automatisoida

Definition from Wiktionary, the free dictionary
Jump to navigation Jump to search

Finnish[edit]

Verb[edit]

automatisoida

  1. (transitive) To automatize, automate.

Conjugation[edit]

Inflection of automatisoida (Kotus type 62/voida, no gradation)
indicative mood
present tense perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automatisoin en automatisoi 1st sing. olen automatisoinut en ole automatisoinut
2nd sing. automatisoit et automatisoi 2nd sing. olet automatisoinut et ole automatisoinut
3rd sing. automatisoi ei automatisoi 3rd sing. on automatisoinut ei ole automatisoinut
1st plur. automatisoimme emme automatisoi 1st plur. olemme automatisoineet emme ole automatisoineet
2nd plur. automatisoitte ette automatisoi 2nd plur. olette automatisoineet ette ole automatisoineet
3rd plur. automatisoivat eivät automatisoi 3rd plur. ovat automatisoineet eivät ole automatisoineet
passive automatisoidaan ei automatisoida passive on automatisoitu ei ole automatisoitu
past tense pluperfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automatisoin en automatisoinut 1st sing. olin automatisoinut en ollut automatisoinut
2nd sing. automatisoit et automatisoinut 2nd sing. olit automatisoinut et ollut automatisoinut
3rd sing. automatisoi ei automatisoinut 3rd sing. oli automatisoinut ei ollut automatisoinut
1st plur. automatisoimme emme automatisoineet 1st plur. olimme automatisoineet emme olleet automatisoineet
2nd plur. automatisoitte ette automatisoineet 2nd plur. olitte automatisoineet ette olleet automatisoineet
3rd plur. automatisoivat eivät automatisoineet 3rd plur. olivat automatisoineet eivät olleet automatisoineet
passive automatisoitiin ei automatisoitu passive oli automatisoitu ei ollut automatisoitu
conditional mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automatisoisin en automatisoisi 1st sing. olisin automatisoinut en olisi automatisoinut
2nd sing. automatisoisit et automatisoisi 2nd sing. olisit automatisoinut et olisi automatisoinut
3rd sing. automatisoisi ei automatisoisi 3rd sing. olisi automatisoinut ei olisi automatisoinut
1st plur. automatisoisimme emme automatisoisi 1st plur. olisimme automatisoineet emme olisi automatisoineet
2nd plur. automatisoisitte ette automatisoisi 2nd plur. olisitte automatisoineet ette olisi automatisoineet
3rd plur. automatisoisivat eivät automatisoisi 3rd plur. olisivat automatisoineet eivät olisi automatisoineet
passive automatisoitaisiin ei automatisoitaisi passive olisi automatisoitu ei olisi automatisoitu
imperative mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. 1st sing.
2nd sing. automatisoi älä automatisoi 2nd sing. ole automatisoinut älä ole automatisoinut
3rd sing. automatisoikoon älköön automatisoiko 3rd sing. olkoon automatisoinut älköön olko automatisoinut
1st plur. automatisoikaamme älkäämme automatisoiko 1st plur. olkaamme automatisoineet älkäämme olko automatisoineet
2nd plur. automatisoikaa älkää automatisoiko 2nd plur. olkaa automatisoineet älkää olko automatisoineet
3rd plur. automatisoikoot älkööt automatisoiko 3rd plur. olkoot automatisoineet älkööt olko automatisoineet
passive automatisoitakoon älköön automatisoitako passive olkoon automatisoitu älköön olko automatisoitu
potential mood
present perfect
person positive negative person positive negative
1st sing. automatisoinen en automatisoine 1st sing. lienen automatisoinut en liene automatisoinut
2nd sing. automatisoinet et automatisoine 2nd sing. lienet automatisoinut et liene automatisoinut
3rd sing. automatisoinee ei automatisoine 3rd sing. lienee automatisoinut ei liene automatisoinut
1st plur. automatisoinemme emme automatisoine 1st plur. lienemme automatisoineet emme liene automatisoineet
2nd plur. automatisoinette ette automatisoine 2nd plur. lienette automatisoineet ette liene automatisoineet
3rd plur. automatisoinevat eivät automatisoine 3rd plur. lienevät automatisoineet eivät liene automatisoineet
passive automatisoitaneen ei automatisoitane passive lienee automatisoitu ei liene automatisoitu
Nominal forms
infinitives participles
active passive active passive
1st automatisoida present automatisoiva automatisoitava
long 1st2 automatisoidakseen past automatisoinut automatisoitu
2nd inessive1 automatisoidessa automatisoitaessa agent1, 3 automatisoima
instructive automatisoiden negative automatisoimaton
3rd inessive automatisoimassa 1) Usually with a possessive suffix.

2) Used only with a possessive suffix; this is the form for the third-person singular and third-person plural.
3) Does not exist in the case of intransitive verbs. Do not confuse with nouns formed with the -ma suffix.

elative automatisoimasta
illative automatisoimaan
adessive automatisoimalla
abessive automatisoimatta
instructive automatisoiman automatisoitaman
4th nominative automatisoiminen
partitive automatisoimista
5th2 automatisoimaisillaan

Related terms[edit]