ylikuormittua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

(index y)

Verb[edit]

ylikuormittua

  1. (intransitive) To be(come) overloaded.

Conjugation[edit]

Inflection of ylikuormittua (Kotus type 52/sanoa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ylikuormitun en ylikuormitu 1st sing. olen ylikuormittunut en ole ylikuormittunut
2nd sing. ylikuormitut et ylikuormitu 2nd sing. olet ylikuormittunut et ole ylikuormittunut
3rd sing. ylikuormittuu ei ylikuormitu 3rd sing. on ylikuormittunut ei ole ylikuormittunut
1st plur. ylikuormitumme emme ylikuormitu 1st plur. olemme ylikuormittuneet emme ole ylikuormittuneet
2nd plur. ylikuormitutte ette ylikuormitu 2nd plur. olette ylikuormittuneet ette ole ylikuormittuneet
3rd plur. ylikuormittuvat eivät ylikuormitu 3rd plur. ovat ylikuormittuneet eivät ole ylikuormittuneet
passive ylikuormitutaan ei ylikuormituta passive on ylikuormituttu ei ole ylikuormituttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ylikuormituin en ylikuormittunut 1st sing. olin ylikuormittunut en ollut ylikuormittunut
2nd sing. ylikuormituit et ylikuormittunut 2nd sing. olit ylikuormittunut et ollut ylikuormittunut
3rd sing. ylikuormittui ei ylikuormittunut 3rd sing. oli ylikuormittunut ei ollut ylikuormittunut
1st plur. ylikuormituimme emme ylikuormittuneet 1st plur. olimme ylikuormittuneet emme olleet ylikuormittuneet
2nd plur. ylikuormituitte ette ylikuormittuneet 2nd plur. olitte ylikuormittuneet ette olleet ylikuormittuneet
3rd plur. ylikuormittuivat eivät ylikuormittuneet 3rd plur. olivat ylikuormittuneet eivät olleet ylikuormittuneet
passive ylikuormituttiin ei ylikuormituttu passive oli ylikuormituttu ei ollut ylikuormituttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ylikuormittuisin en ylikuormittuisi 1st sing. olisin ylikuormittunut en olisi ylikuormittunut
2nd sing. ylikuormittuisit et ylikuormittuisi 2nd sing. olisit ylikuormittunut et olisi ylikuormittunut
3rd sing. ylikuormittuisi ei ylikuormittuisi 3rd sing. olisi ylikuormittunut ei olisi ylikuormittunut
1st plur. ylikuormittuisimme emme ylikuormittuisi 1st plur. olisimme ylikuormittuneet emme olisi ylikuormittuneet
2nd plur. ylikuormittuisitte ette ylikuormittuisi 2nd plur. olisitte ylikuormittuneet ette olisi ylikuormittuneet
3rd plur. ylikuormittuisivat eivät ylikuormittuisi 3rd plur. olisivat ylikuormittuneet eivät olisi ylikuormittuneet
passive ylikuormituttaisiin ei ylikuormituttaisi passive olisi ylikuormituttu ei olisi ylikuormituttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ylikuormitu älä ylikuormitu 2nd sing. ole ylikuormittunut älä ole ylikuormittunut
3rd sing. ylikuormittukoon älköön ylikuormittuko 3rd sing. olkoon ylikuormittunut älköön olko ylikuormittunut
1st plur. ylikuormittukaamme älkäämme ylikuormittuko 1st plur. olkaamme ylikuormittuneet älkäämme olko ylikuormittuneet
2nd plur. ylikuormittukaa älkää ylikuormittuko 2nd plur. olkaa ylikuormittuneet älkää olko ylikuormittuneet
3rd plur. ylikuormittukoot älkööt ylikuormittuko 3rd plur. olkoot ylikuormittuneet älkööt olko ylikuormittuneet
passive ylikuormituttakoon älköön ylikuormituttako passive olkoon ylikuormituttu älköön olko ylikuormituttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ylikuormittunen en ylikuormittune 1st sing. lienen ylikuormittunut en liene ylikuormittunut
2nd sing. ylikuormittunet et ylikuormittune 2nd sing. lienet ylikuormittunut et liene ylikuormittunut
3rd sing. ylikuormittunee ei ylikuormittune 3rd sing. lienee ylikuormittunut ei liene ylikuormittunut
1st plur. ylikuormittunemme emme ylikuormittune 1st plur. lienemme ylikuormittuneet emme liene ylikuormittuneet
2nd plur. ylikuormittunette ette ylikuormittune 2nd plur. lienette ylikuormittuneet ette liene ylikuormittuneet
3rd plur. ylikuormittunevat eivät ylikuormittune 3rd plur. lienevät ylikuormittuneet eivät liene ylikuormittuneet
passive ylikuormituttaneen ei ylikuormituttane passive lienee ylikuormituttu ei liene ylikuormituttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ylikuormittua present ylikuormittuva ylikuormituttava
long 1st2 ylikuormittuakseen past ylikuormittunut ylikuormituttu
2nd inessive1 ylikuormittuessa ylikuormituttaessa agent1, 3 ylikuormittuma
instructive ylikuormittuen negative ylikuormittumaton
3rd inessive ylikuormittumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ylikuormittumasta
illative ylikuormittumaan
adessive ylikuormittumalla
abessive ylikuormittumatta
instructive ylikuormittuman ylikuormituttaman
4th nominative ylikuormittuminen
partitive ylikuormittumista
5th2 ylikuormittumaisillaan