Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search



aravalaina +‎ -ttaa



  1. To grant a loan within the framework of Arava system for financing social housing.


Inflection of aravalainoittaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aravalainoitan en aravalainoita 1st sing. olen aravalainoittanut en ole aravalainoittanut
2nd sing. aravalainoitat et aravalainoita 2nd sing. olet aravalainoittanut et ole aravalainoittanut
3rd sing. aravalainoittaa ei aravalainoita 3rd sing. on aravalainoittanut ei ole aravalainoittanut
1st plur. aravalainoitamme emme aravalainoita 1st plur. olemme aravalainoittaneet emme ole aravalainoittaneet
2nd plur. aravalainoitatte ette aravalainoita 2nd plur. olette aravalainoittaneet ette ole aravalainoittaneet
3rd plur. aravalainoittavat eivät aravalainoita 3rd plur. ovat aravalainoittaneet eivät ole aravalainoittaneet
passive aravalainoitetaan ei aravalainoiteta passive on aravalainoitettu ei ole aravalainoitettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aravalainoitin en aravalainoittanut 1st sing. olin aravalainoittanut en ollut aravalainoittanut
2nd sing. aravalainoitit et aravalainoittanut 2nd sing. olit aravalainoittanut et ollut aravalainoittanut
3rd sing. aravalainoitti ei aravalainoittanut 3rd sing. oli aravalainoittanut ei ollut aravalainoittanut
1st plur. aravalainoitimme emme aravalainoittaneet 1st plur. olimme aravalainoittaneet emme olleet aravalainoittaneet
2nd plur. aravalainoititte ette aravalainoittaneet 2nd plur. olitte aravalainoittaneet ette olleet aravalainoittaneet
3rd plur. aravalainoittivat eivät aravalainoittaneet 3rd plur. olivat aravalainoittaneet eivät olleet aravalainoittaneet
passive aravalainoitettiin ei aravalainoitettu passive oli aravalainoitettu ei ollut aravalainoitettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aravalainoittaisin en aravalainoittaisi 1st sing. olisin aravalainoittanut en olisi aravalainoittanut
2nd sing. aravalainoittaisit et aravalainoittaisi 2nd sing. olisit aravalainoittanut et olisi aravalainoittanut
3rd sing. aravalainoittaisi ei aravalainoittaisi 3rd sing. olisi aravalainoittanut ei olisi aravalainoittanut
1st plur. aravalainoittaisimme emme aravalainoittaisi 1st plur. olisimme aravalainoittaneet emme olisi aravalainoittaneet
2nd plur. aravalainoittaisitte ette aravalainoittaisi 2nd plur. olisitte aravalainoittaneet ette olisi aravalainoittaneet
3rd plur. aravalainoittaisivat eivät aravalainoittaisi 3rd plur. olisivat aravalainoittaneet eivät olisi aravalainoittaneet
passive aravalainoitettaisiin ei aravalainoitettaisi passive olisi aravalainoitettu ei olisi aravalainoitettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. aravalainoita älä aravalainoita 2nd sing. ole aravalainoittanut älä ole aravalainoittanut
3rd sing. aravalainoittakoon älköön aravalainoittako 3rd sing. olkoon aravalainoittanut älköön olko aravalainoittanut
1st plur. aravalainoittakaamme älkäämme aravalainoittako 1st plur. olkaamme aravalainoittaneet älkäämme olko aravalainoittaneet
2nd plur. aravalainoittakaa älkää aravalainoittako 2nd plur. olkaa aravalainoittaneet älkää olko aravalainoittaneet
3rd plur. aravalainoittakoot älkööt aravalainoittako 3rd plur. olkoot aravalainoittaneet älkööt olko aravalainoittaneet
passive aravalainoitettakoon älköön aravalainoitettako passive olkoon aravalainoitettu älköön olko aravalainoitettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. aravalainoittanen en aravalainoittane 1st sing. lienen aravalainoittanut en liene aravalainoittanut
2nd sing. aravalainoittanet et aravalainoittane 2nd sing. lienet aravalainoittanut et liene aravalainoittanut
3rd sing. aravalainoittanee ei aravalainoittane 3rd sing. lienee aravalainoittanut ei liene aravalainoittanut
1st plur. aravalainoittanemme emme aravalainoittane 1st plur. lienemme aravalainoittaneet emme liene aravalainoittaneet
2nd plur. aravalainoittanette ette aravalainoittane 2nd plur. lienette aravalainoittaneet ette liene aravalainoittaneet
3rd plur. aravalainoittanevat eivät aravalainoittane 3rd plur. lienevät aravalainoittaneet eivät liene aravalainoittaneet
passive aravalainoitettaneen ei aravalainoitettane passive lienee aravalainoitettu ei liene aravalainoitettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st aravalainoittaa present aravalainoittava aravalainoitettava
long 1st2 aravalainoittaakseen past aravalainoittanut aravalainoitettu
2nd inessive1 aravalainoittaessa aravalainoitettaessa agent1, 3 aravalainoittama
instructive aravalainoittaen negative aravalainoittamaton
3rd inessive aravalainoittamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative aravalainoittamasta
illative aravalainoittamaan
adessive aravalainoittamalla
abessive aravalainoittamatta
instructive aravalainoittaman aravalainoitettaman
4th nominative aravalainoittaminen
partitive aravalainoittamista
5th2 aravalainoittamaisillaan

Derived terms[edit]

Related terms[edit]