automaattistaa

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Verb[edit]

automaattistaa

  1. (transitive) to automatize

Conjugation[edit]

Inflection of automaattistaa (Kotus type 53/muistaa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automaattistan en automaattista 1st sing. olen automaattistanut en ole automaattistanut
2nd sing. automaattistat et automaattista 2nd sing. olet automaattistanut et ole automaattistanut
3rd sing. automaattistaa ei automaattista 3rd sing. on automaattistanut ei ole automaattistanut
1st plur. automaattistamme emme automaattista 1st plur. olemme automaattistaneet emme ole automaattistaneet
2nd plur. automaattistatte ette automaattista 2nd plur. olette automaattistaneet ette ole automaattistaneet
3rd plur. automaattistavat eivät automaattista 3rd plur. ovat automaattistaneet eivät ole automaattistaneet
passive automaattistetaan ei automaattisteta passive on automaattistettu ei ole automaattistettu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automaattistin en automaattistanut 1st sing. olin automaattistanut en ollut automaattistanut
2nd sing. automaattistit et automaattistanut 2nd sing. olit automaattistanut et ollut automaattistanut
3rd sing. automaattisti ei automaattistanut 3rd sing. oli automaattistanut ei ollut automaattistanut
1st plur. automaattistimme emme automaattistaneet 1st plur. olimme automaattistaneet emme olleet automaattistaneet
2nd plur. automaattistitte ette automaattistaneet 2nd plur. olitte automaattistaneet ette olleet automaattistaneet
3rd plur. automaattistivat eivät automaattistaneet 3rd plur. olivat automaattistaneet eivät olleet automaattistaneet
passive automaattistettiin ei automaattistettu passive oli automaattistettu ei ollut automaattistettu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automaattistaisin en automaattistaisi 1st sing. olisin automaattistanut en olisi automaattistanut
2nd sing. automaattistaisit et automaattistaisi 2nd sing. olisit automaattistanut et olisi automaattistanut
3rd sing. automaattistaisi ei automaattistaisi 3rd sing. olisi automaattistanut ei olisi automaattistanut
1st plur. automaattistaisimme emme automaattistaisi 1st plur. olisimme automaattistaneet emme olisi automaattistaneet
2nd plur. automaattistaisitte ette automaattistaisi 2nd plur. olisitte automaattistaneet ette olisi automaattistaneet
3rd plur. automaattistaisivat eivät automaattistaisi 3rd plur. olisivat automaattistaneet eivät olisi automaattistaneet
passive automaattistettaisiin ei automaattistettaisi passive olisi automaattistettu ei olisi automaattistettu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. automaattista älä automaattista 2nd sing. ole automaattistanut älä ole automaattistanut
3rd sing. automaattistakoon älköön automaattistako 3rd sing. olkoon automaattistanut älköön olko automaattistanut
1st plur. automaattistakaamme älkäämme automaattistako 1st plur. olkaamme automaattistaneet älkäämme olko automaattistaneet
2nd plur. automaattistakaa älkää automaattistako 2nd plur. olkaa automaattistaneet älkää olko automaattistaneet
3rd plur. automaattistakoot älkööt automaattistako 3rd plur. olkoot automaattistaneet älkööt olko automaattistaneet
passive automaattistettakoon älköön automaattistettako passive olkoon automaattistettu älköön olko automaattistettu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automaattistanen en automaattistane 1st sing. lienen automaattistanut en liene automaattistanut
2nd sing. automaattistanet et automaattistane 2nd sing. lienet automaattistanut et liene automaattistanut
3rd sing. automaattistanee ei automaattistane 3rd sing. lienee automaattistanut ei liene automaattistanut
1st plur. automaattistanemme emme automaattistane 1st plur. lienemme automaattistaneet emme liene automaattistaneet
2nd plur. automaattistanette ette automaattistane 2nd plur. lienette automaattistaneet ette liene automaattistaneet
3rd plur. automaattistanevat eivät automaattistane 3rd plur. lienevät automaattistaneet eivät liene automaattistaneet
passive automaattistettaneen ei automaattistettane passive lienee automaattistettu ei liene automaattistettu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st automaattistaa present automaattistava automaattistettava
long 1st2 automaattistaakseen past automaattistanut automaattistettu
2nd inessive1 automaattistaessa automaattistettaessa agent1, 3 automaattistama
instructive automaattistaen negative automaattistamaton
3rd inessive automaattistamassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative automaattistamasta
illative automaattistamaan
adessive automaattistamalla
abessive automaattistamatta
instructive automaattistaman automaattistettaman
4th nominative automaattistaminen
partitive automaattistamista
5th2 automaattistamaisillaan

Synonyms[edit]