automaattistua

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to: navigation, search

Finnish[edit]

Etymology[edit]

Passive aspect of the verb automaattistaa.

Verb[edit]

automaattistua

  1. (intransitive) To become automatized.

Conjugation[edit]

Inflection of automaattistua (Kotus type 52/sanoa, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automaattistun en automaattistu 1st sing. olen automaattistunut en ole automaattistunut
2nd sing. automaattistut et automaattistu 2nd sing. olet automaattistunut et ole automaattistunut
3rd sing. automaattistuu ei automaattistu 3rd sing. on automaattistunut ei ole automaattistunut
1st plur. automaattistumme emme automaattistu 1st plur. olemme automaattistuneet emme ole automaattistuneet
2nd plur. automaattistutte ette automaattistu 2nd plur. olette automaattistuneet ette ole automaattistuneet
3rd plur. automaattistuvat eivät automaattistu 3rd plur. ovat automaattistuneet eivät ole automaattistuneet
passive automaattistutaan ei automaattistuta passive on automaattistuttu ei ole automaattistuttu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automaattistuin en automaattistunut 1st sing. olin automaattistunut en ollut automaattistunut
2nd sing. automaattistuit et automaattistunut 2nd sing. olit automaattistunut et ollut automaattistunut
3rd sing. automaattistui ei automaattistunut 3rd sing. oli automaattistunut ei ollut automaattistunut
1st plur. automaattistuimme emme automaattistuneet 1st plur. olimme automaattistuneet emme olleet automaattistuneet
2nd plur. automaattistuitte ette automaattistuneet 2nd plur. olitte automaattistuneet ette olleet automaattistuneet
3rd plur. automaattistuivat eivät automaattistuneet 3rd plur. olivat automaattistuneet eivät olleet automaattistuneet
passive automaattistuttiin ei automaattistuttu passive oli automaattistuttu ei ollut automaattistuttu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automaattistuisin en automaattistuisi 1st sing. olisin automaattistunut en olisi automaattistunut
2nd sing. automaattistuisit et automaattistuisi 2nd sing. olisit automaattistunut et olisi automaattistunut
3rd sing. automaattistuisi ei automaattistuisi 3rd sing. olisi automaattistunut ei olisi automaattistunut
1st plur. automaattistuisimme emme automaattistuisi 1st plur. olisimme automaattistuneet emme olisi automaattistuneet
2nd plur. automaattistuisitte ette automaattistuisi 2nd plur. olisitte automaattistuneet ette olisi automaattistuneet
3rd plur. automaattistuisivat eivät automaattistuisi 3rd plur. olisivat automaattistuneet eivät olisi automaattistuneet
passive automaattistuttaisiin ei automaattistuttaisi passive olisi automaattistuttu ei olisi automaattistuttu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. automaattistu älä automaattistu 2nd sing. ole automaattistunut älä ole automaattistunut
3rd sing. automaattistukoon älköön automaattistuko 3rd sing. olkoon automaattistunut älköön olko automaattistunut
1st plur. automaattistukaamme älkäämme automaattistuko 1st plur. olkaamme automaattistuneet älkäämme olko automaattistuneet
2nd plur. automaattistukaa älkää automaattistuko 2nd plur. olkaa automaattistuneet älkää olko automaattistuneet
3rd plur. automaattistukoot älkööt automaattistuko 3rd plur. olkoot automaattistuneet älkööt olko automaattistuneet
passive automaattistuttakoon älköön automaattistuttako passive olkoon automaattistuttu älköön olko automaattistuttu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automaattistunen en automaattistune 1st sing. lienen automaattistunut en liene automaattistunut
2nd sing. automaattistunet et automaattistune 2nd sing. lienet automaattistunut et liene automaattistunut
3rd sing. automaattistunee ei automaattistune 3rd sing. lienee automaattistunut ei liene automaattistunut
1st plur. automaattistunemme emme automaattistune 1st plur. lienemme automaattistuneet emme liene automaattistuneet
2nd plur. automaattistunette ette automaattistune 2nd plur. lienette automaattistuneet ette liene automaattistuneet
3rd plur. automaattistunevat eivät automaattistune 3rd plur. lienevät automaattistuneet eivät liene automaattistuneet
passive automaattistuttaneen ei automaattistuttane passive lienee automaattistuttu ei liene automaattistuttu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st automaattistua present automaattistuva automaattistuttava
long 1st2 automaattistuakseen past automaattistunut automaattistuttu
2nd inessive1 automaattistuessa automaattistuttaessa agent1, 3 automaattistuma
instructive automaattistuen negative automaattistumaton
3rd inessive automaattistumassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative automaattistumasta
illative automaattistumaan
adessive automaattistumalla
abessive automaattistumatta
instructive automaattistuman automaattistuttaman
4th nominative automaattistuminen
partitive automaattistumista
5th2 automaattistumaisillaan