аяныв

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Komi-Zyrian[edit]

Etymology[edit]

From ай (aj, father) +‎ (-a) +‎ ныв (nyv, daughter).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈajanɯʋ/, [ˈäjänɯ̈ʋ]
  • Hyphenation: а‧я‧ныв

Noun[edit]

аяныв (ajanyv)

  1. sister-in-law (the sister of one's husband)

Declension[edit]

Declension of аяныв (stem: аяныв-)
singular plural
nominative аяныв (ajanyv) аянывъяс (ajanyvʺjas)
accusative I* аяныв (ajanyv) аянывъяс (ajanyvʺjas)
II* аянывӧс (ajanyvös) аянывъясӧс (ajanyvʺjasös)
instrumental аянывӧн (ajanyvön) аянывъясӧн (ajanyvʺjasön)
comitative аянывкӧд (ajanyvköd) аянывъяскӧд (ajanyvʺjasköd)
caritive аянывтӧг (ajanyvtög) аянывъястӧг (ajanyvʺjastög)
consecutive аянывла (ajanyvla) аянывъясла (ajanyvʺjasla)
genitive аянывлӧн (ajanyvlön) аянывъяслӧн (ajanyvʺjaslön)
ablative аянывлысь (ajanyvlysʹ) аянывъяслысь (ajanyvʺjaslysʹ)
dative аянывлы (ajanyvly) аянывъяслы (ajanyvʺjasly)
inessive аянывын (ajanyvyn) аянывъясын (ajanyvʺjasyn)
elative аянывысь (ajanyvysʹ) аянывъясысь (ajanyvʺjasysʹ)
illative аянывӧ (ajanyvö) аянывъясӧ (ajanyvʺjasö)
egressive аянывсянь (ajanyvsjanʹ) аянывъяссянь (ajanyvʺjassjanʹ)
approximative аянывлань (ajanyvlanʹ) аянывъяслань (ajanyvʺjaslanʹ)
terminative аянывӧдз (ajanyvödz) аянывъясӧдз (ajanyvʺjasödz)
prolative I аянывӧд (ajanyvöd) аянывъясӧд (ajanyvʺjasöd)
II аянывті (ajanyvtï) аянывъясті (ajanyvʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of аяныв
First person singular
singular plural
nominative аянывӧй (ajanyvöj) аянывъясӧй (ajanyvʺjasöj)
accusative I* аянывӧй (ajanyvöj) аянывъясӧй (ajanyvʺjasöj)
II* аянывӧс (ajanyvös) аянывъясӧс (ajanyvʺjasös)
instrumental аянывнам (ajanyvnam) аянывъяснам (ajanyvʺjasnam)
comitative аянывӧйкӧд (ajanyvöjköd) аянывъясӧйкӧд (ajanyvʺjasöjköd)
caritive аянывтӧгым (ajanyvtögym) аянывъястӧгым (ajanyvʺjastögym)
consecutive аянывӧйла (ajanyvöjla) аянывъясӧйла (ajanyvʺjasöjla)
genitive аянывӧйлӧн (ajanyvöjlön) аянывъясӧйлӧн (ajanyvʺjasöjlön)
ablative аянывӧйлысь (ajanyvöjlysʹ) аянывъясӧйлысь (ajanyvʺjasöjlysʹ)
dative аянывӧйлы (ajanyvöjly) аянывъясӧйлы (ajanyvʺjasöjly)
inessive аянывам (ajanyvam) аянывъясам (ajanyvʺjasam)
elative аянывсьым (ajanyvsʹym) аянывъяссьым (ajanyvʺjassʹym)
illative аянывам (ajanyvam) аянывъясам (ajanyvʺjasam)
egressive аянывсяньым (ajanyvsjanʹym) аянывъяссяньым (ajanyvʺjassjanʹym)
approximative аянывланьым (ajanyvlanʹym) аянывъясланьым (ajanyvʺjaslanʹym)
terminative аянывӧдзым (ajanyvödzym) аянывъясӧдзым (ajanyvʺjasödzym)
prolative I аянывӧдым (ajanyvödym) аянывъясӧдым (ajanyvʺjasödym)
II аянывтіым (ajanyvtïym) аянывъястіым (ajanyvʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative аянывыд (ajanyvyd) аянывъясыд (ajanyvʺjasyd)
accusative I* аянывыд (ajanyvyd) аянывъясыд (ajanyvʺjasyd)
II* аянывтӧ (ajanyvtö) аянывъястӧ (ajanyvʺjastö)
instrumental аянывнад (ajanyvnad) аянывъяснад (ajanyvʺjasnad)
comitative аянывыдкӧд (ajanyvydköd) аянывъясыдкӧд (ajanyvʺjasydköd)
caritive аянывтӧгыд (ajanyvtögyd) аянывъястӧгыд (ajanyvʺjastögyd)
consecutive аянывыдла (ajanyvydla) аянывъясыдла (ajanyvʺjasydla)
genitive аянывыдлӧн (ajanyvydlön) аянывъясыдлӧн (ajanyvʺjasydlön)
ablative аянывыдлысь (ajanyvydlysʹ) аянывъясыдлысь (ajanyvʺjasydlysʹ)
dative аянывыдлы (ajanyvydly) аянывъясыдлы (ajanyvʺjasydly)
inessive аянывад (ajanyvad) аянывъясад (ajanyvʺjasad)
elative аянывсьыд (ajanyvsʹyd) аянывъяссьыд (ajanyvʺjassʹyd)
illative аянывад (ajanyvad) аянывъясад (ajanyvʺjasad)
egressive аянывсяньыд (ajanyvsjanʹyd) аянывъяссяньыд (ajanyvʺjassjanʹyd)
approximative аянывланьыд (ajanyvlanʹyd) аянывъясланьыд (ajanyvʺjaslanʹyd)
terminative аянывӧдзыд (ajanyvödzyd) аянывъясӧдзыд (ajanyvʺjasödzyd)
prolative I аянывӧдыд (ajanyvödyd) аянывъясӧдыд (ajanyvʺjasödyd)
II аянывтіыд (ajanyvtïyd) аянывъястіыд (ajanyvʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative аянывыс (ajanyvys) аянывъясыс (ajanyvʺjasys)
accusative I* аянывыс (ajanyvys) аянывъясыс (ajanyvʺjasys)
II* аянывсӧ (ajanyvsö) аянывъяссӧ (ajanyvʺjassö)
instrumental аянывнас (ajanyvnas) аянывъяснас (ajanyvʺjasnas)
comitative аянывыскӧд (ajanyvysköd) аянывъясыскӧд (ajanyvʺjasysköd)
caritive аянывтӧгыс (ajanyvtögys) аянывъястӧгыс (ajanyvʺjastögys)
consecutive аянывысла (ajanyvysla) аянывъясысла (ajanyvʺjasysla)
genitive аянывыслӧн (ajanyvyslön) аянывъясыслӧн (ajanyvʺjasyslön)
ablative аянывыслысь (ajanyvyslysʹ) аянывъясыслысь (ajanyvʺjasyslysʹ)
dative аянывыслы (ajanyvysly) аянывъясыслы (ajanyvʺjasysly)
inessive аянывас (ajanyvas) аянывъясас (ajanyvʺjasas)
elative аянывсьыс (ajanyvsʹys) аянывъяссьыс (ajanyvʺjassʹys)
illative аянывас (ajanyvas) аянывъясас (ajanyvʺjasas)
egressive аянывсяньыс (ajanyvsjanʹys) аянывъяссяньыс (ajanyvʺjassjanʹys)
approximative аянывланьыс (ajanyvlanʹys) аянывъясланьыс (ajanyvʺjaslanʹys)
terminative аянывӧдзыс (ajanyvödzys) аянывъясӧдзыс (ajanyvʺjasödzys)
prolative I аянывӧдыс (ajanyvödys) аянывъясӧдыс (ajanyvʺjasödys)
II аянывтіыс (ajanyvtïys) аянывъястіыс (ajanyvʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative аянывным (ajanyvnym) аянывъясным (ajanyvʺjasnym)
accusative I* аянывным (ajanyvnym) аянывъясным (ajanyvʺjasnym)
II* аянывнымӧс (ajanyvnymös) аянывъяснымӧс (ajanyvʺjasnymös)
instrumental аянывнаным (ajanyvnanym) аянывъяснаным (ajanyvʺjasnanym)
comitative аянывнымкӧд (ajanyvnymköd) аянывъяснымкӧд (ajanyvʺjasnymköd)
caritive аянывтӧгным (ajanyvtögnym) аянывъястӧгным (ajanyvʺjastögnym)
consecutive аянывнымла (ajanyvnymla) аянывъяснымла (ajanyvʺjasnymla)
genitive аянывнымлӧн (ajanyvnymlön) аянывъяснымлӧн (ajanyvʺjasnymlön)
ablative аянывнымлысь (ajanyvnymlysʹ) аянывъяснымлысь (ajanyvʺjasnymlysʹ)
dative аянывнымлы (ajanyvnymly) аянывъяснымлы (ajanyvʺjasnymly)
inessive аянываным (ajanyvanym) аянывъясаным (ajanyvʺjasanym)
elative аянывсьыным (ajanyvsʹynym) аянывъяссьыным (ajanyvʺjassʹynym)
illative аянываным (ajanyvanym) аянывъясаным (ajanyvʺjasanym)
egressive аянывсяньыным (ajanyvsjanʹynym) аянывъяссяньыным (ajanyvʺjassjanʹynym)
approximative аянывланьыным (ajanyvlanʹynym) аянывъясланьыным (ajanyvʺjaslanʹynym)
terminative аянывӧдзыным (ajanyvödzynym) аянывъясӧдзыным (ajanyvʺjasödzynym)
prolative I аянывӧдыным (ajanyvödynym) аянывъясӧдыным (ajanyvʺjasödynym)
II аянывтіыным (ajanyvtïynym) аянывъястіыным (ajanyvʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative аянывныд (ajanyvnyd) аянывъясныд (ajanyvʺjasnyd)
accusative I* аянывныд (ajanyvnyd) аянывъясныд (ajanyvʺjasnyd)
II* аянывнытӧ (ajanyvnytö) аянывъяснытӧ (ajanyvʺjasnytö)
instrumental аянывнаныд (ajanyvnanyd) аянывъяснаныд (ajanyvʺjasnanyd)
comitative аянывныдкӧд (ajanyvnydköd) аянывъясныдкӧд (ajanyvʺjasnydköd)
caritive аянывтӧгныд (ajanyvtögnyd) аянывъястӧгныд (ajanyvʺjastögnyd)
consecutive аянывныдла (ajanyvnydla) аянывъясныдла (ajanyvʺjasnydla)
genitive аянывныдлӧн (ajanyvnydlön) аянывъясныдлӧн (ajanyvʺjasnydlön)
ablative аянывныдлысь (ajanyvnydlysʹ) аянывъясныдлысь (ajanyvʺjasnydlysʹ)
dative аянывныдлы (ajanyvnydly) аянывъясныдлы (ajanyvʺjasnydly)
inessive аянываныд (ajanyvanyd) аянывъясаныд (ajanyvʺjasanyd)
elative аянывсьыныд (ajanyvsʹynyd) аянывъяссьыныд (ajanyvʺjassʹynyd)
illative аянываныд (ajanyvanyd) аянывъясаныд (ajanyvʺjasanyd)
egressive аянывсяньыныд (ajanyvsjanʹynyd) аянывъяссяньыныд (ajanyvʺjassjanʹynyd)
approximative аянывланьыныд (ajanyvlanʹynyd) аянывъясланьыныд (ajanyvʺjaslanʹynyd)
terminative аянывӧдзыныд (ajanyvödzynyd) аянывъясӧдзыныд (ajanyvʺjasödzynyd)
prolative I аянывӧдыныд (ajanyvödynyd) аянывъясӧдыныд (ajanyvʺjasödynyd)
II аянывтіыныд (ajanyvtïynyd) аянывъястіыныд (ajanyvʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative аянывныс (ajanyvnys) аянывъясныс (ajanyvʺjasnys)
accusative I* аянывныс (ajanyvnys) аянывъясныс (ajanyvʺjasnys)
II* аянывнысӧ (ajanyvnysö) аянывъяснысӧ (ajanyvʺjasnysö)
instrumental аянывнаныс (ajanyvnanys) аянывъяснаныс (ajanyvʺjasnanys)
comitative аянывнымкӧс (ajanyvnymkös) аянывъяснымкӧс (ajanyvʺjasnymkös)
caritive аянывтӧгныс (ajanyvtögnys) аянывъястӧгныс (ajanyvʺjastögnys)
consecutive аянывнысла (ajanyvnysla) аянывъяснысла (ajanyvʺjasnysla)
genitive аянывныслӧн (ajanyvnyslön) аянывъясныслӧн (ajanyvʺjasnyslön)
ablative аянывныслысь (ajanyvnyslysʹ) аянывъясныслысь (ajanyvʺjasnyslysʹ)
dative аянывныслы (ajanyvnysly) аянывъясныслы (ajanyvʺjasnysly)
inessive аянываныс (ajanyvanys) аянывъясаныс (ajanyvʺjasanys)
elative аянывсьыныс (ajanyvsʹynys) аянывъяссьыныс (ajanyvʺjassʹynys)
illative аянываныс (ajanyvanys) аянывъясаныс (ajanyvʺjasanys)
egressive аянывсяньыныс (ajanyvsjanʹynys) аянывъяссяньыныс (ajanyvʺjassjanʹynys)
approximative аянывланьыныс (ajanyvlanʹynys) аянывъясланьыныс (ajanyvʺjaslanʹynys)
terminative аянывӧдзыныс (ajanyvödzynys) аянывъясӧдзыныс (ajanyvʺjasödzynys)
prolative I аянывӧдыныс (ajanyvödynys) аянывъясӧдыныс (ajanyvʺjasödynys)
II аянывтіыныс (ajanyvtïynys) аянывъястіыныс (ajanyvʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Coordinate terms[edit]

References[edit]

  • N. D. Manova (1994) Учимся говорить по-коми [Learning to speak Komi] (in Russian), Syktyvkar, →ISBN, page 27
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 31