Jump to content

yaralı

From Wiktionary, the free dictionary

Azerbaijani

[edit]

Etymology

[edit]

From yara (“wound”) +‎ -lı.

Pronunciation

[edit]
  • IPA(key): [jɑrɑˈɫɯ]
  • Audio:(file)
  • Hyphenation: ya‧ra‧lı

Adjective

[edit]

yaralı (comparative daha yaralı, superlative ən yaralı)

  1. wounded, injured

Descendants

[edit]
  • → Talysh: yaralü

Turkish

[edit]

Etymology

[edit]

    From yara + -lı.

    Pronunciation

    [edit]
    • IPA(key): /ja.ɾaˈɫɯ/
    • Audio:(file)
    • Rhymes: -ɯ
    • Hyphenation: ya‧ra‧lı

    Adjective

    [edit]

    yaralı

    1. wounded, injured

    Declension

    [edit]
    Predicative forms of yaralı
    present tense
    positive declarative positive interrogative
    ben (I am) yaralıyım yaralı mıyım?
    sen (you are) yaralısın yaralı mısın?
    o (he/she/it is) yaralı / yaralıdır yaralı mı?
    biz (we are) yaralıyız yaralı mıyız?
    siz (you are) yaralısınız yaralı mısınız?
    onlar (they are) yaralı(lar) yaralı(lar) mı?
    past tense
    positive declarative positive interrogative
    ben (I was) yaralıydım yaralı mıydım?
    sen (you were) yaralıydın yaralı mıydın?
    o (he/she/it was) yaralıydı yaralı mıydı?
    biz (we were) yaralıydık yaralı mıydık?
    siz (you were) yaralıydınız yaralı mıydınız?
    onlar (they were) yaralıydılar yaralı mıydılar?
    indirect past
    positive declarative positive interrogative
    ben (I was) yaralıymışım yaralı mıymışım?
    sen (you were) yaralıymışsın yaralı mıymışsın?
    o (he/she/it was) yaralıymış yaralı mıymış?
    biz (we were) yaralıymışız yaralı mıymışız?
    siz (you were) yaralıymışsınız yaralı mıymışsınız?
    onlar (they were) yaralıymışlar yaralı mıymışlar?
    conditional
    positive declarative positive interrogative
    ben (if I) yaralıysam yaralı mıysam?
    sen (if you) yaralıysan yaralı mıysan?
    o (if he/she/it) yaralıysa yaralı mıysa?
    biz (if we) yaralıysak yaralı mıysak?
    siz (if you) yaralıysanız yaralı mıysanız?
    onlar (if they) yaralıysalar yaralı mıysalar?

    For negative forms, use the appropriate form of değil.