vaiheittaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

vaihe +‎ -ttaa

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈʋɑi̯hei̯tːɑːˣ/, [ˈʋɑi̯ɦe̞i̯t̪ːɑː(ʔ)]
  • Hyphenation: vai‧heit‧taa

Verb[edit]

vaiheittaa

  1. (transitive) to divide into phases

Conjugation[edit]

Inflection of vaiheittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaiheitan en vaiheita 1st sing. olen vaiheittanut en ole vaiheittanut
2nd sing. vaiheitat et vaiheita 2nd sing. olet vaiheittanut et ole vaiheittanut
3rd sing. vaiheittaa ei vaiheita 3rd sing. on vaiheittanut ei ole vaiheittanut
1st plur. vaiheitamme emme vaiheita 1st plur. olemme vaiheittaneet emme ole vaiheittaneet
2nd plur. vaiheitatte ette vaiheita 2nd plur. olette vaiheittaneet ette ole vaiheittaneet
3rd plur. vaiheittavat eivät vaiheita 3rd plur. ovat vaiheittaneet eivät ole vaiheittaneet
passive vaiheitetaan ei vaiheiteta passive on vaiheitettu ei ole vaiheitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaiheitin en vaiheittanut 1st sing. olin vaiheittanut en ollut vaiheittanut
2nd sing. vaiheitit et vaiheittanut 2nd sing. olit vaiheittanut et ollut vaiheittanut
3rd sing. vaiheitti ei vaiheittanut 3rd sing. oli vaiheittanut ei ollut vaiheittanut
1st plur. vaiheitimme emme vaiheittaneet 1st plur. olimme vaiheittaneet emme olleet vaiheittaneet
2nd plur. vaiheititte ette vaiheittaneet 2nd plur. olitte vaiheittaneet ette olleet vaiheittaneet
3rd plur. vaiheittivat eivät vaiheittaneet 3rd plur. olivat vaiheittaneet eivät olleet vaiheittaneet
passive vaiheitettiin ei vaiheitettu passive oli vaiheitettu ei ollut vaiheitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaiheittaisin en vaiheittaisi 1st sing. olisin vaiheittanut en olisi vaiheittanut
2nd sing. vaiheittaisit et vaiheittaisi 2nd sing. olisit vaiheittanut et olisi vaiheittanut
3rd sing. vaiheittaisi ei vaiheittaisi 3rd sing. olisi vaiheittanut ei olisi vaiheittanut
1st plur. vaiheittaisimme emme vaiheittaisi 1st plur. olisimme vaiheittaneet emme olisi vaiheittaneet
2nd plur. vaiheittaisitte ette vaiheittaisi 2nd plur. olisitte vaiheittaneet ette olisi vaiheittaneet
3rd plur. vaiheittaisivat eivät vaiheittaisi 3rd plur. olisivat vaiheittaneet eivät olisi vaiheittaneet
passive vaiheitettaisiin ei vaiheitettaisi passive olisi vaiheitettu ei olisi vaiheitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vaiheita älä vaiheita 2nd sing. ole vaiheittanut älä ole vaiheittanut
3rd sing. vaiheittakoon älköön vaiheittako 3rd sing. olkoon vaiheittanut älköön olko vaiheittanut
1st plur. vaiheittakaamme älkäämme vaiheittako 1st plur. olkaamme vaiheittaneet älkäämme olko vaiheittaneet
2nd plur. vaiheittakaa älkää vaiheittako 2nd plur. olkaa vaiheittaneet älkää olko vaiheittaneet
3rd plur. vaiheittakoot älkööt vaiheittako 3rd plur. olkoot vaiheittaneet älkööt olko vaiheittaneet
passive vaiheitettakoon älköön vaiheitettako passive olkoon vaiheitettu älköön olko vaiheitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vaiheittanen en vaiheittane 1st sing. lienen vaiheittanut en liene vaiheittanut
2nd sing. vaiheittanet et vaiheittane 2nd sing. lienet vaiheittanut et liene vaiheittanut
3rd sing. vaiheittanee ei vaiheittane 3rd sing. lienee vaiheittanut ei liene vaiheittanut
1st plur. vaiheittanemme emme vaiheittane 1st plur. lienemme vaiheittaneet emme liene vaiheittaneet
2nd plur. vaiheittanette ette vaiheittane 2nd plur. lienette vaiheittaneet ette liene vaiheittaneet
3rd plur. vaiheittanevat eivät vaiheittane 3rd plur. lienevät vaiheittaneet eivät liene vaiheittaneet
passive vaiheitettaneen ei vaiheitettane passive lienee vaiheitettu ei liene vaiheitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vaiheittaa present vaiheittava vaiheitettava
long 1st2 vaiheittaakseen past vaiheittanut vaiheitettu
2nd inessive1 vaiheittaessa vaiheitettaessa agent1, 3 vaiheittama
instructive vaiheittaen negative vaiheittamaton
3rd inessive vaiheittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vaiheittamasta
illative vaiheittamaan
adessive vaiheittamalla
abessive vaiheittamatta
instructive vaiheittaman vaiheitettaman
4th nominative vaiheittaminen
partitive vaiheittamista
5th2 vaiheittamaisillaan