ныв

From Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Komi-Permyak[edit]

Etymology[edit]

From Proto-Permic *nu̇l, from Proto-Uralic *nejde.

ныв

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈnɨʋ/, [ˈnɨʋ]
  • Hyphenation: ныв

Noun[edit]

ныв (nyv)

  1. daughter
  2. girl

Declension[edit]

Declension of ныв (stem: ныл-)
singular plural
nominative ныв (nyv) ныввез (nyvvez)
accusative I* ныв (nyv) ныввез (nyvvez)
II* нылӧс (nylös) ныввезӧс (nyvvezös)
instrumental нылӧн (nylön) ныввезӧн (nyvvezön)
comitative нывкӧт (nyvköt) ныввезкӧт (nyvvezköt)
caritive нывтӧг (nyvtög) ныввезтӧг (nyvveztög)
consecutive нывла (nyvla) ныввезла (nyvvezla)
genitive нывлӧн (nyvlön) ныввезлӧн (nyvvezlön)
ablative нывлісь (nyvliś) ныввезлісь (nyvvezliś)
dative нывлӧ (nyvlö) ныввезлӧ (nyvvezlö)
inessive нылын (nylyn) ныввезын (nyvvezyn)
elative нылісь (nyliś) ныввезісь (nyvveziś)
illative нылӧ (nylö) ныввезӧ (nyvvezö)
egressive нывсянь (nyvśań) ныввезсянь (nyvvezśań)
approximative нывлань (nyvlań) ныввезлань (nyvvezlań)
terminative I нылӧдз (nylödź) ныввезӧдз (nyvvezödź)
II нывви (nyvvi) ныввезви (nyvvezvi)
prolative нылӧт (nylöt) ныввезӧт (nyvvezöt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of ныв
First person singular
singular plural
nominative нылӧ (nylö) ныввезӧ (nyvvezö)
accusative I* нылӧ (nylö) ныввезӧ (nyvvezö)
II* нылӧс (nylös) ныввезӧс (nyvvezös)
instrumental нывнам (nyvnam) ныввезнам (nyvveznam)
comitative нылӧкӧт (nylököt) ныввезӧкӧт (nyvvezököt)
caritive нылӧтӧг (nylötög) ныввезӧтӧг (nyvvezötög)
consecutive нылӧла (nylöla) ныввезӧла (nyvvezöla)
genitive нылӧлӧн (nylölön) ныввезӧлӧн (nyvvezölön)
ablative нылӧлісь (nylöliś) ныввезӧлісь (nyvvezöliś)
dative нылӧлӧ (nylölö) ныввезӧлӧ (nyvvezölö)
inessive нылам (nylam) ныввезам (nyvvezam)
elative нывсим (nyvśim) ныввезсим (nyvvezśim)
illative нылам (nylam) ныввезам (nyvvezam)
egressive нылӧсянь (nylöśań) ныввезӧсянь (nyvvezöśań)
approximative нылӧлань (nylölań) ныввезӧлань (nyvvezölań)
terminative I нылӧддзам (nylöddźam) ныввезӧддзам (nyvvezöddźam)
II нылӧви (nylövi) ныввезӧви (nyvvezövi)
prolative нылӧттям (nylötťam) ныввезӧттям (nyvvezötťam)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative нылыт (nylyt) ныввет (nyvvet)
accusative I* нылыт (nylyt) ныввет (nyvvet)
II* нывтӧ (nyvtö) ныввезтӧ (nyvveztö)
instrumental нывнат (nyvnat) ныввезнат (nyvveznat)
comitative нылыткӧт (nylytköt) нывветкӧт (nyvvetköt)
caritive нылыттӧг (nylyttög) нывветтӧг (nyvvettög)
consecutive нылытла (nylytla) нывветла (nyvvetla)
genitive нылытлӧн (nylytlön) нывветлӧн (nyvvetlön)
ablative нылытлісь (nylytliś) нывветлісь (nyvvetliś)
dative нылытлӧ (nylytlö) нывветлӧ (nyvvetlö)
inessive нылат (nylat) ныввезат (nyvvezat)
elative нывсит (nyvśit) ныввезсит (nyvvezśit)
illative нылат (nylat) ныввезат (nyvvezat)
egressive нылытсянь (nylytśań) нывветсянь (nyvvetśań)
approximative нылытлань (nylytlań) нывветлань (nyvvetlań)
terminative I нылӧддзат (nylöddźat) ныввезӧддзат (nyvvezöddźat)
II нылытви (nylytvi) нывветви (nyvvetvi)
prolative нылӧттят (nylötťat) ныввезӧттят (nyvvezötťat)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative нылыс (nylys) ныввес (nyvves)
accusative I* нылыс (nylys) ныввес (nyvves)
II* нывсӧ (nyvsö) ныввесӧ (nyvvesö)
instrumental нывнас (nyvnas) ныввезнас (nyvveznas)
comitative нылыскӧт (nylysköt) ныввескӧт (nyvvesköt)
caritive нылыстӧг (nylystög) ныввестӧг (nyvvestög)
consecutive нылысла (nylysla) ныввесла (nyvvesla)
genitive нылыслӧн (nylyslön) ныввеслӧн (nyvveslön)
ablative нылыслісь (nylysliś) ныввеслісь (nyvvesliś)
dative нылыслӧ (nylyslö) ныввеслӧ (nyvveslö)
inessive нылас (nylas) ныввезас (nyvvezas)
elative нывсис (nyvśis) ныввезсис (nyvvezśis)
illative нылас (nylas) ныввезас (nyvvezas)
egressive нылыссянь (nylysśań) ныввессянь (nyvvesśań)
approximative нылыслань (nylyslań) ныввеслань (nyvveslań)
terminative I нылӧддзас (nylöddźas) ныввезӧддзас (nyvvezöddźas)
II нылысви (nylysvi) ныввесви (nyvvesvi)
prolative нылӧттяс (nylötťas) ныввезӧттяс (nyvvezötťas)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative нывным (nyvnym) ныввезным (nyvveznym)
accusative I* нывным (nyvnym) ныввезным (nyvveznym)
II* нывнымӧ (nyvnymö) ныввезнымӧ (nyvveznymö)
instrumental нывнаным (nyvnanym) ныввезнаным (nyvveznanym)
comitative нывнымкӧт (nyvnymköt) ныввезнымкӧт (nyvveznymköt)
caritive нывнымтӧг (nyvnymtög) ныввезнымтӧг (nyvveznymtög)
consecutive нывнымла (nyvnymla) ныввезнымла (nyvveznymla)
genitive нывнымлӧн (nyvnymlön) ныввезнымлӧн (nyvveznymlön)
ablative нывнымлісь (nyvnymliś) ныввезнымлісь (nyvveznymliś)
dative нывнымлӧ (nyvnymlö) ныввезнымлӧ (nyvveznymlö)
inessive ныланым (nylanym) ныввезаным (nyvvezanym)
elative нывсиным (nyvśinym) ныввезсиным (nyvvezśinym)
illative ныланым (nylanym) ныввезаным (nyvvezanym)
egressive нывнымсянь (nyvnymśań) ныввезнымсянь (nyvveznymśań)
approximative нывнымлань (nyvnymlań) ныввезнымлань (nyvveznymlań)
terminative I нылӧддзаным (nylöddźanym) ныввезӧддзаным (nyvvezöddźanym)
II нывнымви (nyvnymvi) ныввезнымви (nyvveznymvi)
prolative нылӧттяным (nylötťanym) ныввезӧттяным (nyvvezötťanym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative нывныт (nyvnyt) ныввезныт (nyvveznyt)
accusative I* нывныт (nyvnyt) ныввезныт (nyvveznyt)
II* нывнытӧ (nyvnytö) ныввезнытӧ (nyvveznytö)
instrumental нывнаныт (nyvnanyt) ныввезнаныт (nyvveznanyt)
comitative нывныткӧт (nyvnytköt) ныввезныткӧт (nyvveznytköt)
caritive нывныттӧг (nyvnyttög) ныввезныттӧг (nyvveznyttög)
consecutive нывнытла (nyvnytla) ныввезнытла (nyvveznytla)
genitive нывнытлӧн (nyvnytlön) ныввезнытлӧн (nyvveznytlön)
ablative нывнытлісь (nyvnytliś) ныввезнытлісь (nyvveznytliś)
dative нывнытлӧ (nyvnytlö) ныввезнытлӧ (nyvveznytlö)
inessive ныланыт (nylanyt) ныввезаныт (nyvvezanyt)
elative нывсиныт (nyvśinyt) ныввезсиныт (nyvvezśinyt)
illative ныланыт (nylanyt) ныввезаныт (nyvvezanyt)
egressive нывнытсянь (nyvnytśań) ныввезнытсянь (nyvveznytśań)
approximative нывнытлань (nyvnytlań) ныввезнытлань (nyvveznytlań)
terminative I нылӧддзаныт (nylöddźanyt) ныввезӧддзаныт (nyvvezöddźanyt)
II нывнытви (nyvnytvi) ныввезнытви (nyvveznytvi)
prolative нылӧттяныт (nylötťanyt) ныввезӧттяныт (nyvvezötťanyt)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative нывныс (nyvnys) ныввезныс (nyvveznys)
accusative I* нывныс (nyvnys) ныввезныс (nyvveznys)
II* нывнысӧ (nyvnysö) ныввезнысӧ (nyvveznysö)
instrumental нывнаныс (nyvnanys) ныввезнаныс (nyvveznanys)
comitative нывныскӧт (nyvnysköt) ныввезныскӧт (nyvveznysköt)
caritive нывныстӧг (nyvnystög) ныввезныстӧг (nyvveznystög)
consecutive нывнысла (nyvnysla) ныввезнысла (nyvveznysla)
genitive нывныслӧн (nyvnyslön) ныввезныслӧн (nyvveznyslön)
ablative нывныслісь (nyvnysliś) ныввезныслісь (nyvveznysliś)
dative нывныслӧ (nyvnyslö) ныввезныслӧ (nyvveznyslö)
inessive ныланыс (nylanys) ныввезаныс (nyvvezanys)
elative нывсиныс (nyvśinys) ныввезсиныс (nyvvezśinys)
illative ныланыс (nylanys) ныввезаныс (nyvvezanys)
egressive нывныссянь (nyvnysśań) ныввезныссянь (nyvveznysśań)
approximative нывныслань (nyvnyslań) ныввезныслань (nyvveznyslań)
terminative I нылӧддзаныс (nylöddźanys) ныввезӧддзаныс (nyvvezöddźanys)
II нывнысви (nyvnysvi) ныввезнысви (nyvveznysvi)
prolative нылӧттяныс (nylötťanys) ныввезӧттяныс (nyvvezötťanys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

References[edit]

  • R. M. Batalova; A. S. Krivoshchekova-Gantman (1985) Коми-пермяцко-русский словарь [Komi-Permyak-Russian dictionary]‎[1], Moscow: Русский язык

Komi-Zyrian[edit]

Ныв.

Etymology[edit]

From Proto-Permic *nu̇l, from Proto-Uralic *nejde. Cognates include Finnish neiti and Northern Sami nieida.

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈnɯʋ/, [ˈnɯ̈ʋ]
  • Hyphenation: ныв

Noun[edit]

ныв (nyv)

  1. girl, lass
  2. daughter

Declension[edit]

Declension of ныв (stem: ныл-)
singular plural
nominative ныв (nyv) нывъяс (nyvjas)
accusative I* ныв (nyv) нывъяс (nyvjas)
II* нылӧс (nylös) нывъясӧс (nyvjasös)
instrumental нылӧн (nylön) нывъясӧн (nyvjasön)
comitative нывкӧд (nyvköd) нывъяскӧд (nyvjasköd)
caritive нывтӧг (nyvtög) нывъястӧг (nyvjastög)
consecutive нывла (nyvla) нывъясла (nyvjasla)
genitive нывлӧн (nyvlön) нывъяслӧн (nyvjaslön)
ablative нывлысь (nyvlyś) нывъяслысь (nyvjaslyś)
dative нывлы (nyvly) нывъяслы (nyvjasly)
inessive нылын (nylyn) нывъясын (nyvjasyn)
elative нылысь (nylyś) нывъясысь (nyvjasyś)
illative нылӧ (nylö) нывъясӧ (nyvjasö)
egressive нывсянь (nyvśań) нывъяссянь (nyvjasśań)
approximative нывлань (nyvlań) нывъяслань (nyvjaslań)
terminative нылӧдз (nylödź) нывъясӧдз (nyvjasödź)
prolative I нылӧд (nylöd) нывъясӧд (nyvjasöd)
II нывті (nyvti) нывъясті (nyvjasti)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of ныв
First person singular
singular plural
nominative нылӧй (nylöj) нывъясӧй (nyvjasöj)
accusative I* нылӧй (nylöj) нывъясӧй (nyvjasöj)
II* нылӧс (nylös) нывъясӧс (nyvjasös)
instrumental нывнам (nyvnam) нывъяснам (nyvjasnam)
comitative нылӧйкӧд (nylöjköd) нывъясӧйкӧд (nyvjasöjköd)
caritive нывтӧгым (nyvtögym) нывъястӧгым (nyvjastögym)
consecutive нылӧйла (nylöjla) нывъясӧйла (nyvjasöjla)
genitive нылӧйлӧн (nylöjlön) нывъясӧйлӧн (nyvjasöjlön)
ablative нылӧйлысь (nylöjlyś) нывъясӧйлысь (nyvjasöjlyś)
dative нылӧйлы (nylöjly) нывъясӧйлы (nyvjasöjly)
inessive нылам (nylam) нывъясам (nyvjasam)
elative нывсьым (nyvśym) нывъяссьым (nyvjasśym)
illative нылам (nylam) нывъясам (nyvjasam)
egressive нывсяньым (nyvśańym) нывъяссяньым (nyvjasśańym)
approximative нывланьым (nyvlańym) нывъясланьым (nyvjaslańym)
terminative нылӧдзым (nylödźym) нывъясӧдзым (nyvjasödźym)
prolative I нылӧдым (nylödym) нывъясӧдым (nyvjasödym)
II нывтіым (nyvtiym) нывъястіым (nyvjastiym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative нылыд (nylyd) нывъясыд (nyvjasyd)
accusative I* нылыд (nylyd) нывъясыд (nyvjasyd)
II* нывтӧ (nyvtö) нывъястӧ (nyvjastö)
instrumental нывнад (nyvnad) нывъяснад (nyvjasnad)
comitative нылыдкӧд (nylydköd) нывъясыдкӧд (nyvjasydköd)
caritive нывтӧгыд (nyvtögyd) нывъястӧгыд (nyvjastögyd)
consecutive нылыдла (nylydla) нывъясыдла (nyvjasydla)
genitive нылыдлӧн (nylydlön) нывъясыдлӧн (nyvjasydlön)
ablative нылыдлысь (nylydlyś) нывъясыдлысь (nyvjasydlyś)
dative нылыдлы (nylydly) нывъясыдлы (nyvjasydly)
inessive нылад (nylad) нывъясад (nyvjasad)
elative нывсьыд (nyvśyd) нывъяссьыд (nyvjasśyd)
illative нылад (nylad) нывъясад (nyvjasad)
egressive нывсяньыд (nyvśańyd) нывъяссяньыд (nyvjasśańyd)
approximative нывланьыд (nyvlańyd) нывъясланьыд (nyvjaslańyd)
terminative нылӧдзыд (nylödźyd) нывъясӧдзыд (nyvjasödźyd)
prolative I нылӧдыд (nylödyd) нывъясӧдыд (nyvjasödyd)
II нывтіыд (nyvtiyd) нывъястіыд (nyvjastiyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative нылыс (nylys) нывъясыс (nyvjasys)
accusative I* нылыс (nylys) нывъясыс (nyvjasys)
II* нывсӧ (nyvsö) нывъяссӧ (nyvjassö)
instrumental нывнас (nyvnas) нывъяснас (nyvjasnas)
comitative нылыскӧд (nylysköd) нывъясыскӧд (nyvjasysköd)
caritive нывтӧгыс (nyvtögys) нывъястӧгыс (nyvjastögys)
consecutive нылысла (nylysla) нывъясысла (nyvjasysla)
genitive нылыслӧн (nylyslön) нывъясыслӧн (nyvjasyslön)
ablative нылыслысь (nylyslyś) нывъясыслысь (nyvjasyslyś)
dative нылыслы (nylysly) нывъясыслы (nyvjasysly)
inessive нылас (nylas) нывъясас (nyvjasas)
elative нывсьыс (nyvśys) нывъяссьыс (nyvjasśys)
illative нылас (nylas) нывъясас (nyvjasas)
egressive нывсяньыс (nyvśańys) нывъяссяньыс (nyvjasśańys)
approximative нывланьыс (nyvlańys) нывъясланьыс (nyvjaslańys)
terminative нылӧдзыс (nylödźys) нывъясӧдзыс (nyvjasödźys)
prolative I нылӧдыс (nylödys) нывъясӧдыс (nyvjasödys)
II нывтіыс (nyvtiys) нывъястіыс (nyvjastiys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative нывным (nyvnym) нывъясным (nyvjasnym)
accusative I* нывным (nyvnym) нывъясным (nyvjasnym)
II* нывнымӧ (nyvnymö) нывъяснымӧ (nyvjasnymö)
instrumental нывнаным (nyvnanym) нывъяснаным (nyvjasnanym)
comitative нывнымкӧд (nyvnymköd) нывъяснымкӧд (nyvjasnymköd)
caritive нывтӧгным (nyvtögnym) нывъястӧгным (nyvjastögnym)
consecutive нывнымла (nyvnymla) нывъяснымла (nyvjasnymla)
genitive нывнымлӧн (nyvnymlön) нывъяснымлӧн (nyvjasnymlön)
ablative нывнымлысь (nyvnymlyś) нывъяснымлысь (nyvjasnymlyś)
dative нывнымлы (nyvnymly) нывъяснымлы (nyvjasnymly)
inessive ныланым (nylanym) нывъясаным (nyvjasanym)
elative нывсьыным (nyvśynym) нывъяссьыным (nyvjasśynym)
illative ныланым (nylanym) нывъясаным (nyvjasanym)
egressive нывсяньным (nyvśańnym) нывъяссяньным (nyvjasśańnym)
approximative нывланьным (nyvlańnym) нывъясланьным (nyvjaslańnym)
terminative нылӧдзным (nylödźnym) нывъясӧдзным (nyvjasödźnym)
prolative I нылӧдным (nylödnym) нывъясӧдным (nyvjasödnym)
II нывтіным (nyvtinym) нывъястіным (nyvjastinym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative нывныд (nyvnyd) нывъясныд (nyvjasnyd)
accusative I* нывныд (nyvnyd) нывъясныд (nyvjasnyd)
II* нывнытӧ (nyvnytö) нывъяснытӧ (nyvjasnytö)
instrumental нывнаныд (nyvnanyd) нывъяснаныд (nyvjasnanyd)
comitative нывныдкӧд (nyvnydköd) нывъясныдкӧд (nyvjasnydköd)
caritive нывтӧгныд (nyvtögnyd) нывъястӧгныд (nyvjastögnyd)
consecutive нывныдла (nyvnydla) нывъясныдла (nyvjasnydla)
genitive нывныдлӧн (nyvnydlön) нывъясныдлӧн (nyvjasnydlön)
ablative нывныдлысь (nyvnydlyś) нывъясныдлысь (nyvjasnydlyś)
dative нывныдлы (nyvnydly) нывъясныдлы (nyvjasnydly)
inessive ныланыд (nylanyd) нывъясаныд (nyvjasanyd)
elative нывсьыныд (nyvśynyd) нывъяссьыныд (nyvjasśynyd)
illative ныланыд (nylanyd) нывъясаныд (nyvjasanyd)
egressive нывсяньныд (nyvśańnyd) нывъяссяньныд (nyvjasśańnyd)
approximative нывланьныд (nyvlańnyd) нывъясланьныд (nyvjaslańnyd)
terminative нылӧдзныд (nylödźnyd) нывъясӧдзныд (nyvjasödźnyd)
prolative I нылӧдныд (nylödnyd) нывъясӧдныд (nyvjasödnyd)
II нывтіныд (nyvtinyd) нывъястіныд (nyvjastinyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative нывныс (nyvnys) нывъясныс (nyvjasnys)
accusative I* нывныс (nyvnys) нывъясныс (nyvjasnys)
II* нывнысӧ (nyvnysö) нывъяснысӧ (nyvjasnysö)
instrumental нывнаныс (nyvnanys) нывъяснаныс (nyvjasnanys)
comitative нывнымкӧс (nyvnymkös) нывъяснымкӧс (nyvjasnymkös)
caritive нывтӧгныс (nyvtögnys) нывъястӧгныс (nyvjastögnys)
consecutive нывнысла (nyvnysla) нывъяснысла (nyvjasnysla)
genitive нывныслӧн (nyvnyslön) нывъясныслӧн (nyvjasnyslön)
ablative нывныслысь (nyvnyslyś) нывъясныслысь (nyvjasnyslyś)
dative нывныслы (nyvnysly) нывъясныслы (nyvjasnysly)
inessive ныланыс (nylanys) нывъясаныс (nyvjasanys)
elative нывсьыныс (nyvśynys) нывъяссьыныс (nyvjasśynys)
illative ныланыс (nylanys) нывъясаныс (nyvjasanys)
egressive нывсяньныс (nyvśańnys) нывъяссяньныс (nyvjasśańnys)
approximative нывланьныс (nyvlańnys) нывъясланьныс (nyvjaslańnys)
terminative нылӧдзныс (nylödźnys) нывъясӧдзныс (nyvjasödźnys)
prolative I нылӧдныс (nylödnys) нывъясӧдныс (nyvjasödnys)
II нывтіныс (nyvtinys) нывъястіныс (nyvjastinys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.

Coordinate terms[edit]

  • (girl, lass): зон (zon, boy, lad)
  • (daughter): пи (pi, son)

Derived terms[edit]

References[edit]

  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 10
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, page 435

Ossetian[edit]

Noun[edit]

ныв (nyv)

  1. picture

Russian[edit]

Pronunciation[edit]

Participle[edit]

ныв (nyv)

  1. short past adverbial imperfective participle of ныть (nytʹ)