yksinkertaistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

yksinkertaistua

  1. (intransitive) To simplify (to become simpler)
Conjugation[edit]
Inflection of yksinkertaistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yksinkertaistun en yksinkertaistuˣ 1st sing. olen yksinkertaistunut en oleˣ yksinkertaistunut
2nd sing. yksinkertaistut et yksinkertaistuˣ 2nd sing. olet yksinkertaistunut et oleˣ yksinkertaistunut
3rd sing. yksinkertaistuu ei yksinkertaistuˣ 3rd sing. on yksinkertaistunut ei oleˣ yksinkertaistunut
1st plur. yksinkertaistumme emme yksinkertaistuˣ 1st plur. olemme yksinkertaistuneet emme oleˣ yksinkertaistuneet
2nd plur. yksinkertaistutte ette yksinkertaistuˣ 2nd plur. olette yksinkertaistuneet ette oleˣ yksinkertaistuneet
3rd plur. yksinkertaistuvat eivät yksinkertaistuˣ 3rd plur. ovat yksinkertaistuneet eivät oleˣ yksinkertaistuneet
passive yksinkertaistutaan ei yksinkertaistutaˣ passive on yksinkertaistuttu ei oleˣ yksinkertaistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yksinkertaistuin en yksinkertaistunut 1st sing. olin yksinkertaistunut en ollut yksinkertaistunut
2nd sing. yksinkertaistuit et yksinkertaistunut 2nd sing. olit yksinkertaistunut et ollut yksinkertaistunut
3rd sing. yksinkertaistui ei yksinkertaistunut 3rd sing. oli yksinkertaistunut ei ollut yksinkertaistunut
1st plur. yksinkertaistuimme emme yksinkertaistuneet 1st plur. olimme yksinkertaistuneet emme olleet yksinkertaistuneet
2nd plur. yksinkertaistuitte ette yksinkertaistuneet 2nd plur. olitte yksinkertaistuneet ette olleet yksinkertaistuneet
3rd plur. yksinkertaistuivat eivät yksinkertaistuneet 3rd plur. olivat yksinkertaistuneet eivät olleet yksinkertaistuneet
passive yksinkertaistuttiin ei yksinkertaistuttu passive oli yksinkertaistuttu ei ollut yksinkertaistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yksinkertaistuisin en yksinkertaistuisi 1st sing. olisin yksinkertaistunut en olisi yksinkertaistunut
2nd sing. yksinkertaistuisit et yksinkertaistuisi 2nd sing. olisit yksinkertaistunut et olisi yksinkertaistunut
3rd sing. yksinkertaistuisi ei yksinkertaistuisi 3rd sing. olisi yksinkertaistunut ei olisi yksinkertaistunut
1st plur. yksinkertaistuisimme emme yksinkertaistuisi 1st plur. olisimme yksinkertaistuneet emme olisi yksinkertaistuneet
2nd plur. yksinkertaistuisitte ette yksinkertaistuisi 2nd plur. olisitte yksinkertaistuneet ette olisi yksinkertaistuneet
3rd plur. yksinkertaistuisivat eivät yksinkertaistuisi 3rd plur. olisivat yksinkertaistuneet eivät olisi yksinkertaistuneet
passive yksinkertaistuttaisiin ei yksinkertaistuttaisi passive olisi yksinkertaistuttu ei olisi yksinkertaistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. yksinkertaistuˣ älä yksinkertaistuˣ 2nd sing. oleˣ yksinkertaistunut älä oleˣ yksinkertaistunut
3rd sing. yksinkertaistukoon älköön yksinkertaistukoˣ 3rd sing. olkoon yksinkertaistunut älköön olkoˣ yksinkertaistunut
1st plur. yksinkertaistukaamme älkäämme yksinkertaistukoˣ 1st plur. olkaamme yksinkertaistuneet älkäämme olkoˣ yksinkertaistuneet
2nd plur. yksinkertaistukaa älkää yksinkertaistukoˣ 2nd plur. olkaa yksinkertaistuneet älkää olkoˣ yksinkertaistuneet
3rd plur. yksinkertaistukoot älkööt yksinkertaistukoˣ 3rd plur. olkoot yksinkertaistuneet älkööt olkoˣ yksinkertaistuneet
passive yksinkertaistuttakoon älköön yksinkertaistuttakoˣ passive olkoon yksinkertaistuttu älköön olkoˣ yksinkertaistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. yksinkertaistunen en yksinkertaistuneˣ 1st sing. lienen yksinkertaistunut en lieneˣ yksinkertaistunut
2nd sing. yksinkertaistunet et yksinkertaistuneˣ 2nd sing. lienet yksinkertaistunut et lieneˣ yksinkertaistunut
3rd sing. yksinkertaistunee ei yksinkertaistuneˣ 3rd sing. lienee yksinkertaistunut ei lieneˣ yksinkertaistunut
1st plur. yksinkertaistunemme emme yksinkertaistuneˣ 1st plur. lienemme yksinkertaistuneet emme lieneˣ yksinkertaistuneet
2nd plur. yksinkertaistunette ette yksinkertaistuneˣ 2nd plur. lienette yksinkertaistuneet ette lieneˣ yksinkertaistuneet
3rd plur. yksinkertaistunevat eivät yksinkertaistuneˣ 3rd plur. lienevät yksinkertaistuneet eivät lieneˣ yksinkertaistuneet
passive yksinkertaistuttaneen ei yksinkertaistuttaneˣ passive lienee yksinkertaistuttu ei lieneˣ yksinkertaistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st yksinkertaistuaˣ present yksinkertaistuva yksinkertaistuttava
long 1st2 yksinkertaistuakseen past yksinkertaistunut yksinkertaistuttu
2nd inessive1 yksinkertaistuessa yksinkertaistuttaessa agent1, 3 yksinkertaistuma
instructive yksinkertaistuen negative yksinkertaistumaton
3rd inessive yksinkertaistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative yksinkertaistumasta
illative yksinkertaistumaan
adessive yksinkertaistumalla
abessive yksinkertaistumatta
instructive yksinkertaistuman yksinkertaistuttaman
4th nominative yksinkertaistuminen
partitive yksinkertaistumista
5th2 yksinkertaistumaisillaan