vuottaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

vuottaa

  1. (archaic, poetic) To wait, await

Conjugation[edit]

Inflection of vuottaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vuotan en vuota 1st sing. olen vuottanut en ole vuottanut
2nd sing. vuotat et vuota 2nd sing. olet vuottanut et ole vuottanut
3rd sing. vuottaa ei vuota 3rd sing. on vuottanut ei ole vuottanut
1st plur. vuotamme emme vuota 1st plur. olemme vuottaneet emme ole vuottaneet
2nd plur. vuotatte ette vuota 2nd plur. olette vuottaneet ette ole vuottaneet
3rd plur. vuottavat eivät vuota 3rd plur. ovat vuottaneet eivät ole vuottaneet
passive vuotetaan ei vuoteta passive on vuotettu ei ole vuotettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vuotin en vuottanut 1st sing. olin vuottanut en ollut vuottanut
2nd sing. vuotit et vuottanut 2nd sing. olit vuottanut et ollut vuottanut
3rd sing. vuotti ei vuottanut 3rd sing. oli vuottanut ei ollut vuottanut
1st plur. vuotimme emme vuottaneet 1st plur. olimme vuottaneet emme olleet vuottaneet
2nd plur. vuotitte ette vuottaneet 2nd plur. olitte vuottaneet ette olleet vuottaneet
3rd plur. vuottivat eivät vuottaneet 3rd plur. olivat vuottaneet eivät olleet vuottaneet
passive vuotettiin ei vuotettu passive oli vuotettu ei ollut vuotettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vuottaisin en vuottaisi 1st sing. olisin vuottanut en olisi vuottanut
2nd sing. vuottaisit et vuottaisi 2nd sing. olisit vuottanut et olisi vuottanut
3rd sing. vuottaisi ei vuottaisi 3rd sing. olisi vuottanut ei olisi vuottanut
1st plur. vuottaisimme emme vuottaisi 1st plur. olisimme vuottaneet emme olisi vuottaneet
2nd plur. vuottaisitte ette vuottaisi 2nd plur. olisitte vuottaneet ette olisi vuottaneet
3rd plur. vuottaisivat eivät vuottaisi 3rd plur. olisivat vuottaneet eivät olisi vuottaneet
passive vuotettaisiin ei vuotettaisi passive olisi vuotettu ei olisi vuotettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vuota älä vuota 2nd sing. ole vuottanut älä ole vuottanut
3rd sing. vuottakoon älköön vuottako 3rd sing. olkoon vuottanut älköön olko vuottanut
1st plur. vuottakaamme älkäämme vuottako 1st plur. olkaamme vuottaneet älkäämme olko vuottaneet
2nd plur. vuottakaa älkää vuottako 2nd plur. olkaa vuottaneet älkää olko vuottaneet
3rd plur. vuottakoot älkööt vuottako 3rd plur. olkoot vuottaneet älkööt olko vuottaneet
passive vuotettakoon älköön vuotettako passive olkoon vuotettu älköön olko vuotettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vuottanen en vuottane 1st sing. lienen vuottanut en liene vuottanut
2nd sing. vuottanet et vuottane 2nd sing. lienet vuottanut et liene vuottanut
3rd sing. vuottanee ei vuottane 3rd sing. lienee vuottanut ei liene vuottanut
1st plur. vuottanemme emme vuottane 1st plur. lienemme vuottaneet emme liene vuottaneet
2nd plur. vuottanette ette vuottane 2nd plur. lienette vuottaneet ette liene vuottaneet
3rd plur. vuottanevat eivät vuottane 3rd plur. lienevät vuottaneet eivät liene vuottaneet
passive vuotettaneen ei vuotettane passive lienee vuotettu ei liene vuotettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vuottaa present vuottava vuotettava
long 1st2 vuottaakseen past vuottanut vuotettu
2nd inessive1 vuottaessa vuotettaessa agent1, 3 vuottama
instructive vuottaen negative vuottamaton
3rd inessive vuottamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vuottamasta
illative vuottamaan
adessive vuottamalla
abessive vuottamatta
instructive vuottaman vuotettaman
4th nominative vuottaminen
partitive vuottamista
5th2 vuottamaisillaan

Synonyms[edit]

Anagrams[edit]