ylikuormata

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

yli- +‎ kuormata

Verb[edit]

ylikuormata (transitive)

  1. To overload (to load too much weight or too many persons in a vehicle).

Conjugation[edit]

Inflection of ylikuormata (Kotus type 73/salata, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ylikuormaan en ylikuormaa 1st sing. olen ylikuormannut en ole ylikuormannut
2nd sing. ylikuormaat et ylikuormaa 2nd sing. olet ylikuormannut et ole ylikuormannut
3rd sing. ylikuormaa ei ylikuormaa 3rd sing. on ylikuormannut ei ole ylikuormannut
1st plur. ylikuormaamme emme ylikuormaa 1st plur. olemme ylikuormanneet emme ole ylikuormanneet
2nd plur. ylikuormaatte ette ylikuormaa 2nd plur. olette ylikuormanneet ette ole ylikuormanneet
3rd plur. ylikuormaavat eivät ylikuormaa 3rd plur. ovat ylikuormanneet eivät ole ylikuormanneet
passive ylikuormataan ei ylikuormata passive on ylikuormattu ei ole ylikuormattu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ylikuormasin en ylikuormannut 1st sing. olin ylikuormannut en ollut ylikuormannut
2nd sing. ylikuormasit et ylikuormannut 2nd sing. olit ylikuormannut et ollut ylikuormannut
3rd sing. ylikuormasi ei ylikuormannut 3rd sing. oli ylikuormannut ei ollut ylikuormannut
1st plur. ylikuormasimme emme ylikuormanneet 1st plur. olimme ylikuormanneet emme olleet ylikuormanneet
2nd plur. ylikuormasitte ette ylikuormanneet 2nd plur. olitte ylikuormanneet ette olleet ylikuormanneet
3rd plur. ylikuormasivat eivät ylikuormanneet 3rd plur. olivat ylikuormanneet eivät olleet ylikuormanneet
passive ylikuormattiin ei ylikuormattu passive oli ylikuormattu ei ollut ylikuormattu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ylikuormaisin en ylikuormaisi 1st sing. olisin ylikuormannut en olisi ylikuormannut
2nd sing. ylikuormaisit et ylikuormaisi 2nd sing. olisit ylikuormannut et olisi ylikuormannut
3rd sing. ylikuormaisi ei ylikuormaisi 3rd sing. olisi ylikuormannut ei olisi ylikuormannut
1st plur. ylikuormaisimme emme ylikuormaisi 1st plur. olisimme ylikuormanneet emme olisi ylikuormanneet
2nd plur. ylikuormaisitte ette ylikuormaisi 2nd plur. olisitte ylikuormanneet ette olisi ylikuormanneet
3rd plur. ylikuormaisivat eivät ylikuormaisi 3rd plur. olisivat ylikuormanneet eivät olisi ylikuormanneet
passive ylikuormattaisiin ei ylikuormattaisi passive olisi ylikuormattu ei olisi ylikuormattu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ylikuormaa älä ylikuormaa 2nd sing. ole ylikuormannut älä ole ylikuormannut
3rd sing. ylikuormatkoon älköön ylikuormatko 3rd sing. olkoon ylikuormannut älköön olko ylikuormannut
1st plur. ylikuormatkaamme älkäämme ylikuormatko 1st plur. olkaamme ylikuormanneet älkäämme olko ylikuormanneet
2nd plur. ylikuormatkaa älkää ylikuormatko 2nd plur. olkaa ylikuormanneet älkää olko ylikuormanneet
3rd plur. ylikuormatkoot älkööt ylikuormatko 3rd plur. olkoot ylikuormanneet älkööt olko ylikuormanneet
passive ylikuormattakoon älköön ylikuormattako passive olkoon ylikuormattu älköön olko ylikuormattu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ylikuormannen en ylikuormanne 1st sing. lienen ylikuormannut en liene ylikuormannut
2nd sing. ylikuormannet et ylikuormanne 2nd sing. lienet ylikuormannut et liene ylikuormannut
3rd sing. ylikuormannee ei ylikuormanne 3rd sing. lienee ylikuormannut ei liene ylikuormannut
1st plur. ylikuormannemme emme ylikuormanne 1st plur. lienemme ylikuormanneet emme liene ylikuormanneet
2nd plur. ylikuormannette ette ylikuormanne 2nd plur. lienette ylikuormanneet ette liene ylikuormanneet
3rd plur. ylikuormannevat eivät ylikuormanne 3rd plur. lienevät ylikuormanneet eivät liene ylikuormanneet
passive ylikuormattaneen ei ylikuormattane passive lienee ylikuormattu ei liene ylikuormattu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ylikuormata present ylikuormaava ylikuormattava
long 1st2 ylikuormatakseen past ylikuormannut ylikuormattu
2nd inessive1 ylikuormatessa ylikuormattaessa agent1, 3 ylikuormaama
instructive ylikuormaten negative ylikuormaamaton
3rd inessive ylikuormaamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ylikuormaamasta
illative ylikuormaamaan
adessive ylikuormaamalla
abessive ylikuormaamatta
instructive ylikuormaaman ylikuormattaman
4th nominative ylikuormaaminen
partitive ylikuormaamista
5th2 ylikuormaamaisillaan

Related terms[edit]