valmistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb valmistaa < valmis.

Verb[edit]

valmistua

  1. (intransitive) to be completed
    Hanke valmistui kymmenessä kuukaudessa.
    The project was completed within ten months.
  2. (intransitive) to graduate (to be recognized by a learning institution as having completed its requirements for a degree)
    Kun valmistuin, sain heti hyvän työpaikan.
    When I graduated, I got a good job at once.

Conjugation[edit]

Inflection of valmistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistun en valmistuˣ 1st sing. olen valmistunut en oleˣ valmistunut
2nd sing. valmistut et valmistuˣ 2nd sing. olet valmistunut et oleˣ valmistunut
3rd sing. valmistuu ei valmistuˣ 3rd sing. on valmistunut ei oleˣ valmistunut
1st plur. valmistumme emme valmistuˣ 1st plur. olemme valmistuneet emme oleˣ valmistuneet
2nd plur. valmistutte ette valmistuˣ 2nd plur. olette valmistuneet ette oleˣ valmistuneet
3rd plur. valmistuvat eivät valmistuˣ 3rd plur. ovat valmistuneet eivät oleˣ valmistuneet
passive valmistutaan ei valmistutaˣ passive on valmistuttu ei oleˣ valmistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistuin en valmistunut 1st sing. olin valmistunut en ollut valmistunut
2nd sing. valmistuit et valmistunut 2nd sing. olit valmistunut et ollut valmistunut
3rd sing. valmistui ei valmistunut 3rd sing. oli valmistunut ei ollut valmistunut
1st plur. valmistuimme emme valmistuneet 1st plur. olimme valmistuneet emme olleet valmistuneet
2nd plur. valmistuitte ette valmistuneet 2nd plur. olitte valmistuneet ette olleet valmistuneet
3rd plur. valmistuivat eivät valmistuneet 3rd plur. olivat valmistuneet eivät olleet valmistuneet
passive valmistuttiin ei valmistuttu passive oli valmistuttu ei ollut valmistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistuisin en valmistuisi 1st sing. olisin valmistunut en olisi valmistunut
2nd sing. valmistuisit et valmistuisi 2nd sing. olisit valmistunut et olisi valmistunut
3rd sing. valmistuisi ei valmistuisi 3rd sing. olisi valmistunut ei olisi valmistunut
1st plur. valmistuisimme emme valmistuisi 1st plur. olisimme valmistuneet emme olisi valmistuneet
2nd plur. valmistuisitte ette valmistuisi 2nd plur. olisitte valmistuneet ette olisi valmistuneet
3rd plur. valmistuisivat eivät valmistuisi 3rd plur. olisivat valmistuneet eivät olisi valmistuneet
passive valmistuttaisiin ei valmistuttaisi passive olisi valmistuttu ei olisi valmistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. valmistuˣ älä valmistuˣ 2nd sing. oleˣ valmistunut älä oleˣ valmistunut
3rd sing. valmistukoon älköön valmistukoˣ 3rd sing. olkoon valmistunut älköön olkoˣ valmistunut
1st plur. valmistukaamme älkäämme valmistukoˣ 1st plur. olkaamme valmistuneet älkäämme olkoˣ valmistuneet
2nd plur. valmistukaa älkää valmistukoˣ 2nd plur. olkaa valmistuneet älkää olkoˣ valmistuneet
3rd plur. valmistukoot älkööt valmistukoˣ 3rd plur. olkoot valmistuneet älkööt olkoˣ valmistuneet
passive valmistuttakoon älköön valmistuttakoˣ passive olkoon valmistuttu älköön olkoˣ valmistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. valmistunen en valmistuneˣ 1st sing. lienen valmistunut en lieneˣ valmistunut
2nd sing. valmistunet et valmistuneˣ 2nd sing. lienet valmistunut et lieneˣ valmistunut
3rd sing. valmistunee ei valmistuneˣ 3rd sing. lienee valmistunut ei lieneˣ valmistunut
1st plur. valmistunemme emme valmistuneˣ 1st plur. lienemme valmistuneet emme lieneˣ valmistuneet
2nd plur. valmistunette ette valmistuneˣ 2nd plur. lienette valmistuneet ette lieneˣ valmistuneet
3rd plur. valmistunevat eivät valmistuneˣ 3rd plur. lienevät valmistuneet eivät lieneˣ valmistuneet
passive valmistuttaneen ei valmistuttaneˣ passive lienee valmistuttu ei lieneˣ valmistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st valmistuaˣ present valmistuva valmistuttava
long 1st2 valmistuakseen past valmistunut valmistuttu
2nd inessive1 valmistuessa valmistuttaessa agent1, 3 valmistuma
instructive valmistuen negative valmistumaton
3rd inessive valmistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative valmistumasta
illative valmistumaan
adessive valmistumalla
abessive valmistumatta
instructive valmistuman valmistuttaman
4th nominative valmistuminen
partitive valmistumista
5th2 valmistumaisillaan

Anagrams[edit]