suoristua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb suoristaa.

Verb[edit]

suoristua

  1. (intransitive) To straighten.

Conjugation[edit]

Inflection of suoristua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suoristun en suoristu 1st sing. olen suoristunut en ole suoristunut
2nd sing. suoristut et suoristu 2nd sing. olet suoristunut et ole suoristunut
3rd sing. suoristuu ei suoristu 3rd sing. on suoristunut ei ole suoristunut
1st plur. suoristumme emme suoristu 1st plur. olemme suoristuneet emme ole suoristuneet
2nd plur. suoristutte ette suoristu 2nd plur. olette suoristuneet ette ole suoristuneet
3rd plur. suoristuvat eivät suoristu 3rd plur. ovat suoristuneet eivät ole suoristuneet
passive suoristutaan ei suoristuta passive on suoristuttu ei ole suoristuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suoristuin en suoristunut 1st sing. olin suoristunut en ollut suoristunut
2nd sing. suoristuit et suoristunut 2nd sing. olit suoristunut et ollut suoristunut
3rd sing. suoristui ei suoristunut 3rd sing. oli suoristunut ei ollut suoristunut
1st plur. suoristuimme emme suoristuneet 1st plur. olimme suoristuneet emme olleet suoristuneet
2nd plur. suoristuitte ette suoristuneet 2nd plur. olitte suoristuneet ette olleet suoristuneet
3rd plur. suoristuivat eivät suoristuneet 3rd plur. olivat suoristuneet eivät olleet suoristuneet
passive suoristuttiin ei suoristuttu passive oli suoristuttu ei ollut suoristuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suoristuisin en suoristuisi 1st sing. olisin suoristunut en olisi suoristunut
2nd sing. suoristuisit et suoristuisi 2nd sing. olisit suoristunut et olisi suoristunut
3rd sing. suoristuisi ei suoristuisi 3rd sing. olisi suoristunut ei olisi suoristunut
1st plur. suoristuisimme emme suoristuisi 1st plur. olisimme suoristuneet emme olisi suoristuneet
2nd plur. suoristuisitte ette suoristuisi 2nd plur. olisitte suoristuneet ette olisi suoristuneet
3rd plur. suoristuisivat eivät suoristuisi 3rd plur. olisivat suoristuneet eivät olisi suoristuneet
passive suoristuttaisiin ei suoristuttaisi passive olisi suoristuttu ei olisi suoristuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. suoristu älä suoristu 2nd sing. ole suoristunut älä ole suoristunut
3rd sing. suoristukoon älköön suoristuko 3rd sing. olkoon suoristunut älköön olko suoristunut
1st plur. suoristukaamme älkäämme suoristuko 1st plur. olkaamme suoristuneet älkäämme olko suoristuneet
2nd plur. suoristukaa älkää suoristuko 2nd plur. olkaa suoristuneet älkää olko suoristuneet
3rd plur. suoristukoot älkööt suoristuko 3rd plur. olkoot suoristuneet älkööt olko suoristuneet
passive suoristuttakoon älköön suoristuttako passive olkoon suoristuttu älköön olko suoristuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. suoristunen en suoristune 1st sing. lienen suoristunut en liene suoristunut
2nd sing. suoristunet et suoristune 2nd sing. lienet suoristunut et liene suoristunut
3rd sing. suoristunee ei suoristune 3rd sing. lienee suoristunut ei liene suoristunut
1st plur. suoristunemme emme suoristune 1st plur. lienemme suoristuneet emme liene suoristuneet
2nd plur. suoristunette ette suoristune 2nd plur. lienette suoristuneet ette liene suoristuneet
3rd plur. suoristunevat eivät suoristune 3rd plur. lienevät suoristuneet eivät liene suoristuneet
passive suoristuttaneen ei suoristuttane passive lienee suoristuttu ei liene suoristuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st suoristua present suoristuva suoristuttava
long 1st2 suoristuakseen past suoristunut suoristuttu
2nd inessive1 suoristuessa suoristuttaessa agent1, 3 suoristuma
instructive suoristuen negative suoristumaton
3rd inessive suoristumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative suoristumasta
illative suoristumaan
adessive suoristumalla
abessive suoristumatta
instructive suoristuman suoristuttaman
4th nominative suoristuminen
partitive suoristumista
5th2 suoristumaisillaan