syntetisoitua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

syntetisoitua

  1. (intransitive) To be synthesized.

Conjugation[edit]

Inflection of syntetisoitua (Kotus type 52/sanoa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syntetisoidun en syntetisoidu 1st sing. olen syntetisoitunut en ole syntetisoitunut
2nd sing. syntetisoidut et syntetisoidu 2nd sing. olet syntetisoitunut et ole syntetisoitunut
3rd sing. syntetisoituu ei syntetisoidu 3rd sing. on syntetisoitunut ei ole syntetisoitunut
1st plur. syntetisoidumme emme syntetisoidu 1st plur. olemme syntetisoituneet emme ole syntetisoituneet
2nd plur. syntetisoidutte ette syntetisoidu 2nd plur. olette syntetisoituneet ette ole syntetisoituneet
3rd plur. syntetisoituvat eivät syntetisoidu 3rd plur. ovat syntetisoituneet eivät ole syntetisoituneet
passive syntetisoidutaan ei syntetisoiduta passive on syntetisoiduttu ei ole syntetisoiduttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syntetisoiduin en syntetisoitunut 1st sing. olin syntetisoitunut en ollut syntetisoitunut
2nd sing. syntetisoiduit et syntetisoitunut 2nd sing. olit syntetisoitunut et ollut syntetisoitunut
3rd sing. syntetisoitui ei syntetisoitunut 3rd sing. oli syntetisoitunut ei ollut syntetisoitunut
1st plur. syntetisoiduimme emme syntetisoituneet 1st plur. olimme syntetisoituneet emme olleet syntetisoituneet
2nd plur. syntetisoiduitte ette syntetisoituneet 2nd plur. olitte syntetisoituneet ette olleet syntetisoituneet
3rd plur. syntetisoituivat eivät syntetisoituneet 3rd plur. olivat syntetisoituneet eivät olleet syntetisoituneet
passive syntetisoiduttiin ei syntetisoiduttu passive oli syntetisoiduttu ei ollut syntetisoiduttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syntetisoituisin en syntetisoituisi 1st sing. olisin syntetisoitunut en olisi syntetisoitunut
2nd sing. syntetisoituisit et syntetisoituisi 2nd sing. olisit syntetisoitunut et olisi syntetisoitunut
3rd sing. syntetisoituisi ei syntetisoituisi 3rd sing. olisi syntetisoitunut ei olisi syntetisoitunut
1st plur. syntetisoituisimme emme syntetisoituisi 1st plur. olisimme syntetisoituneet emme olisi syntetisoituneet
2nd plur. syntetisoituisitte ette syntetisoituisi 2nd plur. olisitte syntetisoituneet ette olisi syntetisoituneet
3rd plur. syntetisoituisivat eivät syntetisoituisi 3rd plur. olisivat syntetisoituneet eivät olisi syntetisoituneet
passive syntetisoiduttaisiin ei syntetisoiduttaisi passive olisi syntetisoiduttu ei olisi syntetisoiduttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. syntetisoidu älä syntetisoidu 2nd sing. ole syntetisoitunut älä ole syntetisoitunut
3rd sing. syntetisoitukoon älköön syntetisoituko 3rd sing. olkoon syntetisoitunut älköön olko syntetisoitunut
1st plur. syntetisoitukaamme älkäämme syntetisoituko 1st plur. olkaamme syntetisoituneet älkäämme olko syntetisoituneet
2nd plur. syntetisoitukaa älkää syntetisoituko 2nd plur. olkaa syntetisoituneet älkää olko syntetisoituneet
3rd plur. syntetisoitukoot älkööt syntetisoituko 3rd plur. olkoot syntetisoituneet älkööt olko syntetisoituneet
passive syntetisoiduttakoon älköön syntetisoiduttako passive olkoon syntetisoiduttu älköön olko syntetisoiduttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. syntetisoitunen en syntetisoitune 1st sing. lienen syntetisoitunut en liene syntetisoitunut
2nd sing. syntetisoitunet et syntetisoitune 2nd sing. lienet syntetisoitunut et liene syntetisoitunut
3rd sing. syntetisoitunee ei syntetisoitune 3rd sing. lienee syntetisoitunut ei liene syntetisoitunut
1st plur. syntetisoitunemme emme syntetisoitune 1st plur. lienemme syntetisoituneet emme liene syntetisoituneet
2nd plur. syntetisoitunette ette syntetisoitune 2nd plur. lienette syntetisoituneet ette liene syntetisoituneet
3rd plur. syntetisoitunevat eivät syntetisoitune 3rd plur. lienevät syntetisoituneet eivät liene syntetisoituneet
passive syntetisoiduttaneen ei syntetisoiduttane passive lienee syntetisoiduttu ei liene syntetisoiduttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st syntetisoitua present syntetisoituva syntetisoiduttava
long 1st2 syntetisoituakseen past syntetisoitunut syntetisoiduttu
2nd inessive1 syntetisoituessa syntetisoiduttaessa agent1, 3 syntetisoituma
instructive syntetisoituen negative syntetisoitumaton
3rd inessive syntetisoitumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative syntetisoitumasta
illative syntetisoitumaan
adessive syntetisoitumalla
abessive syntetisoitumatta
instructive syntetisoituman syntetisoiduttaman
4th nominative syntetisoituminen
partitive syntetisoitumista
5th2 syntetisoitumaisillaan

Participle[edit]

syntetisoitua

  1. Past passive participle of syntetisoida in partitive singular.