vyöryä

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

vyöryä (intransitive)

  1. to billow (to surge or roll in billows)
  2. to swarm (to move as a swarm)
  3. to avalanche (to descend like an avalanche)
Conjugation[edit]
Inflection of vyöryä (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vyöryn en vyöry 1st sing. olen vyörynyt en ole vyörynyt
2nd sing. vyöryt et vyöry 2nd sing. olet vyörynyt et ole vyörynyt
3rd sing. vyöryy ei vyöry 3rd sing. on vyörynyt ei ole vyörynyt
1st plur. vyörymme emme vyöry 1st plur. olemme vyöryneet emme ole vyöryneet
2nd plur. vyörytte ette vyöry 2nd plur. olette vyöryneet ette ole vyöryneet
3rd plur. vyöryvät eivät vyöry 3rd plur. ovat vyöryneet eivät ole vyöryneet
passive vyörytään ei vyörytä passive on vyörytty ei ole vyörytty
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vyöryin en vyörynyt 1st sing. olin vyörynyt en ollut vyörynyt
2nd sing. vyöryit et vyörynyt 2nd sing. olit vyörynyt et ollut vyörynyt
3rd sing. vyöryi ei vyörynyt 3rd sing. oli vyörynyt ei ollut vyörynyt
1st plur. vyöryimme emme vyöryneet 1st plur. olimme vyöryneet emme olleet vyöryneet
2nd plur. vyöryitte ette vyöryneet 2nd plur. olitte vyöryneet ette olleet vyöryneet
3rd plur. vyöryivät eivät vyöryneet 3rd plur. olivat vyöryneet eivät olleet vyöryneet
passive vyöryttiin ei vyörytty passive oli vyörytty ei ollut vyörytty
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vyöryisin en vyöryisi 1st sing. olisin vyörynyt en olisi vyörynyt
2nd sing. vyöryisit et vyöryisi 2nd sing. olisit vyörynyt et olisi vyörynyt
3rd sing. vyöryisi ei vyöryisi 3rd sing. olisi vyörynyt ei olisi vyörynyt
1st plur. vyöryisimme emme vyöryisi 1st plur. olisimme vyöryneet emme olisi vyöryneet
2nd plur. vyöryisitte ette vyöryisi 2nd plur. olisitte vyöryneet ette olisi vyöryneet
3rd plur. vyöryisivät eivät vyöryisi 3rd plur. olisivat vyöryneet eivät olisi vyöryneet
passive vyöryttäisiin ei vyöryttäisi passive olisi vyörytty ei olisi vyörytty
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. vyöry älä vyöry 2nd sing. ole vyörynyt älä ole vyörynyt
3rd sing. vyöryköön älköön vyörykö 3rd sing. olkoon vyörynyt älköön olko vyörynyt
1st plur. vyörykäämme älkäämme vyörykö 1st plur. olkaamme vyöryneet älkäämme olko vyöryneet
2nd plur. vyörykää älkää vyörykö 2nd plur. olkaa vyöryneet älkää olko vyöryneet
3rd plur. vyörykööt älkööt vyörykö 3rd plur. olkoot vyöryneet älkööt olko vyöryneet
passive vyöryttäköön älköön vyöryttäkö passive olkoon vyörytty älköön olko vyörytty
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. vyörynen en vyöryne 1st sing. lienen vyörynyt en liene vyörynyt
2nd sing. vyörynet et vyöryne 2nd sing. lienet vyörynyt et liene vyörynyt
3rd sing. vyörynee ei vyöryne 3rd sing. lienee vyörynyt ei liene vyörynyt
1st plur. vyörynemme emme vyöryne 1st plur. lienemme vyöryneet emme liene vyöryneet
2nd plur. vyörynette ette vyöryne 2nd plur. lienette vyöryneet ette liene vyöryneet
3rd plur. vyörynevät eivät vyöryne 3rd plur. lienevät vyöryneet eivät liene vyöryneet
passive vyöryttäneen ei vyöryttäne passive lienee vyörytty ei liene vyörytty
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st vyöryä present vyöryvä vyöryttävä
long 1st2 vyöryäkseen past vyörynyt vyörytty
2nd inessive1 vyöryessä vyöryttäessä agent1, 3 vyörymä
instructive vyöryen negative vyörymätön
3rd inessive vyörymässä 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative vyörymästä
illative vyörymään
adessive vyörymällä
abessive vyörymättä
instructive vyörymän vyöryttämän
4th nominative vyöryminen
partitive vyörymistä
5th2 vyörymäisillään

Derived terms[edit]

Related terms[edit]