristaisi 2nd plur. olisitte suoristaneet ette olisi suoristaneet
3rd plur. suoristaisivat eivät suoristaisi 3rd plur. olisivat suoristaneet eivät olisi suoristaneet
passive suoristettaisiin ei suoristettaisi passive olisi suoristettu ei olisi suoristettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. suorista älä suorista 2nd sing. ole suoristanut älä ole suoristanut
3rd sing. suoristakoon älköön suoristako 3rd sing. olkoon suoristanut älköön olko suoristanut
1st plur. suoristakaamme älkäämme suoristako 1st plur. olkaamme suoristaneet älkäämme olko suoristaneet
2nd plur. suoristakaa älkää suoristako 2nd plur. olkaa suoristaneet älkää olko suoristaneet
3rd plur. suoristakoot älkööt suoristako 3rd plur. olkoot suoristaneet älkööt olko suoristaneet
passive suoristettakoon älköön suoristettako passive olkoon suoristettu älköön olko suoristettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suoristanen en suoristane 1st sing. lienen suoristanut en liene suoristanut
2nd sing. suoristanet et suoristane 2nd sing. lienet suoristanut et liene suoristanut
3rd sing. suoristanee ei suoristane 3rd sing. lienee suoristanut ei liene suoristanut
1st plur. suoristanemme emme suoristane 1st plur. lienemme suoristaneet emme liene suoristaneet
2nd plur. suoristanette ette suoristane 2nd plur. lienette suoristaneet ette liene suoristaneet
3rd plur. suoristanevat eivät suoristane 3rd plur. lienevät suoristaneet eivät liene suoristaneet
passive suoristettaneen ei suoristettane passive lienee suoristettu ei liene suoristettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st suoristaa present suoristava suoristettava
long 1st2 suoristaakseen past suoristanut suoristettu
2nd inessive1 suoristaessa suoristettaessa agent1, 3 suoristama
instructive suoristaen negative suoristamaton
3rd inessive suoristamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative suoristamasta
illative suoristamaan
adessive suoristamalla
abessive suoristamatta
instructive suoristaman suoristettaman
4th nominative suoristaminen
partitive suoristamista
5th2 suoristamaisillaan