Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search




  1. (transitive) To overload.


Inflection of ylikuormittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ylikuormitan en ylikuormita 1st sing. olen ylikuormittanut en ole ylikuormittanut
2nd sing. ylikuormitat et ylikuormita 2nd sing. olet ylikuormittanut et ole ylikuormittanut
3rd sing. ylikuormittaa ei ylikuormita 3rd sing. on ylikuormittanut ei ole ylikuormittanut
1st plur. ylikuormitamme emme ylikuormita 1st plur. olemme ylikuormittaneet emme ole ylikuormittaneet
2nd plur. ylikuormitatte ette ylikuormita 2nd plur. olette ylikuormittaneet ette ole ylikuormittaneet
3rd plur. ylikuormittavat eivät ylikuormita 3rd plur. ovat ylikuormittaneet eivät ole ylikuormittaneet
passive ylikuormitetaan ei ylikuormiteta passive on ylikuormitettu ei ole ylikuormitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ylikuormitin en ylikuormittanut 1st sing. olin ylikuormittanut en ollut ylikuormittanut
2nd sing. ylikuormitit et ylikuormittanut 2nd sing. olit ylikuormittanut et ollut ylikuormittanut
3rd sing. ylikuormitti ei ylikuormittanut 3rd sing. oli ylikuormittanut ei ollut ylikuormittanut
1st plur. ylikuormitimme emme ylikuormittaneet 1st plur. olimme ylikuormittaneet emme olleet ylikuormittaneet
2nd plur. ylikuormititte ette ylikuormittaneet 2nd plur. olitte ylikuormittaneet ette olleet ylikuormittaneet
3rd plur. ylikuormittivat eivät ylikuormittaneet 3rd plur. olivat ylikuormittaneet eivät olleet ylikuormittaneet
passive ylikuormitettiin ei ylikuormitettu passive oli ylikuormitettu ei ollut ylikuormitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ylikuormittaisin en ylikuormittaisi 1st sing. olisin ylikuormittanut en olisi ylikuormittanut
2nd sing. ylikuormittaisit et ylikuormittaisi 2nd sing. olisit ylikuormittanut et olisi ylikuormittanut
3rd sing. ylikuormittaisi ei ylikuormittaisi 3rd sing. olisi ylikuormittanut ei olisi ylikuormittanut
1st plur. ylikuormittaisimme emme ylikuormittaisi 1st plur. olisimme ylikuormittaneet emme olisi ylikuormittaneet
2nd plur. ylikuormittaisitte ette ylikuormittaisi 2nd plur. olisitte ylikuormittaneet ette olisi ylikuormittaneet
3rd plur. ylikuormittaisivat eivät ylikuormittaisi 3rd plur. olisivat ylikuormittaneet eivät olisi ylikuormittaneet
passive ylikuormitettaisiin ei ylikuormitettaisi passive olisi ylikuormitettu ei olisi ylikuormitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. ylikuormita älä ylikuormita 2nd sing. ole ylikuormittanut älä ole ylikuormittanut
3rd sing. ylikuormittakoon älköön ylikuormittako 3rd sing. olkoon ylikuormittanut älköön olko ylikuormittanut
1st plur. ylikuormittakaamme älkäämme ylikuormittako 1st plur. olkaamme ylikuormittaneet älkäämme olko ylikuormittaneet
2nd plur. ylikuormittakaa älkää ylikuormittako 2nd plur. olkaa ylikuormittaneet älkää olko ylikuormittaneet
3rd plur. ylikuormittakoot älkööt ylikuormittako 3rd plur. olkoot ylikuormittaneet älkööt olko ylikuormittaneet
passive ylikuormitettakoon älköön ylikuormitettako passive olkoon ylikuormitettu älköön olko ylikuormitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. ylikuormittanen en ylikuormittane 1st sing. lienen ylikuormittanut en liene ylikuormittanut
2nd sing. ylikuormittanet et ylikuormittane 2nd sing. lienet ylikuormittanut et liene ylikuormittanut
3rd sing. ylikuormittanee ei ylikuormittane 3rd sing. lienee ylikuormittanut ei liene ylikuormittanut
1st plur. ylikuormittanemme emme ylikuormittane 1st plur. lienemme ylikuormittaneet emme liene ylikuormittaneet
2nd plur. ylikuormittanette ette ylikuormittane 2nd plur. lienette ylikuormittaneet ette liene ylikuormittaneet
3rd plur. ylikuormittanevat eivät ylikuormittane 3rd plur. lienevät ylikuormittaneet eivät liene ylikuormittaneet
passive ylikuormitettaneen ei ylikuormitettane passive lienee ylikuormitettu ei liene ylikuormitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st ylikuormittaa present ylikuormittava ylikuormitettava
long 1st2 ylikuormittaakseen past ylikuormittanut ylikuormitettu
2nd inessive1 ylikuormittaessa ylikuormitettaessa agent1, 3 ylikuormittama
instructive ylikuormittaen negative ylikuormittamaton
3rd inessive ylikuormittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative ylikuormittamasta
illative ylikuormittamaan
adessive ylikuormittamalla
abessive ylikuormittamatta
instructive ylikuormittaman ylikuormitettaman
4th nominative ylikuormittaminen
partitive ylikuormittamista
5th2 ylikuormittamaisillaan