arvottaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

From arvo +‎ -ttaa.

Verb[edit]

arvottaa

  1. This entry needs a definition. Please add one, then remove {{defn}}.

Conjugation[edit]

Inflection of arvottaa (Kotus type 53/muistaa, tt-t gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. arvotan en arvotaˣ 1st sing. olen arvottanut en oleˣ arvottanut
2nd sing. arvotat et arvotaˣ 2nd sing. olet arvottanut et oleˣ arvottanut
3rd sing. arvottaa ei arvotaˣ 3rd sing. on arvottanut ei oleˣ arvottanut
1st plur. arvotamme emme arvotaˣ 1st plur. olemme arvottaneet emme oleˣ arvottaneet
2nd plur. arvotatte ette arvotaˣ 2nd plur. olette arvottaneet ette oleˣ arvottaneet
3rd plur. arvottavat eivät arvotaˣ 3rd plur. ovat arvottaneet eivät oleˣ arvottaneet
passive arvotetaan ei arvotetaˣ passive on arvotettu ei oleˣ arvotettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. arvotin en arvottanut 1st sing. olin arvottanut en ollut arvottanut
2nd sing. arvotit et arvottanut 2nd sing. olit arvottanut et ollut arvottanut
3rd sing. arvotti ei arvottanut 3rd sing. oli arvottanut ei ollut arvottanut
1st plur. arvotimme emme arvottaneet 1st plur. olimme arvottaneet emme olleet arvottaneet
2nd plur. arvotitte ette arvottaneet 2nd plur. olitte arvottaneet ette olleet arvottaneet
3rd plur. arvottivat eivät arvottaneet 3rd plur. olivat arvottaneet eivät olleet arvottaneet
passive arvotettiin ei arvotettu passive oli arvotettu ei ollut arvotettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. arvottaisin en arvottaisi 1st sing. olisin arvottanut en olisi arvottanut
2nd sing. arvottaisit et arvottaisi 2nd sing. olisit arvottanut et olisi arvottanut
3rd sing. arvottaisi ei arvottaisi 3rd sing. olisi arvottanut ei olisi arvottanut
1st plur. arvottaisimme emme arvottaisi 1st plur. olisimme arvottaneet emme olisi arvottaneet
2nd plur. arvottaisitte ette arvottaisi 2nd plur. olisitte arvottaneet ette olisi arvottaneet
3rd plur. arvottaisivat eivät arvottaisi 3rd plur. olisivat arvottaneet eivät olisi arvottaneet
passive arvotettaisiin ei arvotettaisi passive olisi arvotettu ei olisi arvotettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. arvotaˣ älä arvotaˣ 2nd sing. oleˣ arvottanut älä oleˣ arvottanut
3rd sing. arvottakoon älköön arvottakoˣ 3rd sing. olkoon arvottanut älköön olkoˣ arvottanut
1st plur. arvottakaamme älkäämme arvottakoˣ 1st plur. olkaamme arvottaneet älkäämme olkoˣ arvottaneet
2nd plur. arvottakaa älkää arvottakoˣ 2nd plur. olkaa arvottaneet älkää olkoˣ arvottaneet
3rd plur. arvottakoot älkööt arvottakoˣ 3rd plur. olkoot arvottaneet älkööt olkoˣ arvottaneet
passive arvotettakoon älköön arvotettakoˣ passive olkoon arvotettu älköön olkoˣ arvotettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. arvottanen en arvottaneˣ 1st sing. lienen arvottanut en lieneˣ arvottanut
2nd sing. arvottanet et arvottaneˣ 2nd sing. lienet arvottanut et lieneˣ arvottanut
3rd sing. arvottanee ei arvottaneˣ 3rd sing. lienee arvottanut ei lieneˣ arvottanut
1st plur. arvottanemme emme arvottaneˣ 1st plur. lienemme arvottaneet emme lieneˣ arvottaneet
2nd plur. arvottanette ette arvottaneˣ 2nd plur. lienette arvottaneet ette lieneˣ arvottaneet
3rd plur. arvottanevat eivät arvottaneˣ 3rd plur. lienevät arvottaneet eivät lieneˣ arvottaneet
passive arvotettaneen ei arvotettaneˣ passive lienee arvotettu ei lieneˣ arvotettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st arvottaaˣ present arvottava arvotettava
long 1st2 arvottaakseen past arvottanut arvotettu
2nd inessive1 arvottaessa arvotettaessa agent1, 3 arvottama
instructive arvottaen negative arvottamaton
3rd inessive arvottamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative arvottamasta
illative arvottamaan
adessive arvottamalla
abessive arvottamatta
instructive arvottaman arvotettaman
4th nominative arvottaminen
partitive arvottamista
5th2 arvottamaisillaan