кыв

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Komi-Permyak[edit]

Etymology[edit]

From Old Komi 𐍚𐍨𐍛 (kyl), from Proto-Uralic *käle. Cognates include Udmurt кыл (kyl), Finnish kieli, Estonian keel and Northern Sami giella.

Noun[edit]

кыв (kyv)

  1. tongue

Komi-Zyrian[edit]

Pronunciation[edit]

  • IPA(key): /ˈkɯʋ/, [ˈkɯ̈ʋ]
  • Hyphenation: кыв

Etymology 1[edit]

From Old Komi 𐍚𐍨𐍛 (kyl), from Proto-Permic *ku̇l, from Proto-Uralic *käle. Cognates include Finnish kieli and Northern Sami giella.

Noun[edit]

кыв (kyv)

  1. tongue
  2. speech
  3. language
  4. pendulum (part of a clock)
  5. clanger, clapper (part of a bell)
Declension[edit]
Declension of кыв (stem: кывй-)
singular plural
nominative кыв (kyv) кывъяс (kyvʺjas)
accusative I* кыв (kyv) кывъяс (kyvʺjas)
II* кывйӧс (kyvjös) кывъясӧс (kyvʺjasös)
instrumental кывйӧн (kyvjön) кывъясӧн (kyvʺjasön)
comitative кывкӧд (kyvköd) кывъяскӧд (kyvʺjasköd)
caritive кывтӧг (kyvtög) кывъястӧг (kyvʺjastög)
consecutive кывла (kyvla) кывъясла (kyvʺjasla)
genitive кывлӧн (kyvlön) кывъяслӧн (kyvʺjaslön)
ablative кывлысь (kyvlysʹ) кывъяслысь (kyvʺjaslysʹ)
dative кывлы (kyvly) кывъяслы (kyvʺjasly)
inessive кывйын (kyvjyn) кывъясын (kyvʺjasyn)
elative кывйысь (kyvjysʹ) кывъясысь (kyvʺjasysʹ)
illative кывйӧ (kyvjö) кывъясӧ (kyvʺjasö)
egressive кывсянь (kyvsjanʹ) кывъяссянь (kyvʺjassjanʹ)
approximative кывлань (kyvlanʹ) кывъяслань (kyvʺjaslanʹ)
terminative кывйӧдз (kyvjödz) кывъясӧдз (kyvʺjasödz)
prolative I кывйӧд (kyvjöd) кывъясӧд (kyvʺjasöd)
II кывті (kyvtï) кывъясті (kyvʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of кыв
First person singular
singular plural
nominative кывйӧй (kyvjöj) кывъясӧй (kyvʺjasöj)
accusative I* кывйӧй (kyvjöj) кывъясӧй (kyvʺjasöj)
II* кывйӧс (kyvjös) кывъясӧс (kyvʺjasös)
instrumental кывнам (kyvnam) кывъяснам (kyvʺjasnam)
comitative кывйӧйкӧд (kyvjöjköd) кывъясӧйкӧд (kyvʺjasöjköd)
caritive кывтӧгым (kyvtögym) кывъястӧгым (kyvʺjastögym)
consecutive кывйӧйла (kyvjöjla) кывъясӧйла (kyvʺjasöjla)
genitive кывйӧйлӧн (kyvjöjlön) кывъясӧйлӧн (kyvʺjasöjlön)
ablative кывйӧйлысь (kyvjöjlysʹ) кывъясӧйлысь (kyvʺjasöjlysʹ)
dative кывйӧйлы (kyvjöjly) кывъясӧйлы (kyvʺjasöjly)
inessive кывъям (kyvʺjam) кывъясам (kyvʺjasam)
elative кывсьым (kyvsʹym) кывъяссьым (kyvʺjassʹym)
illative кывъям (kyvʺjam) кывъясам (kyvʺjasam)
egressive кывсяньым (kyvsjanʹym) кывъяссяньым (kyvʺjassjanʹym)
approximative кывланьым (kyvlanʹym) кывъясланьым (kyvʺjaslanʹym)
terminative кывйӧдзым (kyvjödzym) кывъясӧдзым (kyvʺjasödzym)
prolative I кывйӧдым (kyvjödym) кывъясӧдым (kyvʺjasödym)
II кывтіым (kyvtïym) кывъястіым (kyvʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative кывйыд (kyvjyd) кывъясыд (kyvʺjasyd)
accusative I* кывйыд (kyvjyd) кывъясыд (kyvʺjasyd)
II* кывтӧ (kyvtö) кывъястӧ (kyvʺjastö)
instrumental кывнад (kyvnad) кывъяснад (kyvʺjasnad)
comitative кывйыдкӧд (kyvjydköd) кывъясыдкӧд (kyvʺjasydköd)
caritive кывтӧгыд (kyvtögyd) кывъястӧгыд (kyvʺjastögyd)
consecutive кывйыдла (kyvjydla) кывъясыдла (kyvʺjasydla)
genitive кывйыдлӧн (kyvjydlön) кывъясыдлӧн (kyvʺjasydlön)
ablative кывйыдлысь (kyvjydlysʹ) кывъясыдлысь (kyvʺjasydlysʹ)
dative кывйыдлы (kyvjydly) кывъясыдлы (kyvʺjasydly)
inessive кывъяд (kyvʺjad) кывъясад (kyvʺjasad)
elative кывсьыд (kyvsʹyd) кывъяссьыд (kyvʺjassʹyd)
illative кывъяд (kyvʺjad) кывъясад (kyvʺjasad)
egressive кывсяньыд (kyvsjanʹyd) кывъяссяньыд (kyvʺjassjanʹyd)
approximative кывланьыд (kyvlanʹyd) кывъясланьыд (kyvʺjaslanʹyd)
terminative кывйӧдзыд (kyvjödzyd) кывъясӧдзыд (kyvʺjasödzyd)
prolative I кывйӧдыд (kyvjödyd) кывъясӧдыд (kyvʺjasödyd)
II кывтіыд (kyvtïyd) кывъястіыд (kyvʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative кывйыс (kyvjys) кывъясыс (kyvʺjasys)
accusative I* кывйыс (kyvjys) кывъясыс (kyvʺjasys)
II* кывсӧ (kyvsö) кывъяссӧ (kyvʺjassö)
instrumental кывнас (kyvnas) кывъяснас (kyvʺjasnas)
comitative кывйыскӧд (kyvjysköd) кывъясыскӧд (kyvʺjasysköd)
caritive кывтӧгыс (kyvtögys) кывъястӧгыс (kyvʺjastögys)
consecutive кывйысла (kyvjysla) кывъясысла (kyvʺjasysla)
genitive кывйыслӧн (kyvjyslön) кывъясыслӧн (kyvʺjasyslön)
ablative кывйыслысь (kyvjyslysʹ) кывъясыслысь (kyvʺjasyslysʹ)
dative кывйыслы (kyvjysly) кывъясыслы (kyvʺjasysly)
inessive кывъяс (kyvʺjas) кывъясас (kyvʺjasas)
elative кывсьыс (kyvsʹys) кывъяссьыс (kyvʺjassʹys)
illative кывъяс (kyvʺjas) кывъясас (kyvʺjasas)
egressive кывсяньыс (kyvsjanʹys) кывъяссяньыс (kyvʺjassjanʹys)
approximative кывланьыс (kyvlanʹys) кывъясланьыс (kyvʺjaslanʹys)
terminative кывйӧдзыс (kyvjödzys) кывъясӧдзыс (kyvʺjasödzys)
prolative I кывйӧдыс (kyvjödys) кывъясӧдыс (kyvʺjasödys)
II кывтіыс (kyvtïys) кывъястіыс (kyvʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative кывным (kyvnym) кывъясным (kyvʺjasnym)
accusative I* кывным (kyvnym) кывъясным (kyvʺjasnym)
II* кывнымӧс (kyvnymös) кывъяснымӧс (kyvʺjasnymös)
instrumental кывнаным (kyvnanym) кывъяснаным (kyvʺjasnanym)
comitative кывнымкӧд (kyvnymköd) кывъяснымкӧд (kyvʺjasnymköd)
caritive кывтӧгным (kyvtögnym) кывъястӧгным (kyvʺjastögnym)
consecutive кывнымла (kyvnymla) кывъяснымла (kyvʺjasnymla)
genitive кывнымлӧн (kyvnymlön) кывъяснымлӧн (kyvʺjasnymlön)
ablative кывнымлысь (kyvnymlysʹ) кывъяснымлысь (kyvʺjasnymlysʹ)
dative кывнымлы (kyvnymly) кывъяснымлы (kyvʺjasnymly)
inessive кывъяным (kyvʺjanym) кывъясаным (kyvʺjasanym)
elative кывсьыным (kyvsʹynym) кывъяссьыным (kyvʺjassʹynym)
illative кывъяным (kyvʺjanym) кывъясаным (kyvʺjasanym)
egressive кывсяньыным (kyvsjanʹynym) кывъяссяньыным (kyvʺjassjanʹynym)
approximative кывланьыным (kyvlanʹynym) кывъясланьыным (kyvʺjaslanʹynym)
terminative кывйӧдзыным (kyvjödzynym) кывъясӧдзыным (kyvʺjasödzynym)
prolative I кывйӧдыным (kyvjödynym) кывъясӧдыным (kyvʺjasödynym)
II кывтіыным (kyvtïynym) кывъястіыным (kyvʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative кывныд (kyvnyd) кывъясныд (kyvʺjasnyd)
accusative I* кывныд (kyvnyd) кывъясныд (kyvʺjasnyd)
II* кывнытӧ (kyvnytö) кывъяснытӧ (kyvʺjasnytö)
instrumental кывнаныд (kyvnanyd) кывъяснаныд (kyvʺjasnanyd)
comitative кывныдкӧд (kyvnydköd) кывъясныдкӧд (kyvʺjasnydköd)
caritive кывтӧгныд (kyvtögnyd) кывъястӧгныд (kyvʺjastögnyd)
consecutive кывныдла (kyvnydla) кывъясныдла (kyvʺjasnydla)
genitive кывныдлӧн (kyvnydlön) кывъясныдлӧн (kyvʺjasnydlön)
ablative кывныдлысь (kyvnydlysʹ) кывъясныдлысь (kyvʺjasnydlysʹ)
dative кывныдлы (kyvnydly) кывъясныдлы (kyvʺjasnydly)
inessive кывъяныд (kyvʺjanyd) кывъясаныд (kyvʺjasanyd)
elative кывсьыныд (kyvsʹynyd) кывъяссьыныд (kyvʺjassʹynyd)
illative кывъяныд (kyvʺjanyd) кывъясаныд (kyvʺjasanyd)
egressive кывсяньыныд (kyvsjanʹynyd) кывъяссяньыныд (kyvʺjassjanʹynyd)
approximative кывланьыныд (kyvlanʹynyd) кывъясланьыныд (kyvʺjaslanʹynyd)
terminative кывйӧдзыныд (kyvjödzynyd) кывъясӧдзыныд (kyvʺjasödzynyd)
prolative I кывйӧдыныд (kyvjödynyd) кывъясӧдыныд (kyvʺjasödynyd)
II кывтіыныд (kyvtïynyd) кывъястіыныд (kyvʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative кывныс (kyvnys) кывъясныс (kyvʺjasnys)
accusative I* кывныс (kyvnys) кывъясныс (kyvʺjasnys)
II* кывнысӧ (kyvnysö) кывъяснысӧ (kyvʺjasnysö)
instrumental кывнаныс (kyvnanys) кывъяснаныс (kyvʺjasnanys)
comitative кывнымкӧс (kyvnymkös) кывъяснымкӧс (kyvʺjasnymkös)
caritive кывтӧгныс (kyvtögnys) кывъястӧгныс (kyvʺjastögnys)
consecutive кывнысла (kyvnysla) кывъяснысла (kyvʺjasnysla)
genitive кывныслӧн (kyvnyslön) кывъясныслӧн (kyvʺjasnyslön)
ablative кывныслысь (kyvnyslysʹ) кывъясныслысь (kyvʺjasnyslysʹ)
dative кывныслы (kyvnysly) кывъясныслы (kyvʺjasnysly)
inessive кывъяныс (kyvʺjanys) кывъясаныс (kyvʺjasanys)
elative кывсьыныс (kyvsʹynys) кывъяссьыныс (kyvʺjassʹynys)
illative кывъаныс (kyvʺanys) кывъясаныс (kyvʺjasanys)
egressive кывсяньыныс (kyvsjanʹynys) кывъяссяньыныс (kyvʺjassjanʹynys)
approximative кывланьыныс (kyvlanʹynys) кывъясланьыныс (kyvʺjaslanʹynys)
terminative кывйӧдзыныс (kyvjödzynys) кывъясӧдзыныс (kyvʺjasödzynys)
prolative I кывйӧдыныс (kyvjödynys) кывъясӧдыныс (kyvʺjasödynys)
II кывтіыныс (kyvtïynys) кывъястіыныс (kyvʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Declension of кыв (stem: кыв-)
singular plural
nominative кыв (kyv) кывъяс (kyvʺjas)
accusative I* кыв (kyv) кывъяс (kyvʺjas)
II* кывӧс (kyvös) кывъясӧс (kyvʺjasös)
instrumental кывӧн (kyvön) кывъясӧн (kyvʺjasön)
comitative кывкӧд (kyvköd) кывъяскӧд (kyvʺjasköd)
caritive кывтӧг (kyvtög) кывъястӧг (kyvʺjastög)
consecutive кывла (kyvla) кывъясла (kyvʺjasla)
genitive кывлӧн (kyvlön) кывъяслӧн (kyvʺjaslön)
ablative кывлысь (kyvlysʹ) кывъяслысь (kyvʺjaslysʹ)
dative кывлы (kyvly) кывъяслы (kyvʺjasly)
inessive кывын (kyvyn) кывъясын (kyvʺjasyn)
elative кывысь (kyvysʹ) кывъясысь (kyvʺjasysʹ)
illative кывӧ (kyvö) кывъясӧ (kyvʺjasö)
egressive кывсянь (kyvsjanʹ) кывъяссянь (kyvʺjassjanʹ)
approximative кывлань (kyvlanʹ) кывъяслань (kyvʺjaslanʹ)
terminative кывӧдз (kyvödz) кывъясӧдз (kyvʺjasödz)
prolative I кывӧд (kyvöd) кывъясӧд (kyvʺjasöd)
II кывті (kyvtï) кывъясті (kyvʺjastï)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Possessive declension of кыв
First person singular
singular plural
nominative кывӧй (kyvöj) кывъясӧй (kyvʺjasöj)
accusative I* кывӧй (kyvöj) кывъясӧй (kyvʺjasöj)
II* кывӧс (kyvös) кывъясӧс (kyvʺjasös)
instrumental кывнам (kyvnam) кывъяснам (kyvʺjasnam)
comitative кывӧйкӧд (kyvöjköd) кывъясӧйкӧд (kyvʺjasöjköd)
caritive кывтӧгым (kyvtögym) кывъястӧгым (kyvʺjastögym)
consecutive кывӧйла (kyvöjla) кывъясӧйла (kyvʺjasöjla)
genitive кывӧйлӧн (kyvöjlön) кывъясӧйлӧн (kyvʺjasöjlön)
ablative кывӧйлысь (kyvöjlysʹ) кывъясӧйлысь (kyvʺjasöjlysʹ)
dative кывӧйлы (kyvöjly) кывъясӧйлы (kyvʺjasöjly)
inessive кывам (kyvam) кывъясам (kyvʺjasam)
elative кывсьым (kyvsʹym) кывъяссьым (kyvʺjassʹym)
illative кывам (kyvam) кывъясам (kyvʺjasam)
egressive кывсяньым (kyvsjanʹym) кывъяссяньым (kyvʺjassjanʹym)
approximative кывланьым (kyvlanʹym) кывъясланьым (kyvʺjaslanʹym)
terminative кывӧдзым (kyvödzym) кывъясӧдзым (kyvʺjasödzym)
prolative I кывӧдым (kyvödym) кывъясӧдым (kyvʺjasödym)
II кывтіым (kyvtïym) кывъястіым (kyvʺjastïym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person singular
singular plural
nominative кывыд (kyvyd) кывъясыд (kyvʺjasyd)
accusative I* кывыд (kyvyd) кывъясыд (kyvʺjasyd)
II* кывтӧ (kyvtö) кывъястӧ (kyvʺjastö)
instrumental кывнад (kyvnad) кывъяснад (kyvʺjasnad)
comitative кывыдкӧд (kyvydköd) кывъясыдкӧд (kyvʺjasydköd)
caritive кывтӧгыд (kyvtögyd) кывъястӧгыд (kyvʺjastögyd)
consecutive кывыдла (kyvydla) кывъясыдла (kyvʺjasydla)
genitive кывыдлӧн (kyvydlön) кывъясыдлӧн (kyvʺjasydlön)
ablative кывыдлысь (kyvydlysʹ) кывъясыдлысь (kyvʺjasydlysʹ)
dative кывыдлы (kyvydly) кывъясыдлы (kyvʺjasydly)
inessive кывад (kyvad) кывъясад (kyvʺjasad)
elative кывсьыд (kyvsʹyd) кывъяссьыд (kyvʺjassʹyd)
illative кывад (kyvad) кывъясад (kyvʺjasad)
egressive кывсяньыд (kyvsjanʹyd) кывъяссяньыд (kyvʺjassjanʹyd)
approximative кывланьыд (kyvlanʹyd) кывъясланьыд (kyvʺjaslanʹyd)
terminative кывӧдзыд (kyvödzyd) кывъясӧдзыд (kyvʺjasödzyd)
prolative I кывӧдыд (kyvödyd) кывъясӧдыд (kyvʺjasödyd)
II кывтіыд (kyvtïyd) кывъястіыд (kyvʺjastïyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person singular
singular plural
nominative кывыс (kyvys) кывъясыс (kyvʺjasys)
accusative I* кывыс (kyvys) кывъясыс (kyvʺjasys)
II* кывсӧ (kyvsö) кывъяссӧ (kyvʺjassö)
instrumental кывнас (kyvnas) кывъяснас (kyvʺjasnas)
comitative кывыскӧд (kyvysköd) кывъясыскӧд (kyvʺjasysköd)
caritive кывтӧгыс (kyvtögys) кывъястӧгыс (kyvʺjastögys)
consecutive кывысла (kyvysla) кывъясысла (kyvʺjasysla)
genitive кывыслӧн (kyvyslön) кывъясыслӧн (kyvʺjasyslön)
ablative кывыслысь (kyvyslysʹ) кывъясыслысь (kyvʺjasyslysʹ)
dative кывыслы (kyvysly) кывъясыслы (kyvʺjasysly)
inessive кывас (kyvas) кывъясас (kyvʺjasas)
elative кывсьыс (kyvsʹys) кывъяссьыс (kyvʺjassʹys)
illative кывас (kyvas) кывъясас (kyvʺjasas)
egressive кывсяньыс (kyvsjanʹys) кывъяссяньыс (kyvʺjassjanʹys)
approximative кывланьыс (kyvlanʹys) кывъясланьыс (kyvʺjaslanʹys)
terminative кывӧдзыс (kyvödzys) кывъясӧдзыс (kyvʺjasödzys)
prolative I кывӧдыс (kyvödys) кывъясӧдыс (kyvʺjasödys)
II кывтіыс (kyvtïys) кывъястіыс (kyvʺjastïys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
First person plural
singular plural
nominative кывным (kyvnym) кывъясным (kyvʺjasnym)
accusative I* кывным (kyvnym) кывъясным (kyvʺjasnym)
II* кывнымӧс (kyvnymös) кывъяснымӧс (kyvʺjasnymös)
instrumental кывнаным (kyvnanym) кывъяснаным (kyvʺjasnanym)
comitative кывнымкӧд (kyvnymköd) кывъяснымкӧд (kyvʺjasnymköd)
caritive кывтӧгным (kyvtögnym) кывъястӧгным (kyvʺjastögnym)
consecutive кывнымла (kyvnymla) кывъяснымла (kyvʺjasnymla)
genitive кывнымлӧн (kyvnymlön) кывъяснымлӧн (kyvʺjasnymlön)
ablative кывнымлысь (kyvnymlysʹ) кывъяснымлысь (kyvʺjasnymlysʹ)
dative кывнымлы (kyvnymly) кывъяснымлы (kyvʺjasnymly)
inessive кываным (kyvanym) кывъясаным (kyvʺjasanym)
elative кывсьыным (kyvsʹynym) кывъяссьыным (kyvʺjassʹynym)
illative кываным (kyvanym) кывъясаным (kyvʺjasanym)
egressive кывсяньыным (kyvsjanʹynym) кывъяссяньыным (kyvʺjassjanʹynym)
approximative кывланьыным (kyvlanʹynym) кывъясланьыным (kyvʺjaslanʹynym)
terminative кывӧдзыным (kyvödzynym) кывъясӧдзыным (kyvʺjasödzynym)
prolative I кывӧдыным (kyvödynym) кывъясӧдыным (kyvʺjasödynym)
II кывтіыным (kyvtïynym) кывъястіыным (kyvʺjastïynym)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Second person plural
singular plural
nominative кывныд (kyvnyd) кывъясныд (kyvʺjasnyd)
accusative I* кывныд (kyvnyd) кывъясныд (kyvʺjasnyd)
II* кывнытӧ (kyvnytö) кывъяснытӧ (kyvʺjasnytö)
instrumental кывнаныд (kyvnanyd) кывъяснаныд (kyvʺjasnanyd)
comitative кывныдкӧд (kyvnydköd) кывъясныдкӧд (kyvʺjasnydköd)
caritive кывтӧгныд (kyvtögnyd) кывъястӧгныд (kyvʺjastögnyd)
consecutive кывныдла (kyvnydla) кывъясныдла (kyvʺjasnydla)
genitive кывныдлӧн (kyvnydlön) кывъясныдлӧн (kyvʺjasnydlön)
ablative кывныдлысь (kyvnydlysʹ) кывъясныдлысь (kyvʺjasnydlysʹ)
dative кывныдлы (kyvnydly) кывъясныдлы (kyvʺjasnydly)
inessive кываныд (kyvanyd) кывъясаныд (kyvʺjasanyd)
elative кывсьыныд (kyvsʹynyd) кывъяссьыныд (kyvʺjassʹynyd)
illative кываныд (kyvanyd) кывъясаныд (kyvʺjasanyd)
egressive кывсяньыныд (kyvsjanʹynyd) кывъяссяньыныд (kyvʺjassjanʹynyd)
approximative кывланьыныд (kyvlanʹynyd) кывъясланьыныд (kyvʺjaslanʹynyd)
terminative кывӧдзыныд (kyvödzynyd) кывъясӧдзыныд (kyvʺjasödzynyd)
prolative I кывӧдыныд (kyvödynyd) кывъясӧдыныд (kyvʺjasödynyd)
II кывтіыныд (kyvtïynyd) кывъястіыныд (kyvʺjastïynyd)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Third person plural
singular plural
nominative кывныс (kyvnys) кывъясныс (kyvʺjasnys)
accusative I* кывныс (kyvnys) кывъясныс (kyvʺjasnys)
II* кывнысӧ (kyvnysö) кывъяснысӧ (kyvʺjasnysö)
instrumental кывнаныс (kyvnanys) кывъяснаныс (kyvʺjasnanys)
comitative кывнымкӧс (kyvnymkös) кывъяснымкӧс (kyvʺjasnymkös)
caritive кывтӧгныс (kyvtögnys) кывъястӧгныс (kyvʺjastögnys)
consecutive кывнысла (kyvnysla) кывъяснысла (kyvʺjasnysla)
genitive кывныслӧн (kyvnyslön) кывъясныслӧн (kyvʺjasnyslön)
ablative кывныслысь (kyvnyslysʹ) кывъясныслысь (kyvʺjasnyslysʹ)
dative кывныслы (kyvnysly) кывъясныслы (kyvʺjasnysly)
inessive кываныс (kyvanys) кывъясаныс (kyvʺjasanys)
elative кывсьыныс (kyvsʹynys) кывъяссьыныс (kyvʺjassʹynys)
illative кываныс (kyvanys) кывъясаныс (kyvʺjasanys)
egressive кывсяньыныс (kyvsjanʹynys) кывъяссяньыныс (kyvʺjassjanʹynys)
approximative кывланьыныс (kyvlanʹynys) кывъясланьыныс (kyvʺjaslanʹynys)
terminative кывӧдзыныс (kyvödzynys) кывъясӧдзыныс (kyvʺjasödzynys)
prolative I кывӧдыныс (kyvödynys) кывъясӧдыныс (kyvʺjasödynys)
II кывтіыныс (kyvtïynys) кывъястіыныс (kyvʺjastïynys)
*) Animate nouns almost exclusively take the type II accusative ending, whereas inanimate nouns can be used with either ending, but are more often found with type I.
Derived terms[edit]

Etymology 2[edit]

See the etymology of the corresponding lemma form.

Verb[edit]

кыв (kyv)

  1. inflection of кывны (kyvny):
    1. imperative singular
    2. connegative singular

References[edit]

  • Bubrikh, Dmitry V. (1949) Грамматика литературного коми языка [Grammar of the literary Komi language] (in Russian), Leningrad: Zhdanov Leningrad State University, page 20
  • L. M. Beznosikova; E. A. Ajbabina; R. I. Kosnyreva (2000) Коми-русский словарь [Komi-Russian dictionary], →ISBN, pages 321-322