yhdenmukaistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

yhdenmukaistaa

  1. (transitive) To standardize, equalize.

Conjugation[edit]

Inflection of yhdenmukaistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yhdenmukaistan en yhdenmukaista 1st sing. olen yhdenmukaistanut en ole yhdenmukaistanut
2nd sing. yhdenmukaistat et yhdenmukaista 2nd sing. olet yhdenmukaistanut et ole yhdenmukaistanut
3rd sing. yhdenmukaistaa ei yhdenmukaista 3rd sing. on yhdenmukaistanut ei ole yhdenmukaistanut
1st plur. yhdenmukaistamme emme yhdenmukaista 1st plur. olemme yhdenmukaistaneet emme ole yhdenmukaistaneet
2nd plur. yhdenmukaistatte ette yhdenmukaista 2nd plur. olette yhdenmukaistaneet ette ole yhdenmukaistaneet
3rd plur. yhdenmukaistavat eivät yhdenmukaista 3rd plur. ovat yhdenmukaistaneet eivät ole yhdenmukaistaneet
passive yhdenmukaistetaan ei yhdenmukaisteta passive on yhdenmukaistettu ei ole yhdenmukaistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yhdenmukaistin en yhdenmukaistanut 1st sing. olin yhdenmukaistanut en ollut yhdenmukaistanut
2nd sing. yhdenmukaistit et yhdenmukaistanut 2nd sing. olit yhdenmukaistanut et ollut yhdenmukaistanut
3rd sing. yhdenmukaisti ei yhdenmukaistanut 3rd sing. oli yhdenmukaistanut ei ollut yhdenmukaistanut
1st plur. yhdenmukaistimme emme yhdenmukaistaneet 1st plur. olimme yhdenmukaistaneet emme olleet yhdenmukaistaneet
2nd plur. yhdenmukaistitte ette yhdenmukaistaneet 2nd plur. olitte yhdenmukaistaneet ette olleet yhdenmukaistaneet
3rd plur. yhdenmukaistivat eivät yhdenmukaistaneet 3rd plur. olivat yhdenmukaistaneet eivät olleet yhdenmukaistaneet
passive yhdenmukaistettiin ei yhdenmukaistettu passive oli yhdenmukaistettu ei ollut yhdenmukaistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yhdenmukaistaisin en yhdenmukaistaisi 1st sing. olisin yhdenmukaistanut en olisi yhdenmukaistanut
2nd sing. yhdenmukaistaisit et yhdenmukaistaisi 2nd sing. olisit yhdenmukaistanut et olisi yhdenmukaistanut
3rd sing. yhdenmukaistaisi ei yhdenmukaistaisi 3rd sing. olisi yhdenmukaistanut ei olisi yhdenmukaistanut
1st plur. yhdenmukaistaisimme emme yhdenmukaistaisi 1st plur. olisimme yhdenmukaistaneet emme olisi yhdenmukaistaneet
2nd plur. yhdenmukaistaisitte ette yhdenmukaistaisi 2nd plur. olisitte yhdenmukaistaneet ette olisi yhdenmukaistaneet
3rd plur. yhdenmukaistaisivat eivät yhdenmukaistaisi 3rd plur. olisivat yhdenmukaistaneet eivät olisi yhdenmukaistaneet
passive yhdenmukaistettaisiin ei yhdenmukaistettaisi passive olisi yhdenmukaistettu ei olisi yhdenmukaistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. yhdenmukaista älä yhdenmukaista 2nd sing. ole yhdenmukaistanut älä ole yhdenmukaistanut
3rd sing. yhdenmukaistakoon älköön yhdenmukaistako 3rd sing. olkoon yhdenmukaistanut älköön olko yhdenmukaistanut
1st plur. yhdenmukaistakaamme älkäämme yhdenmukaistako 1st plur. olkaamme yhdenmukaistaneet älkäämme olko yhdenmukaistaneet
2nd plur. yhdenmukaistakaa älkää yhdenmukaistako 2nd plur. olkaa yhdenmukaistaneet älkää olko yhdenmukaistaneet
3rd plur. yhdenmukaistakoot älkööt yhdenmukaistako 3rd plur. olkoot yhdenmukaistaneet älkööt olko yhdenmukaistaneet
passive yhdenmukaistettakoon älköön yhdenmukaistettako passive olkoon yhdenmukaistettu älköön olko yhdenmukaistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yhdenmukaistanen en yhdenmukaistane 1st sing. lienen yhdenmukaistanut en liene yhdenmukaistanut
2nd sing. yhdenmukaistanet et yhdenmukaistane 2nd sing. lienet yhdenmukaistanut et liene yhdenmukaistanut
3rd sing. yhdenmukaistanee ei yhdenmukaistane 3rd sing. lienee yhdenmukaistanut ei liene yhdenmukaistanut
1st plur. yhdenmukaistanemme emme yhdenmukaistane 1st plur. lienemme yhdenmukaistaneet emme liene yhdenmukaistaneet
2nd plur. yhdenmukaistanette ette yhdenmukaistane 2nd plur. lienette yhdenmukaistaneet ette liene yhdenmukaistaneet
3rd plur. yhdenmukaistanevat eivät yhdenmukaistane 3rd plur. lienevät yhdenmukaistaneet eivät liene yhdenmukaistaneet
passive yhdenmukaistettaneen ei yhdenmukaistettane passive lienee yhdenmukaistettu ei liene yhdenmukaistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st yhdenmukaistaa present yhdenmukaistava yhdenmukaistettava
long 1st2 yhdenmukaistaakseen past yhdenmukaistanut yhdenmukaistettu
2nd inessive1 yhdenmukaistaessa yhdenmukaistettaessa agent1, 3 yhdenmukaistama
instructive yhdenmukaistaen negative yhdenmukaistamaton
3rd inessive yhdenmukaistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative yhdenmukaistamasta
illative yhdenmukaistamaan
adessive yhdenmukaistamalla
abessive yhdenmukaistamatta
instructive yhdenmukaistaman yhdenmukaistettaman
4th nominative yhdenmukaistaminen
partitive yhdenmukaistamista
5th2 yhdenmukaistamaisillaan