tuikahtaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

tuikata +‎ -ahtaa

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈtui̯kɑhtɑːˣ/, [ˈt̪ui̯kɑxt̪ɑː(ʔ)]
  • Hyphenation: tui‧kah‧taa

Verb[edit]

tuikahtaa

  1. (intransitive) to glint, to gleam, to flash

Conjugation[edit]

Inflection of tuikahtaa (Kotus type 53/muistaa, t-d gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuikahdan en tuikahda 1st sing. olen tuikahtanut en ole tuikahtanut
2nd sing. tuikahdat et tuikahda 2nd sing. olet tuikahtanut et ole tuikahtanut
3rd sing. tuikahtaa ei tuikahda 3rd sing. on tuikahtanut ei ole tuikahtanut
1st plur. tuikahdamme emme tuikahda 1st plur. olemme tuikahtaneet emme ole tuikahtaneet
2nd plur. tuikahdatte ette tuikahda 2nd plur. olette tuikahtaneet ette ole tuikahtaneet
3rd plur. tuikahtavat eivät tuikahda 3rd plur. ovat tuikahtaneet eivät ole tuikahtaneet
passive tuikahdetaan ei tuikahdeta passive on tuikahdettu ei ole tuikahdettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuikahdin en tuikahtanut 1st sing. olin tuikahtanut en ollut tuikahtanut
2nd sing. tuikahdit et tuikahtanut 2nd sing. olit tuikahtanut et ollut tuikahtanut
3rd sing. tuikahti ei tuikahtanut 3rd sing. oli tuikahtanut ei ollut tuikahtanut
1st plur. tuikahdimme emme tuikahtaneet 1st plur. olimme tuikahtaneet emme olleet tuikahtaneet
2nd plur. tuikahditte ette tuikahtaneet 2nd plur. olitte tuikahtaneet ette olleet tuikahtaneet
3rd plur. tuikahtivat eivät tuikahtaneet 3rd plur. olivat tuikahtaneet eivät olleet tuikahtaneet
passive tuikahdettiin ei tuikahdettu passive oli tuikahdettu ei ollut tuikahdettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuikahtaisin en tuikahtaisi 1st sing. olisin tuikahtanut en olisi tuikahtanut
2nd sing. tuikahtaisit et tuikahtaisi 2nd sing. olisit tuikahtanut et olisi tuikahtanut
3rd sing. tuikahtaisi ei tuikahtaisi 3rd sing. olisi tuikahtanut ei olisi tuikahtanut
1st plur. tuikahtaisimme emme tuikahtaisi 1st plur. olisimme tuikahtaneet emme olisi tuikahtaneet
2nd plur. tuikahtaisitte ette tuikahtaisi 2nd plur. olisitte tuikahtaneet ette olisi tuikahtaneet
3rd plur. tuikahtaisivat eivät tuikahtaisi 3rd plur. olisivat tuikahtaneet eivät olisi tuikahtaneet
passive tuikahdettaisiin ei tuikahdettaisi passive olisi tuikahdettu ei olisi tuikahdettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tuikahda älä tuikahda 2nd sing. ole tuikahtanut älä ole tuikahtanut
3rd sing. tuikahtakoon älköön tuikahtako 3rd sing. olkoon tuikahtanut älköön olko tuikahtanut
1st plur. tuikahtakaamme älkäämme tuikahtako 1st plur. olkaamme tuikahtaneet älkäämme olko tuikahtaneet
2nd plur. tuikahtakaa älkää tuikahtako 2nd plur. olkaa tuikahtaneet älkää olko tuikahtaneet
3rd plur. tuikahtakoot älkööt tuikahtako 3rd plur. olkoot tuikahtaneet älkööt olko tuikahtaneet
passive tuikahdettakoon älköön tuikahdettako passive olkoon tuikahdettu älköön olko tuikahdettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuikahtanen en tuikahtane 1st sing. lienen tuikahtanut en liene tuikahtanut
2nd sing. tuikahtanet et tuikahtane 2nd sing. lienet tuikahtanut et liene tuikahtanut
3rd sing. tuikahtanee ei tuikahtane 3rd sing. lienee tuikahtanut ei liene tuikahtanut
1st plur. tuikahtanemme emme tuikahtane 1st plur. lienemme tuikahtaneet emme liene tuikahtaneet
2nd plur. tuikahtanette ette tuikahtane 2nd plur. lienette tuikahtaneet ette liene tuikahtaneet
3rd plur. tuikahtanevat eivät tuikahtane 3rd plur. lienevät tuikahtaneet eivät liene tuikahtaneet
passive tuikahdettaneen ei tuikahdettane passive lienee tuikahdettu ei liene tuikahdettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tuikahtaa present tuikahtava tuikahdettava
long 1st2 tuikahtaakseen past tuikahtanut tuikahdettu
2nd inessive1 tuikahtaessa tuikahdettaessa agent1, 3 tuikahtama
instructive tuikahtaen negative tuikahtamaton
3rd inessive tuikahtamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tuikahtamasta
illative tuikahtamaan
adessive tuikahtamalla
abessive tuikahtamatta
instructive tuikahtaman tuikahdettaman
4th nominative tuikahtaminen
partitive tuikahtamista
5th2 tuikahtamaisillaan