кыр

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Komi-Permyak[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Uralic *kojera.

Noun[edit]

кыр (kyr)

  1. male

Komi-Zyrian[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈkɯr/, [ˈkɯ̈r]
  • Hyphenation: кыр

Etymology 1[edit]

Кыр (1).

From Proto-Permic *ku̇r, from Proto-Uralic *kur-. Cognates include Estonian kuruk and Eastern Mari курык (kuryk).

Noun[edit]

кыр (kyr)

  1. cliff
Declension[edit]
Declension of кыр (stem: кырй-)
singular plural
nominative кыр (kyr) кыръяс (kyrʺjas)
accusative I* кыр (kyr) кыръяс (kyrʺjas)
II* кырйӧс (kyrjös) кыръясӧс (kyrʺjasös)
instrumental кырйӧн (kyrjön) кыръясӧн (kyrʺjasön)
comitative кыркӧд (kyrköd) кыръяскӧд (kyrʺjasköd)
caritive кыртӧг (kyrtög) кыръястӧг (kyrʺjastög)
consecutive кырла (kyrla) кыръясла (kyrʺjasla)
genitive кырлӧн (kyrlön) кыръяслӧн (kyrʺjaslön)
ablative кырлысь (kyrlysʹ) кыръяслысь (kyrʺjaslysʹ)
dative кырлы (kyrly) кыръяслы (kyrʺjasly)
inessive кырйын (kyrjyn) кыръясын (kyrʺjasyn)
elative кырйысь (kyrjysʹ) кыръясысь (kyrʺjasysʹ)
illative кырйӧ (kyrjö) кыръясӧ (kyrʺjasö)
egressive кырсянь (kyrsjanʹ) кыръяссянь (kyrʺjassjanʹ)
approximative кырлань (kyrlanʹ) кыръяслань (kyrʺjaslanʹ)
terminative кырйӧдз (kyrjödz) кыръясӧдз (kyrʺjasödz)
prolative I кырйӧд (kyrjöd) кыръясӧд (kyrʺjasöd)
II кырті (kyrtï) кыръясті (kyrʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of кыр
First person singular
singular plural
nominative кырйӧй (kyrjöj) кыръясӧй (kyrʺjasöj)
accusative I* кырйӧй (kyrjöj) кыръясӧй (kyrʺjasöj)
II* кырйӧс (kyrjös) кыръясӧс (kyrʺjasös)
instrumental кырнам (kyrnam) кыръяснам (kyrʺjasnam)
comitative кырйӧйкӧд (kyrjöjköd) кыръясӧйкӧд (kyrʺjasöjköd)
caritive кыртӧгым (kyrtögym) кыръястӧгым (kyrʺjastögym)
consecutive кырйӧйла (kyrjöjla) кыръясӧйла (kyrʺjasöjla)
genitive кырйӧйлӧн (kyrjöjlön) кыръясӧйлӧн (kyrʺjasöjlön)
ablative кырйӧйлысь (kyrjöjlysʹ) кыръясӧйлысь (kyrʺjasöjlysʹ)
dative кырйӧйлы (kyrjöjly) кыръясӧйлы (kyrʺjasöjly)
inessive кыръям (kyrʺjam) кыръясам (kyrʺjasam)
elative кырсьым (kyrsʹym) кыръяссьым (kyrʺjassʹym)
illative кыръям (kyrʺjam) кыръясам (kyrʺjasam)
egressive кырсяньым (kyrsjanʹym) кыръяссяньым (kyrʺjassjanʹym)
approximative кырланьым (kyrlanʹym) кыръясланьым (kyrʺjaslanʹym)
terminative кырйӧдзым (kyrjödzym) кыръясӧдзым (kyrʺjasödzym)
prolative I кырйӧдым (kyrjödym) кыръясӧдым (kyrʺjasödym)
II кыртіым (kyrtïym) кыръястіым (kyrʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative кырйыд (kyrjyd) кыръясыд (kyrʺjasyd)
accusative I* кырйыд (kyrjyd) кыръясыд (kyrʺjasyd)
II* кыртӧ (kyrtö) кыръястӧ (kyrʺjastö)
instrumental кырнад (kyrnad) кыръяснад (kyrʺjasnad)
comitative кырйыдкӧд (kyrjydköd) кыръясыдкӧд (kyrʺjasydköd)
caritive кыртӧгыд (kyrtögyd) кыръястӧгыд (kyrʺjastögyd)
consecutive кырйыдла (kyrjydla) кыръясыдла (kyrʺjasydla)
genitive кырйыдлӧн (kyrjydlön) кыръясыдлӧн (kyrʺjasydlön)
ablative кырйыдлысь (kyrjydlysʹ) кыръясыдлысь (kyrʺjasydlysʹ)
dative кырйыдлы (kyrjydly) кыръясыдлы (kyrʺjasydly)
inessive кыръяд (kyrʺjad) кыръясад (kyrʺjasad)
elative кырсьыд (kyrsʹyd) кыръяссьыд (kyrʺjassʹyd)
illative кыръяд (kyrʺjad) кыръясад (kyrʺjasad)
egressive кырсяньыд (kyrsjanʹyd) кыръяссяньыд (kyrʺjassjanʹyd)
approximative кырланьыд (kyrlanʹyd) кыръясланьыд (kyrʺjaslanʹyd)
terminative кырйӧдзыд (kyrjödzyd) кыръясӧдзыд (kyrʺjasödzyd)
prolative I кырйӧдыд (kyrjödyd) кыръясӧдыд (kyrʺjasödyd)
II кыртіыд (kyrtïyd) кыръястіыд (kyrʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative кырйыс (kyrjys) кыръясыс (kyrʺjasys)
accusative I* кырйыс (kyrjys) кыръясыс (kyrʺjasys)
II* кырсӧ (kyrsö) кыръяссӧ (kyrʺjassö)
instrumental кырнас (kyrnas) кыръяснас (kyrʺjasnas)
comitative кырйыскӧд (kyrjysköd) кыръясыскӧд (kyrʺjasysköd)
caritive кыртӧгыс (kyrtögys) кыръястӧгыс (kyrʺjastögys)
consecutive кырйысла (kyrjysla) кыръясысла (kyrʺjasysla)
genitive кырйыслӧн (kyrjyslön) кыръясыслӧн (kyrʺjasyslön)
ablative кырйыслысь (kyrjyslysʹ) кыръясыслысь (kyrʺjasyslysʹ)
dative кырйыслы (kyrjysly) кыръясыслы (kyrʺjasysly)
inessive кыръяс (kyrʺjas) кыръясас (kyrʺjasas)
elative кырсьыс (kyrsʹys) кыръяссьыс (kyrʺjassʹys)
illative кыръяс (kyrʺjas) кыръясас (kyrʺjasas)
egressive кырсяньыс (kyrsjanʹys) кыръяссяньыс (kyrʺjassjanʹys)
approximative кырланьыс (kyrlanʹys) кыръясланьыс (kyrʺjaslanʹys)
terminative кырйӧдзыс (kyrjödzys) кыръясӧдзыс (kyrʺjasödzys)
prolative I кырйӧдыс (kyrjödys) кыръясӧдыс (kyrʺjasödys)
II кыртіыс (kyrtïys) кыръястіыс (kyrʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative кырным (kyrnym) кыръясным (kyrʺjasnym)
accusative I* кырным (kyrnym) кыръясным (kyrʺjasnym)
II* кырнымӧс (kyrnymös) кыръяснымӧс (kyrʺjasnymös)
instrumental кырнаным (kyrnanym) кыръяснаным (kyrʺjasnanym)
comitative кырнымкӧд (kyrnymköd) кыръяснымкӧд (kyrʺjasnymköd)
caritive кыртӧгным (kyrtögnym) кыръястӧгным (kyrʺjastögnym)
consecutive кырнымла (kyrnymla) кыръяснымла (kyrʺjasnymla)
genitive кырнымлӧн (kyrnymlön) кыръяснымлӧн (kyrʺjasnymlön)
ablative кырнымлысь (kyrnymlysʹ) кыръяснымлысь (kyrʺjasnymlysʹ)
dative кырнымлы (kyrnymly) кыръяснымлы (kyrʺjasnymly)
inessive кыръяным (kyrʺjanym) кыръясаным (kyrʺjasanym)
elative кырсьыным (kyrsʹynym) кыръяссьыным (kyrʺjassʹynym)
illative кыръяным (kyrʺjanym) кыръясаным (kyrʺjasanym)
egressive кырсяньыным (kyrsjanʹynym) кыръяссяньыным (kyrʺjassjanʹynym)
approximative кырланьыным (kyrlanʹynym) кыръясланьыным (kyrʺjaslanʹynym)
terminative кырйӧдзыным (kyrjödzynym) кыръясӧдзыным (kyrʺjasödzynym)
prolative I кырйӧдыным (kyrjödynym) кыръясӧдыным (kyrʺjasödynym)
II кыртіыным (kyrtïynym) кыръястіыным (kyrʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative кырныд (kyrnyd) кыръясныд (kyrʺjasnyd)
accusative I* кырныд (kyrnyd) кыръясныд (kyrʺjasnyd)
II* кырнытӧ (kyrnytö) кыръяснытӧ (kyrʺjasnytö)
instrumental кырнаныд (kyrnanyd) кыръяснаныд (kyrʺjasnanyd)
comitative кырныдкӧд (kyrnydköd) кыръясныдкӧд (kyrʺjasnydköd)
caritive кыртӧгныд (kyrtögnyd) кыръястӧгныд (kyrʺjastögnyd)
consecutive кырныдла (kyrnydla) кыръясныдла (kyrʺjasnydla)
genitive кырныдлӧн (kyrnydlön) кыръясныдлӧн (kyrʺjasnydlön)
ablative кырныдлысь (kyrnydlysʹ) кыръясныдлысь (kyrʺjasnydlysʹ)
dative кырныдлы (kyrnydly) кыръясныдлы (kyrʺjasnydly)
inessive кыръяныд (kyrʺjanyd) кыръясаныд (kyrʺjasanyd)
elative кырсьыныд (kyrsʹynyd) кыръяссьыныд (kyrʺjassʹynyd)
illative кыръяныд (kyrʺjanyd) кыръясаныд (kyrʺjasanyd)
egressive кырсяньыныд (kyrsjanʹynyd) кыръяссяньыныд (kyrʺjassjanʹynyd)
approximative кырланьыныд (kyrlanʹynyd) кыръясланьыныд (kyrʺjaslanʹynyd)
terminative кырйӧдзыныд (kyrjödzynyd) кыръясӧдзыныд (kyrʺjasödzynyd)
prolative I кырйӧдыныд (kyrjödynyd) кыръясӧдыныд (kyrʺjasödynyd)
II кыртіыныд (kyrtïynyd) кыръястіыныд (kyrʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative кырныс (kyrnys) кыръясныс (kyrʺjasnys)
accusative I* кырныс (kyrnys) кыръясныс (kyrʺjasnys)
II* кырнысӧ (kyrnysö) кыръяснысӧ (kyrʺjasnysö)
instrumental кырнаныс (kyrnanys) кыръяснаныс (kyrʺjasnanys)
comitative кырнымкӧс (kyrnymkös) кыръяснымкӧс (kyrʺjasnymkös)
caritive кыртӧгныс (kyrtögnys) кыръястӧгныс (kyrʺjastögnys)
consecutive кырнысла (kyrnysla) кыръяснысла (kyrʺjasnysla)
genitive кырныслӧн (kyrnyslön) кыръясныслӧн (kyrʺjasnyslön)
ablative кырныслысь (kyrnyslysʹ) кыръясныслысь (kyrʺjasnyslysʹ)
dative кырныслы (kyrnysly) кыръясныслы (kyrʺjasnysly)
inessive кыръяныс (kyrʺjanys) кыръясаныс (kyrʺjasanys)
elative кырсьыныс (kyrsʹynys) кыръяссьыныс (kyrʺjassʹynys)
illative кыръаныс (kyrʺanys) кыръясаныс (kyrʺjasanys)
egressive кырсяньыныс (kyrsjanʹynys) кыръяссяньыныс (kyrʺjassjanʹynys)
approximative кырланьыныс (kyrlanʹynys) кыръясланьыныс (kyrʺjaslanʹynys)
terminative кырйӧдзыныс (kyrjödzynys) кыръясӧдзыныс (kyrʺjasödzynys)
prolative I кырйӧдыныс (kyrjödynys) кыръясӧдыныс (kyrʺjasödynys)
II кыртіыныс (kyrtïynys) кыръястіыныс (kyrʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Etymology 2[edit]

Кыр (2).

From Proto-Permic *ku̇r, from Proto-Uralic *kärke. Cognates include Finnish kärki and Erzya керьгата (kerʹgata).

Noun[edit]

кыр (kyr)

  1. black woodpecker (Dryocopus martius)
Declension[edit]
Declension of кыр (stem: кыр-)
singular plural
nominative кыр (kyr) кыръяс (kyrʺjas)
accusative I* кыр (kyr) кыръяс (kyrʺjas)
II* кырӧс (kyrös) кыръясӧс (kyrʺjasös)
instrumental кырӧн (kyrön) кыръясӧн (kyrʺjasön)
comitative кыркӧд (kyrköd) кыръяскӧд (kyrʺjasköd)
caritive кыртӧг (kyrtög) кыръястӧг (kyrʺjastög)
consecutive кырла (kyrla) кыръясла (kyrʺjasla)
genitive кырлӧн (kyrlön) кыръяслӧн (kyrʺjaslön)
ablative кырлысь (kyrlysʹ) кыръяслысь (kyrʺjaslysʹ)
dative кырлы (kyrly) кыръяслы (kyrʺjasly)
inessive кырын (kyryn) кыръясын (kyrʺjasyn)
elative кырысь (kyrysʹ) кыръясысь (kyrʺjasysʹ)
illative кырӧ (kyrö) кыръясӧ (kyrʺjasö)
egressive кырсянь (kyrsjanʹ) кыръяссянь (kyrʺjassjanʹ)
approximative кырлань (kyrlanʹ) кыръяслань (kyrʺjaslanʹ)
terminative кырӧдз (kyrödz) кыръясӧдз (kyrʺjasödz)
prolative I кырӧд (kyröd) кыръясӧд (kyrʺjasöd)
II кырті (kyrtï) кыръясті (kyrʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of кыр
First person singular
singular plural
nominative кырӧй (kyröj) кыръясӧй (kyrʺjasöj)
accusative I* кырӧй (kyröj) кыръясӧй (kyrʺjasöj)
II* кырӧс (kyrös) кыръясӧс (kyrʺjasös)
instrumental кырнам (kyrnam) кыръяснам (kyrʺjasnam)
comitative кырӧйкӧд (kyröjköd) кыръясӧйкӧд (kyrʺjasöjköd)
caritive кыртӧгым (kyrtögym) кыръястӧгым (kyrʺjastögym)
consecutive кырӧйла (kyröjla) кыръясӧйла (kyrʺjasöjla)
genitive кырӧйлӧн (kyröjlön) кыръясӧйлӧн (kyrʺjasöjlön)
ablative кырӧйлысь (kyröjlysʹ) кыръясӧйлысь (kyrʺjasöjlysʹ)
dative кырӧйлы (kyröjly) кыръясӧйлы (kyrʺjasöjly)
inessive кырам (kyram) кыръясам (kyrʺjasam)
elative кырсьым (kyrsʹym) кыръяссьым (kyrʺjassʹym)
illative кырам (kyram) кыръясам (kyrʺjasam)
egressive кырсяньым (kyrsjanʹym) кыръяссяньым (kyrʺjassjanʹym)
approximative кырланьым (kyrlanʹym) кыръясланьым (kyrʺjaslanʹym)
terminative кырӧдзым (kyrödzym) кыръясӧдзым (kyrʺjasödzym)
prolative I кырӧдым (kyrödym) кыръясӧдым (kyrʺjasödym)
II кыртіым (kyrtïym) кыръястіым (kyrʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative кырыд (kyryd) кыръясыд (kyrʺjasyd)
accusative I* кырыд (kyryd) кыръясыд (kyrʺjasyd)
II* кыртӧ (kyrtö) кыръястӧ (kyrʺjastö)
instrumental кырнад (kyrnad) кыръяснад (kyrʺjasnad)
comitative кырыдкӧд (kyrydköd) кыръясыдкӧд (kyrʺjasydköd)
caritive кыртӧгыд (kyrtögyd) кыръястӧгыд (kyrʺjastögyd)
consecutive кырыдла (kyrydla) кыръясыдла (kyrʺjasydla)
genitive кырыдлӧн (kyrydlön) кыръясыдлӧн (kyrʺjasydlön)
ablative кырыдлысь (kyrydlysʹ) кыръясыдлысь (kyrʺjasydlysʹ)
dative кырыдлы (kyrydly) кыръясыдлы (kyrʺjasydly)
inessive кырад (kyrad) кыръясад (kyrʺjasad)
elative кырсьыд (kyrsʹyd) кыръяссьыд (kyrʺjassʹyd)
illative кырад (kyrad) кыръясад (kyrʺjasad)
egressive кырсяньыд (kyrsjanʹyd) кыръяссяньыд (kyrʺjassjanʹyd)
approximative кырланьыд (kyrlanʹyd) кыръясланьыд (kyrʺjaslanʹyd)
terminative кырӧдзыд (kyrödzyd) кыръясӧдзыд (kyrʺjasödzyd)
prolative I кырӧдыд (kyrödyd) кыръясӧдыд (kyrʺjasödyd)
II кыртіыд (kyrtïyd) кыръястіыд (kyrʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative кырыс (kyrys) кыръясыс (kyrʺjasys)
accusative I* кырыс (kyrys) кыръясыс (kyrʺjasys)
II* кырсӧ (kyrsö) кыръяссӧ (kyrʺjassö)
instrumental кырнас (kyrnas) кыръяснас (kyrʺjasnas)
comitative кырыскӧд (kyrysköd) кыръясыскӧд (kyrʺjasysköd)
caritive кыртӧгыс (kyrtögys) кыръястӧгыс (kyrʺjastögys)
consecutive кырысла (kyrysla) кыръясысла (kyrʺjasysla)
genitive кырыслӧн (kyryslön) кыръясыслӧн (kyrʺjasyslön)
ablative кырыслысь (kyryslysʹ) кыръясыслысь (kyrʺjasyslysʹ)
dative кырыслы (kyrysly) кыръясыслы (kyrʺjasysly)
inessive кырас (kyras) кыръясас (kyrʺjasas)
elative кырсьыс (kyrsʹys) кыръяссьыс (kyrʺjassʹys)
illative кырас (kyras) кыръясас (kyrʺjasas)
egressive кырсяньыс (kyrsjanʹys) кыръяссяньыс (kyrʺjassjanʹys)
approximative кырланьыс (kyrlanʹys) кыръясланьыс (kyrʺjaslanʹys)
terminative кырӧдзыс (kyrödzys) кыръясӧдзыс (kyrʺjasödzys)
prolative I кырӧдыс (kyrödys) кыръясӧдыс (kyrʺjasödys)
II кыртіыс (kyrtïys) кыръястіыс (kyrʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative кырным (kyrnym) кыръясным (kyrʺjasnym)
accusative I* кырным (kyrnym) кыръясным (kyrʺjasnym)
II* кырнымӧс (kyrnymös) кыръяснымӧс (kyrʺjasnymös)
instrumental кырнаным (kyrnanym) кыръяснаным (kyrʺjasnanym)
comitative кырнымкӧд (kyrnymköd) кыръяснымкӧд (kyrʺjasnymköd)
caritive кыртӧгным (kyrtögnym) кыръястӧгным (kyrʺjastögnym)
consecutive кырнымла (kyrnymla) кыръяснымла (kyrʺjasnymla)
genitive кырнымлӧн (kyrnymlön) кыръяснымлӧн (kyrʺjasnymlön)
ablative кырнымлысь (kyrnymlysʹ) кыръяснымлысь (kyrʺjasnymlysʹ)
dative кырнымлы (kyrnymly) кыръяснымлы (kyrʺjasnymly)
inessive кыраным (kyranym) кыръясаным (kyrʺjasanym)
elative кырсьыным (kyrsʹynym) кыръяссьыным (kyrʺjassʹynym)
illative кыраным (kyranym) кыръясаным (kyrʺjasanym)
egressive кырсяньыным (kyrsjanʹynym) кыръяссяньыным (kyrʺjassjanʹynym)
approximative кырланьыным (kyrlanʹynym) кыръясланьыным (kyrʺjaslanʹynym)
terminative кырӧдзыным (kyrödzynym) кыръясӧдзыным (kyrʺjasödzynym)
prolative I кырӧдыным (kyrödynym) кыръясӧдыным (kyrʺjasödynym)
II кыртіыным (kyrtïynym) кыръястіыным (kyrʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative кырныд (kyrnyd) кыръясныд (kyrʺjasnyd)
accusative I* кырныд (kyrnyd) кыръясныд (kyrʺjasnyd)
II* кырнытӧ (kyrnytö) кыръяснытӧ (kyrʺjasnytö)
instrumental кырнаныд (kyrnanyd) кыръяснаныд (kyrʺjasnanyd)
comitative кырныдкӧд (kyrnydköd) кыръясныдкӧд (kyrʺjasnydköd)
caritive кыртӧгныд (kyrtögnyd) кыръястӧгныд (kyrʺjastögnyd)
consecutive кырныдла (kyrnydla) кыръясныдла (kyrʺjasnydla)
genitive кырныдлӧн (kyrnydlön) кыръясныдлӧн (kyrʺjasnydlön)
ablative кырныдлысь (kyrnydlysʹ) кыръясныдлысь (kyrʺjasnydlysʹ)
dative кырныдлы (kyrnydly) кыръясныдлы (kyrʺjasnydly)
inessive кыраныд (kyranyd) кыръясаныд (kyrʺjasanyd)
elative кырсьыныд (kyrsʹynyd) кыръяссьыныд (kyrʺjassʹynyd)
illative кыраныд (kyranyd) кыръясаныд (kyrʺjasanyd)
egressive кырсяньыныд (kyrsjanʹynyd) кыръяссяньыныд (kyrʺjassjanʹynyd)
approximative кырланьыныд (kyrlanʹynyd) кыръясланьыныд (kyrʺjaslanʹynyd)
terminative кырӧдзыныд (kyrödzynyd) кыръясӧдзыныд (kyrʺjasödzynyd)
prolative I кырӧдыныд (kyrödynyd) кыръясӧдыныд (kyrʺjasödynyd)
II кыртіыныд (kyrtïynyd) кыръястіыныд (kyrʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative кырныс (kyrnys) кыръясныс (kyrʺjasnys)
accusative I* кырныс (kyrnys) кыръясныс (kyrʺjasnys)
II* кырнысӧ (kyrnysö) кыръяснысӧ (kyrʺjasnysö)
instrumental кырнаныс (kyrnanys) кыръяснаныс (kyrʺjasnanys)
comitative кырнымкӧс (kyrnymkös) кыръяснымкӧс (kyrʺjasnymkös)
caritive кыртӧгныс (kyrtögnys) кыръястӧгныс (kyrʺjastögnys)
consecutive кырнысла (kyrnysla) кыръяснысла (kyrʺjasnysla)
genitive кырныслӧн (kyrnyslön) кыръясныслӧн (kyrʺjasnyslön)
ablative кырныслысь (kyrnyslysʹ) кыръясныслысь (kyrʺjasnyslysʹ)
dative кырныслы (kyrnysly) кыръясныслы (kyrʺjasnysly)
inessive кыраныс (kyranys) кыръясаныс (kyrʺjasanys)
elative кырсьыныс (kyrsʹynys) кыръяссьыныс (kyrʺjassʹynys)
illative кыраныс (kyranys) кыръясаныс (kyrʺjasanys)
egressive кырсяньыныс (kyrsjanʹynys) кыръяссяньыныс (kyrʺjassjanʹynys)
approximative кырланьыныс (kyrlanʹynys) кыръясланьыныс (kyrʺjaslanʹynys)
terminative кырӧдзыныс (kyrödzynys) кыръясӧдзыныс (kyrʺjasödzynys)
prolative I кырӧдыныс (kyrödynys) кыръясӧдыныс (kyrʺjasödynys)
II кыртіыныс (kyrtïynys) кыръястіыныс (kyrʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Etymology 3[edit]

From Proto-Permic *ku̇r, from Proto-Uralic *kojera. Cognates include Finnish koira (dog) and Tundra Nenets хора (male reindeer).

Noun[edit]

кыр (kyr)

  1. male animal
Declension[edit]
Declension of кыр (stem: кыр-)
singular plural
nominative кыр (kyr) кыръяс (kyrʺjas)
accusative I* кыр (kyr) кыръяс (kyrʺjas)
II* кырӧс (kyrös) кыръясӧс (kyrʺjasös)
instrumental кырӧн (kyrön) кыръясӧн (kyrʺjasön)
comitative кыркӧд (kyrköd) кыръяскӧд (kyrʺjasköd)
caritive кыртӧг (kyrtög) кыръястӧг (kyrʺjastög)
consecutive кырла (kyrla) кыръясла (kyrʺjasla)
genitive кырлӧн (kyrlön) кыръяслӧн (kyrʺjaslön)
ablative кырлысь (kyrlysʹ) кыръяслысь (kyrʺjaslysʹ)
dative кырлы (kyrly) кыръяслы (kyrʺjasly)
inessive кырын (kyryn) кыръясын (kyrʺjasyn)
elative кырысь (kyrysʹ) кыръясысь (kyrʺjasysʹ)
illative кырӧ (kyrö) кыръясӧ (kyrʺjasö)
egressive кырсянь (kyrsjanʹ) кыръяссянь (kyrʺjassjanʹ)
approximative кырлань (kyrlanʹ) кыръяслань (kyrʺjaslanʹ)
terminative кырӧдз (kyrödz) кыръясӧдз (kyrʺjasödz)
prolative I кырӧд (kyröd) кыръясӧд (kyrʺjasöd)
II кырті (kyrtï) кыръясті (kyrʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of кыр
First person singular
singular plural
nominative кырӧй (kyröj) кыръясӧй (kyrʺjasöj)
accusative I* кырӧй (kyröj) кыръясӧй (kyrʺjasöj)
II* кырӧс (kyrös) кыръясӧс (kyrʺjasös)
instrumental кырнам (kyrnam) кыръяснам (kyrʺjasnam)
comitative кырӧйкӧд (kyröjköd) кыръясӧйкӧд (kyrʺjasöjköd)
caritive кыртӧгым (kyrtögym) кыръястӧгым (kyrʺjastögym)
consecutive кырӧйла (kyröjla) кыръясӧйла (kyrʺjasöjla)
genitive кырӧйлӧн (kyröjlön) кыръясӧйлӧн (kyrʺjasöjlön)
ablative кырӧйлысь (kyröjlysʹ) кыръясӧйлысь (kyrʺjasöjlysʹ)
dative кырӧйлы (kyröjly) кыръясӧйлы (kyrʺjasöjly)
inessive кырам (kyram) кыръясам (kyrʺjasam)
elative кырсьым (kyrsʹym) кыръяссьым (kyrʺjassʹym)
illative кырам (kyram) кыръясам (kyrʺjasam)
egressive кырсяньым (kyrsjanʹym) кыръяссяньым (kyrʺjassjanʹym)
approximative кырланьым (kyrlanʹym) кыръясланьым (kyrʺjaslanʹym)
terminative кырӧдзым (kyrödzym) кыръясӧдзым (kyrʺjasödzym)
prolative I кырӧдым (kyrödym) кыръясӧдым (kyrʺjasödym)
II кыртіым (kyrtïym) кыръястіым (kyrʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative кырыд (kyryd) кыръясыд (kyrʺjasyd)
accusative I* кырыд (kyryd) кыръясыд (kyrʺjasyd)
II* кыртӧ (kyrtö) кыръястӧ (kyrʺjastö)
instrumental кырнад (kyrnad) кыръяснад (kyrʺjasnad)
comitative кырыдкӧд (kyrydköd) кыръясыдкӧд (kyrʺjasydköd)
caritive кыртӧгыд (kyrtögyd) кыръястӧгыд (kyrʺjastögyd)
consecutive кырыдла (kyrydla) кыръясыдла (kyrʺjasydla)
genitive кырыдлӧн (kyrydlön) кыръясыдлӧн (kyrʺjasydlön)
ablative кырыдлысь (kyrydlysʹ) кыръясыдлысь (kyrʺjasydlysʹ)
dative кырыдлы (kyrydly) кыръясыдлы (kyrʺjasydly)
inessive кырад (kyrad) кыръясад (kyrʺjasad)
elative кырсьыд (kyrsʹyd) кыръяссьыд (kyrʺjassʹyd)
illative кырад (kyrad) кыръясад (kyrʺjasad)
egressive кырсяньыд (kyrsjanʹyd) кыръяссяньыд (kyrʺjassjanʹyd)
approximative кырланьыд (kyrlanʹyd) кыръясланьыд (kyrʺjaslanʹyd)
terminative кырӧдзыд (kyrödzyd) кыръясӧдзыд (kyrʺjasödzyd)
prolative I кырӧдыд (kyrödyd) кыръясӧдыд (kyrʺjasödyd)
II кыртіыд (kyrtïyd) кыръястіыд (kyrʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative кырыс (kyrys) кыръясыс (kyrʺjasys)
accusative I* кырыс (kyrys) кыръясыс (kyrʺjasys)
II* кырсӧ (kyrsö) кыръяссӧ (kyrʺjassö)
instrumental кырнас (kyrnas) кыръяснас (kyrʺjasnas)
comitative кырыскӧд (kyrysköd) кыръясыскӧд (kyrʺjasysköd)
caritive кыртӧгыс (kyrtögys) кыръястӧгыс (kyrʺjastögys)
consecutive кырысла (kyrysla) кыръясысла (kyrʺjasysla)
genitive кырыслӧн (kyryslön) кыръясыслӧн (kyrʺjasyslön)
ablative кырыслысь (kyryslysʹ) кыръясыслысь (kyrʺjasyslysʹ)
dative кырыслы (kyrysly) кыръясыслы (kyrʺjasysly)
inessive кырас (kyras) кыръясас (kyrʺjasas)
elative кырсьыс (kyrsʹys) кыръяссьыс (kyrʺjassʹys)
illative кырас (kyras) кыръясас (kyrʺjasas)
egressive кырсяньыс (kyrsjanʹys) кыръяссяньыс (kyrʺjassjanʹys)
approximative кырланьыс (kyrlanʹys) кыръясланьыс (kyrʺjaslanʹys)
terminative кырӧдзыс (kyrödzys) кыръясӧдзыс (kyrʺjasödzys)
prolative I кырӧдыс (kyrödys) кыръясӧдыс (kyrʺjasödys)
II кыртіыс (kyrtïys) кыръястіыс (kyrʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative кырным (kyrnym) кыръясным (kyrʺjasnym)
accusative I* кырным (kyrnym) кыръясным (kyrʺjasnym)
II* кырнымӧс (kyrnymös) кыръяснымӧс (kyrʺjasnymös)
instrumental кырнаным (kyrnanym) кыръяснаным (kyrʺjasnanym)
comitative кырнымкӧд (kyrnymköd) кыръяснымкӧд (kyrʺjasnymköd)
caritive кыртӧгным (kyrtögnym) кыръястӧгным (kyrʺjastögnym)
consecutive кырнымла (kyrnymla) кыръяснымла (kyrʺjasnymla)
genitive кырнымлӧн (kyrnymlön) кыръяснымлӧн (kyrʺjasnymlön)
ablative кырнымлысь (kyrnymlysʹ) кыръяснымлысь (kyrʺjasnymlysʹ)
dative кырнымлы (kyrnymly) кыръяснымлы (kyrʺjasnymly)
inessive кыраным (kyranym) кыръясаным (kyrʺjasanym)
elative кырсьыным (kyrsʹynym) кыръяссьыным (kyrʺjassʹynym)
illative кыраным (kyranym) кыръясаным (kyrʺjasanym)
egressive кырсяньыным (kyrsjanʹynym) кыръяссяньыным (kyrʺjassjanʹynym)
approximative кырланьыным (kyrlanʹynym) кыръясланьыным (kyrʺjaslanʹynym)
terminative кырӧдзыным (kyrödzynym) кыръясӧдзыным (kyrʺjasödzynym)
prolative I кырӧдыным (kyrödynym) кыръясӧдыным (kyrʺjasödynym)
II кыртіыным (kyrtïynym) кыръястіыным (kyrʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative кырныд (kyrnyd) кыръясныд (kyrʺjasnyd)
accusative I* кырныд (kyrnyd) кыръясныд (kyrʺjasnyd)
II* кырнытӧ (kyrnytö) кыръяснытӧ (kyrʺjasnytö)
instrumental кырнаныд (kyrnanyd) кыръяснаныд (kyrʺjasnanyd)
comitative кырныдкӧд (kyrnydköd) кыръясныдкӧд (kyrʺjasnydköd)
caritive кыртӧгныд (kyrtögnyd) кыръястӧгныд (kyrʺjastögnyd)
consecutive кырныдла (kyrnydla) кыръясныдла (kyrʺjasnydla)
genitive кырныдлӧн (kyrnydlön) кыръясныдлӧн (kyrʺjasnydlön)
ablative кырныдлысь (kyrnydlysʹ) кыръясныдлысь (kyrʺjasnydlysʹ)
dative кырныдлы (kyrnydly) кыръясныдлы (kyrʺjasnydly)
inessive кыраныд (kyranyd) кыръясаныд (kyrʺjasanyd)
elative кырсьыныд (kyrsʹynyd) кыръяссьыныд (kyrʺjassʹynyd)
illative кыраныд (kyranyd) кыръясаныд (kyrʺjasanyd)
egressive кырсяньыныд (kyrsjanʹynyd) кыръяссяньыныд (kyrʺjassjanʹynyd)
approximative кырланьыныд (kyrlanʹynyd) кыръясланьыныд (kyrʺjaslanʹynyd)
terminative кырӧдзыныд (kyrödzynyd) кыръясӧдзыныд (kyrʺjasödzynyd)
prolative I кырӧдыныд (kyrödynyd) кыръясӧдыныд (kyrʺjasödynyd)
II кыртіыныд (kyrtïynyd) кыръястіыныд (kyrʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative кырныс (kyrnys) кыръясныс (kyrʺjasnys)
accusative I* кырныс (kyrnys) кыръясныс (kyrʺjasnys)
II* кырнысӧ (kyrnysö) кыръяснысӧ (kyrʺjasnysö)
instrumental кырнаныс (kyrnanys) кыръяснаныс (kyrʺjasnanys)
comitative кырнымкӧс (kyrnymkös) кыръяснымкӧс (kyrʺjasnymkös)
caritive кыртӧгныс (kyrtögnys) кыръястӧгныс (kyrʺjastögnys)
consecutive кырнысла (kyrnysla) кыръяснысла (kyrʺjasnysla)
genitive кырныслӧн (kyrnyslön) кыръясныслӧн (kyrʺjasnyslön)
ablative кырныслысь (kyrnyslysʹ) кыръясныслысь (kyrʺjasnyslysʹ)
dative кырныслы (kyrnysly) кыръясныслы (kyrʺjasnysly)
inessive кыраныс (kyranys) кыръясаныс (kyrʺjasanys)
elative кырсьыныс (kyrsʹynys) кыръяссьыныс (kyrʺjassʹynys)
illative кыраныс (kyranys) кыръясаныс (kyrʺjasanys)
egressive кырсяньыныс (kyrsjanʹynys) кыръяссяньыныс (kyrʺjassjanʹynys)
approximative кырланьыныс (kyrlanʹynys) кыръясланьыныс (kyrʺjaslanʹynys)
terminative кырӧдзыныс (kyrödzynys) кыръясӧдзыныс (kyrʺjasödzynys)
prolative I кырӧдыныс (kyrödynys) кыръясӧдыныс (kyrʺjasödynys)
II кыртіыныс (kyrtïynys) кыръястіыныс (kyrʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Synonyms[edit]

References[edit]

  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 31
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 332

Kyrgyz[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Turkic *kïr (mountain).

Noun[edit]

кыр (kır)

  1. mountain

Synonyms[edit]


Tatar[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Turkic *kïr (mountain).

Noun[edit]

кыр (qır)

  1. steppe, desert, level ground
  2. edge

Declension[edit]


Tuvan[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Turkic *kïr (mountain).

Various postpositional senses are attested in Kumyk къыр (qır), dialectal Tatar кыр (qır) and Turkish kır[1].

Pronunciation[edit]

Noun[edit]

кыр (kır) (definite accusative кырны, plural кырлар)

  1. mountain range

Postposition[edit]

кыр (kır)

  1. above
    Стол кырында лампа хып тур.Stol kırında lampa xıp tur.The lamp is above the table.

References[edit]

  1. ^ Levitskaja, L. S.; Dybo, A. V.; Rassadin, V. I. (2000) Etimologičeskij slovarʹ tjurkskix jazykov [Etymological Dictionary of Turkic Languages]‎[1] (in Russian), volume VI, Moscow: Indrik, page 227