ай

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Adyghe[edit]

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

ай (āj)

  1. (Kfar Kama Shapsug dialect) yes

Synonyms[edit]


Bashkir[edit]

Bashkir Wikipedia has an article on:
Wikipedia ba
Сирек ай (sense 1)

Etymology[edit]

From Proto-Turkic *āń(k) (moon, month).

Cognate with Azerbaijani ay, Turkish, Crimean Tatar ay, Tatar, Kazakh, Kyrgyz ай (ay), Southern Altai ай (ay), Uzbek oy, etc.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): [ɑj]
  • (file)
  • Hyphenation: ай (one syllable)

Noun[edit]

ай (ay)

  1. moon
    Сәскәләргә ҡунған ысыҡ ай яҡтыһына ялтырай.
    Säskälärgä qunğan ısıq ay yaqtıhına yaltıray.
    The dew that fell on flowers glistens in the moonlight.
  2. month
    Егеттәр, һаҡланығыҙ наҙан дуҫтан ― наҙан дуҫ бер айҙаң һуң булыр дошман. (Aqmulla)
    Yegettär, haqlanığıð naðan duθtan ― naðan duθ ber ayðaŋ huŋ bulır doşman.
    Guys, beware of an ignorant friend ― in a month's time, an ignorant friend will become an enemy.
    Айҙар буйы бер тамсы ла ямғыр яуманы.
    Ayðar buyı ber tamsı la yamğır yawmanı.
    For months, not a single raindrop fell.
    Ҡыҙыбыҙ ҡаланан айына бер ҡайтып тора.
    Qıðıbıð qalanan ayına ber qaytıp tora.
    Our daughter comes home from the city once a month.
    Хәйер, Уралда мартты ла тулыһынса ҡыш айы тип әйтергә мөмкин әле.
    Xäyer, Uralda marttı la tulıhınsa qış ayı tip äytergä mömkin äle.
    However, March in the Urals can as well be called a winter month without reservation.

Declension[edit]

Derived terms[edit]


Chulym[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Turkic *āń(k) (moon, month).

Cognate with Azerbaijani ay, Turkish, Crimean Tatar ay, Tatar, Kazakh, Kyrgyz ай (ay), Southern Altai ай (ay), Uzbek oy, etc.

Noun[edit]

ай (ay)

  1. moon

References[edit]

А. Ф. кондияков, В. М. Лемская , Чулымский Язык , Д. Пасечное тюхтетского района красноярского края 2007-2021 гг.


Kazakh[edit]

Cyrillic ай (ai)
Arabic اي
Latin
Kazakh Wikipedia has an article on:
Wikipedia kk

Etymology[edit]

From Proto-Turkic *āń(k) (moon, month). Cognate with Azerbaijani ay, Turkish, Crimean Tatar ay, Tatar, Bashkir, Kyrgyz ай (ay), Southern Altai ай (ay), Uzbek oy, etc.

Noun[edit]

ай (ai)

  1. moon
  2. month

Declension[edit]


Komi-Zyrian[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Permic *ajᴕ, from Proto-Finno-Permic *äjjä. Cognates include Finnish äijä and Northern Sami áddjá.

Permic cognates include Udmurt айы (ajy) and Komi-Permyak ай (aj).

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈaj/, [ˈäj]
  • Hyphenation: ай

Noun[edit]

ай (aj)

  1. male animal
  2. father, dad

Declension[edit]

Declension of ай (stem: ай-)
singular plural
nominative ай (aj) айяс (ajjas)
accusative I* ай (aj) айяс (ajjas)
II* айӧс (ajös) айясӧс (ajjasös)
instrumental айӧн (ajön) айясӧн (ajjasön)
comitative айкӧд (ajköd) айяскӧд (ajjasköd)
caritive айтӧг (ajtög) айястӧг (ajjastög)
consecutive айла (ajla) айясла (ajjasla)
genitive айлӧн (ajlön) айяслӧн (ajjaslön)
ablative айлысь (ajlysʹ) айяслысь (ajjaslysʹ)
dative айлы (ajly) айяслы (ajjasly)
inessive айын (ajyn) айясын (ajjasyn)
elative айысь (ajysʹ) айясысь (ajjasysʹ)
illative айӧ (ajö) айясӧ (ajjasö)
egressive айсянь (ajsjanʹ) айяссянь (ajjassjanʹ)
approximative айлань (ajlanʹ) айяслань (ajjaslanʹ)
terminative айӧдз (ajödz) айясӧдз (ajjasödz)
prolative I айӧд (ajöd) айясӧд (ajjasöd)
II айті (ajtï) айясті (ajjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of ай
First person singular
singular plural
nominative айӧй (ajöj) айясӧй (ajjasöj)
accusative I* айӧй (ajöj) айясӧй (ajjasöj)
II* айӧс (ajös) айясӧс (ajjasös)
instrumental айнам (ajnam) айяснам (ajjasnam)
comitative айӧйкӧд (ajöjköd) айясӧйкӧд (ajjasöjköd)
caritive айтӧгым (ajtögym) айястӧгым (ajjastögym)
consecutive айӧйла (ajöjla) айясӧйла (ajjasöjla)
genitive айӧйлӧн (ajöjlön) айясӧйлӧн (ajjasöjlön)
ablative айӧйлысь (ajöjlysʹ) айясӧйлысь (ajjasöjlysʹ)
dative айӧйлы (ajöjly) айясӧйлы (ajjasöjly)
inessive аям (ajam) айясам (ajjasam)
elative айсьым (ajsʹym) айяссьым (ajjassʹym)
illative аям (ajam) айясам (ajjasam)
egressive айсяньым (ajsjanʹym) айяссяньым (ajjassjanʹym)
approximative айланьым (ajlanʹym) айясланьым (ajjaslanʹym)
terminative айӧдзым (ajödzym) айясӧдзым (ajjasödzym)
prolative I айӧдым (ajödym) айясӧдым (ajjasödym)
II айтіым (ajtïym) айястіым (ajjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative айыд (ajyd) айясыд (ajjasyd)
accusative I* айыд (ajyd) айясыд (ajjasyd)
II* айтӧ (ajtö) айястӧ (ajjastö)
instrumental айнад (ajnad) айяснад (ajjasnad)
comitative айыдкӧд (ajydköd) айясыдкӧд (ajjasydköd)
caritive айтӧгыд (ajtögyd) айястӧгыд (ajjastögyd)
consecutive айыдла (ajydla) айясыдла (ajjasydla)
genitive айыдлӧн (ajydlön) айясыдлӧн (ajjasydlön)
ablative айыдлысь (ajydlysʹ) айясыдлысь (ajjasydlysʹ)
dative айыдлы (ajydly) айясыдлы (ajjasydly)
inessive аяд (ajad) айясад (ajjasad)
elative айсьыд (ajsʹyd) айяссьыд (ajjassʹyd)
illative аяд (ajad) айясад (ajjasad)
egressive айсяньыд (ajsjanʹyd) айяссяньыд (ajjassjanʹyd)
approximative айланьыд (ajlanʹyd) айясланьыд (ajjaslanʹyd)
terminative айӧдзыд (ajödzyd) айясӧдзыд (ajjasödzyd)
prolative I айӧдыд (ajödyd) айясӧдыд (ajjasödyd)
II айтіыд (ajtïyd) айястіыд (ajjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative айыс (ajys) айясыс (ajjasys)
accusative I* айыс (ajys) айясыс (ajjasys)
II* айсӧ (ajsö) айяссӧ (ajjassö)
instrumental айнас (ajnas) айяснас (ajjasnas)
comitative айыскӧд (ajysköd) айясыскӧд (ajjasysköd)
caritive айтӧгыс (ajtögys) айястӧгыс (ajjastögys)
consecutive айысла (ajysla) айясысла (ajjasysla)
genitive айыслӧн (ajyslön) айясыслӧн (ajjasyslön)
ablative айыслысь (ajyslysʹ) айясыслысь (ajjasyslysʹ)
dative айыслы (ajysly) айясыслы (ajjasysly)
inessive аяс (ajas) айясас (ajjasas)
elative айсьыс (ajsʹys) айяссьыс (ajjassʹys)
illative аяс (ajas) айясас (ajjasas)
egressive айсяньыс (ajsjanʹys) айяссяньыс (ajjassjanʹys)
approximative айланьыс (ajlanʹys) айясланьыс (ajjaslanʹys)
terminative айӧдзыс (ajödzys) айясӧдзыс (ajjasödzys)
prolative I айӧдыс (ajödys) айясӧдыс (ajjasödys)
II айтіыс (ajtïys) айястіыс (ajjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative айным (ajnym) айясным (ajjasnym)
accusative I* айным (ajnym) айясным (ajjasnym)
II* айнымӧс (ajnymös) айяснымӧс (ajjasnymös)
instrumental айнаным (ajnanym) айяснаным (ajjasnanym)
comitative айнымкӧд (ajnymköd) айяснымкӧд (ajjasnymköd)
caritive айтӧгным (ajtögnym) айястӧгным (ajjastögnym)
consecutive айнымла (ajnymla) айяснымла (ajjasnymla)
genitive айнымлӧн (ajnymlön) айяснымлӧн (ajjasnymlön)
ablative айнымлысь (ajnymlysʹ) айяснымлысь (ajjasnymlysʹ)
dative айнымлы (ajnymly) айяснымлы (ajjasnymly)
inessive аяным (ajanym) айясаным (ajjasanym)
elative айсьыным (ajsʹynym) айяссьыным (ajjassʹynym)
illative аяным (ajanym) айясаным (ajjasanym)
egressive айсяньыным (ajsjanʹynym) айяссяньыным (ajjassjanʹynym)
approximative айланьыным (ajlanʹynym) айясланьыным (ajjaslanʹynym)
terminative айӧдзыным (ajödzynym) айясӧдзыным (ajjasödzynym)
prolative I айӧдыным (ajödynym) айясӧдыным (ajjasödynym)
II айтіыным (ajtïynym) айястіыным (ajjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative айныд (ajnyd) айясныд (ajjasnyd)
accusative I* айныд (ajnyd) айясныд (ajjasnyd)
II* айнытӧ (ajnytö) айяснытӧ (ajjasnytö)
instrumental айнаныд (ajnanyd) айяснаныд (ajjasnanyd)
comitative айныдкӧд (ajnydköd) айясныдкӧд (ajjasnydköd)
caritive айтӧгныд (ajtögnyd) айястӧгныд (ajjastögnyd)
consecutive айныдла (ajnydla) айясныдла (ajjasnydla)
genitive айныдлӧн (ajnydlön) айясныдлӧн (ajjasnydlön)
ablative айныдлысь (ajnydlysʹ) айясныдлысь (ajjasnydlysʹ)
dative айныдлы (ajnydly) айясныдлы (ajjasnydly)
inessive аяныд (ajanyd) айясаныд (ajjasanyd)
elative айсьыныд (ajsʹynyd) айяссьыныд (ajjassʹynyd)
illative аяныд (ajanyd) айясаныд (ajjasanyd)
egressive айсяньыныд (ajsjanʹynyd) айяссяньыныд (ajjassjanʹynyd)
approximative айланьыныд (ajlanʹynyd) айясланьыныд (ajjaslanʹynyd)
terminative айӧдзыныд (ajödzynyd) айясӧдзыныд (ajjasödzynyd)
prolative I айӧдыныд (ajödynyd) айясӧдыныд (ajjasödynyd)
II айтіыныд (ajtïynyd) айястіыныд (ajjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative айныс (ajnys) айясныс (ajjasnys)
accusative I* айныс (ajnys) айясныс (ajjasnys)
II* айнысӧ (ajnysö) айяснысӧ (ajjasnysö)
instrumental айнаныс (ajnanys) айяснаныс (ajjasnanys)
comitative айнымкӧс (ajnymkös) айяснымкӧс (ajjasnymkös)
caritive айтӧгныс (ajtögnys) айястӧгныс (ajjastögnys)
consecutive айнысла (ajnysla) айяснысла (ajjasnysla)
genitive айныслӧн (ajnyslön) айясныслӧн (ajjasnyslön)
ablative айныслысь (ajnyslysʹ) айясныслысь (ajjasnyslysʹ)
dative айныслы (ajnysly) айясныслы (ajjasnysly)
inessive аяныс (ajanys) айясаныс (ajjasanys)
elative айсьыныс (ajsʹynys) айяссьыныс (ajjassʹynys)
illative аяныс (ajanys) айясаныс (ajjasanys)
egressive айсяньыныс (ajsjanʹynys) айяссяньыныс (ajjassjanʹynys)
approximative айланьыныс (ajlanʹynys) айясланьыныс (ajjaslanʹynys)
terminative айӧдзыныс (ajödzynys) айясӧдзыныс (ajjasödzynys)
prolative I айӧдыныс (ajödynys) айясӧдыныс (ajjasödynys)
II айтіыныс (ajtïynys) айястіыныс (ajjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Synonyms[edit]

Coordinate terms[edit]

Derived terms[edit]

References[edit]

  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 22

Kyrgyz[edit]

Kyrgyz Wikipedia has an article on:
Wikipedia ky

Etymology[edit]

From Proto-Turkic *āń(k) (moon, month). Cognate with Azerbaijani ay, Turkish, Crimean Tatar ay, Tatar, Bashkir, Kazakh ай (ai), Southern Altai ай (ay), Uzbek oy, Uyghur ئاي(ay), etc.

Noun[edit]

ай (ay) (definite {{{1}}}, plural {{{2}}})

  1. moon
  2. month

Declension[edit]


Russian[edit]

Pronunciation[edit]

Interjection[edit]

ай (aj)

  1. ouch! (it hurts!)
    Synonyms: ай-а́й (aj-áj), ой (oj), ой-ой (oj-oj)

Particle[edit]

ай (aj)

  1. (dated) maybe, or
    Synonyms: и́ли (íli), (dated) а́ли (áli)
    • 1863, Л. Н. Толстой, Казаки:
      Марьяна опять засмеялась своим светлым, счастливым смехом. ― Ай боишься меня? ― сказала она.
      Marʹjana opjatʹ zasmejalasʹ svoim svetlym, sčastlivym smexom. ― Aj boišʹsja menja? ― skazala ona.
      Maryana again laughed with her bright, happy laughter. “Maybe you're scared of me?”, she said.

Derived terms[edit]

Noun[edit]

ай (ajn inan (indeclinable)

  1. (English letter) I, i

Southern Altai[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Turkic *āń(k) (moon, month).

Noun[edit]

ай (ay)

  1. moon

Declension[edit]


Tatar[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Turkic *āń(k) (moon, month). Compare Bashkir ай (ay, moon).

Noun[edit]

ай (ay)

  1. moon
  2. month

Tuvan[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Turkic *āń(k) (moon, month). Compare Turkish ay (moon).

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

ай (ay) (definite accusative айны, plural айлар)

  1. moon
  2. month

Yakut[edit]

Etymology[edit]

(This etymology is missing or incomplete. Please add to it, or discuss it at the Etymology scriptorium.)

Verb[edit]

ай (ay)

  1. (transitive) to create

Derived terms[edit]