tyytätä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

tyytätä

  1. (intransitive) To honk.

Conjugation[edit]

Inflection of tyytätä (Kotus type 73/salata, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyyttään en tyyttää 1st sing. olen tyytännyt en ole tyytännyt
2nd sing. tyyttäät et tyyttää 2nd sing. olet tyytännyt et ole tyytännyt
3rd sing. tyyttää ei tyyttää 3rd sing. on tyytännyt ei ole tyytännyt
1st plur. tyyttäämme emme tyyttää 1st plur. olemme tyytänneet emme ole tyytänneet
2nd plur. tyyttäätte ette tyyttää 2nd plur. olette tyytänneet ette ole tyytänneet
3rd plur. tyyttäävät eivät tyyttää 3rd plur. ovat tyytänneet eivät ole tyytänneet
passive tyytätään ei tyytätä passive on tyytätty ei ole tyytätty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyyttäsin en tyytännyt 1st sing. olin tyytännyt en ollut tyytännyt
2nd sing. tyyttäsit et tyytännyt 2nd sing. olit tyytännyt et ollut tyytännyt
3rd sing. tyyttäsi ei tyytännyt 3rd sing. oli tyytännyt ei ollut tyytännyt
1st plur. tyyttäsimme emme tyytänneet 1st plur. olimme tyytänneet emme olleet tyytänneet
2nd plur. tyyttäsitte ette tyytänneet 2nd plur. olitte tyytänneet ette olleet tyytänneet
3rd plur. tyyttäsivät eivät tyytänneet 3rd plur. olivat tyytänneet eivät olleet tyytänneet
passive tyytättiin ei tyytätty passive oli tyytätty ei ollut tyytätty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyyttäisin en tyyttäisi 1st sing. olisin tyytännyt en olisi tyytännyt
2nd sing. tyyttäisit et tyyttäisi 2nd sing. olisit tyytännyt et olisi tyytännyt
3rd sing. tyyttäisi ei tyyttäisi 3rd sing. olisi tyytännyt ei olisi tyytännyt
1st plur. tyyttäisimme emme tyyttäisi 1st plur. olisimme tyytänneet emme olisi tyytänneet
2nd plur. tyyttäisitte ette tyyttäisi 2nd plur. olisitte tyytänneet ette olisi tyytänneet
3rd plur. tyyttäisivät eivät tyyttäisi 3rd plur. olisivat tyytänneet eivät olisi tyytänneet
passive tyytättäisiin ei tyytättäisi passive olisi tyytätty ei olisi tyytätty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. tyyttää älä tyyttää 2nd sing. ole tyytännyt älä ole tyytännyt
3rd sing. tyytätköön älköön tyytätkö 3rd sing. olkoon tyytännyt älköön olko tyytännyt
1st plur. tyytätkäämme älkäämme tyytätkö 1st plur. olkaamme tyytänneet älkäämme olko tyytänneet
2nd plur. tyytätkää älkää tyytätkö 2nd plur. olkaa tyytänneet älkää olko tyytänneet
3rd plur. tyytätkööt älkööt tyytätkö 3rd plur. olkoot tyytänneet älkööt olko tyytänneet
passive tyytättäköön älköön tyytättäkö passive olkoon tyytätty älköön olko tyytätty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. tyytännen en tyytänne 1st sing. lienen tyytännyt en liene tyytännyt
2nd sing. tyytännet et tyytänne 2nd sing. lienet tyytännyt et liene tyytännyt
3rd sing. tyytännee ei tyytänne 3rd sing. lienee tyytännyt ei liene tyytännyt
1st plur. tyytännemme emme tyytänne 1st plur. lienemme tyytänneet emme liene tyytänneet
2nd plur. tyytännette ette tyytänne 2nd plur. lienette tyytänneet ette liene tyytänneet
3rd plur. tyytännevät eivät tyytänne 3rd plur. lienevät tyytänneet eivät liene tyytänneet
passive tyytättäneen ei tyytättäne passive lienee tyytätty ei liene tyytätty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st tyytätä present tyyttäävä tyytättävä
long 1st2 tyytätäkseen past tyytännyt tyytätty
2nd inessive1 tyytätessä tyytättäessä agent1, 3 tyyttäämä
instructive tyytäten negative tyyttäämätön
3rd inessive tyyttäämässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative tyyttäämästä
illative tyyttäämään
adessive tyyttäämällä
abessive tyyttäämättä
instructive tyyttäämän tyytättämän
4th nominative tyyttääminen
partitive tyyttäämistä
5th2 tyyttäämäisillään

Synonyms[edit]

Anagrams[edit]