tuikata

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

tuikata

  1. To poke, thrust.
  2. To stick, prick, stab.
  3. tuikata tuleen: To set afire.

Conjugation[edit]

Inflection of tuikata (Kotus type 73/salata, kk-k gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuikkaan en tuikkaa 1st sing. olen tuikannut en ole tuikannut
2nd sing. tuikkaat et tuikkaa 2nd sing. olet tuikannut et ole tuikannut
3rd sing. tuikkaa ei tuikkaa 3rd sing. on tuikannut ei ole tuikannut
1st plur. tuikkaamme emme tuikkaa 1st plur. olemme tuikanneet emme ole tuikanneet
2nd plur. tuikkaatte ette tuikkaa 2nd plur. olette tuikanneet ette ole tuikanneet
3rd plur. tuikkaavat eivät tuikkaa 3rd plur. ovat tuikanneet eivät ole tuikanneet
passive tuikataan ei tuikata passive on tuikattu ei ole tuikattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuikkasin en tuikannut 1st sing. olin tuikannut en ollut tuikannut
2nd sing. tuikkasit et tuikannut 2nd sing. olit tuikannut et ollut tuikannut
3rd sing. tuikkasi ei tuikannut 3rd sing. oli tuikannut ei ollut tuikannut
1st plur. tuikkasimme emme tuikanneet 1st plur. olimme tuikanneet emme olleet tuikanneet
2nd plur. tuikkasitte ette tuikanneet 2nd plur. olitte tuikanneet ette olleet tuikanneet
3rd plur. tuikkasivat eivät tuikanneet 3rd plur. olivat tuikanneet eivät olleet tuikanneet
passive tuikattiin ei tuikattu passive oli tuikattu ei ollut tuikattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuikkaisin en tuikkaisi 1st sing. olisin tuikannut en olisi tuikannut
2nd sing. tuikkaisit et tuikkaisi 2nd sing. olisit tuikannut et olisi tuikannut
3rd sing. tuikkaisi ei tuikkaisi 3rd sing. olisi tuikannut ei olisi tuikannut
1st plur. tuikkaisimme emme tuikkaisi 1st plur. olisimme tuikanneet emme olisi tuikanneet
2nd plur. tuikkaisitte ette tuikkaisi 2nd plur. olisitte tuikanneet ette olisi tuikanneet
3rd plur. tuikkaisivat eivät tuikkaisi 3rd plur. olisivat tuikanneet eivät olisi tuikanneet
passive tuikattaisiin ei tuikattaisi passive olisi tuikattu ei olisi tuikattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tuikkaa älä tuikkaa 2nd sing. ole tuikannut älä ole tuikannut
3rd sing. tuikatkoon älköön tuikatko 3rd sing. olkoon tuikannut älköön olko tuikannut
1st plur. tuikatkaamme älkäämme tuikatko 1st plur. olkaamme tuikanneet älkäämme olko tuikanneet
2nd plur. tuikatkaa älkää tuikatko 2nd plur. olkaa tuikanneet älkää olko tuikanneet
3rd plur. tuikatkoot älkööt tuikatko 3rd plur. olkoot tuikanneet älkööt olko tuikanneet
passive tuikattakoon älköön tuikattako passive olkoon tuikattu älköön olko tuikattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tuikannen en tuikanne 1st sing. lienen tuikannut en liene tuikannut
2nd sing. tuikannet et tuikanne 2nd sing. lienet tuikannut et liene tuikannut
3rd sing. tuikannee ei tuikanne 3rd sing. lienee tuikannut ei liene tuikannut
1st plur. tuikannemme emme tuikanne 1st plur. lienemme tuikanneet emme liene tuikanneet
2nd plur. tuikannette ette tuikanne 2nd plur. lienette tuikanneet ette liene tuikanneet
3rd plur. tuikannevat eivät tuikanne 3rd plur. lienevät tuikanneet eivät liene tuikanneet
passive tuikattaneen ei tuikattane passive lienee tuikattu ei liene tuikattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tuikata present tuikkaava tuikattava
long 1st2 tuikatakseen past tuikannut tuikattu
2nd inessive1 tuikatessa tuikattaessa agent1, 3 tuikkaama
instructive tuikaten negative tuikkaamaton
3rd inessive tuikkaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tuikkaamasta
illative tuikkaamaan
adessive tuikkaamalla
abessive tuikkaamatta
instructive tuikkaaman tuikattaman
4th nominative tuikkaaminen
partitive tuikkaamista
5th2 tuikkaamaisillaan

Anagrams[edit]